מי לא מכיר את הבחור ששכב עם בחורה מזדמנת ובבוקר מצא את הודעה מרוחה בליפסטיק אדום על המראה בחדר המלון שאומרת "ברוך הבא לעולם האיידס"? והאם יש מישהו שלא דאג לילדה עם השם הבלתי ייאמן "אוחזת ענף השקד"? אלו הם רק שניים משלל גיבורים המככבים במאות אגדות אורבניות המסתובבות בעולם כבר עשרות שנים ושחלקן מצאו את דרכן גם לישראל, עברו לוקאליזציה ונקלטו בלב המיינסטרים התרבותי.  

 

עוד ב-onlife:

 

אגדה אורבנית היא סיפור המתחזה לאמיתי באופן כה מוצלח עד שאפילו המספר אותו מאמין באמיתותו, וגרסאות שונות של אותה אגדה מסתובבות בארץ ובעולם. אגדה אורבנית מוצלחת נמצאת על קו התפר שבין הפלאי לריאליסטי תוך שהיא רוקחת יחדיו אלמנטים מועצמים של מסתורין, אימה והומור. סוד קסמה של כל אגדה אורבנית טובה נעוץ בכך שלפני הכל מדובר בסיפור נהדר, טוב מדי מכדי להיות אמיתי אך מפתה מספיק כדי להשתכנע באמיתותו. אגדות אורבניות נותנות ביטוי לפחדים, למצוקות ולתשוקות הקולקטיביות בחברה ובתרבות בהן הן מתפשטות ומלבלבות.

 

לפני כשנתיים יצרנו, הבמאי אלון מרום ואני, סדרה דוקומנטרית בשם "החשפן, התנין ואשת השר" המתחקה אחר האגדות האורבניות ובמסגרתה גם עקבנו אחרי גלגולה של האגדה האגדה אודות חטיפת הילדה ב"יורודיסני".

 

לפניכם חמש מהאגדות האורבניות שהסעירו ועוד ימשיכו להסעיר את העולם:  

 

1. החשפן השחור

לילה לפני יום הנישואין הנכסף ערכו לכבוד הכלה כמה חברות מסיבת רווקות מושקעת במיוחד. היה שם אוכל מעולה והמון אלכוהול, הן שיחקו במשחקים חברתיים, צחקו והשתכרו. באמצע המסיבה החברות הזמינו פנימה את ה-הפתעה שלהן לכלה. חשפן, כהה עור, חטוב ויפה תואר.

 

הרקדן רקד והתפשט, הרוחות התלהטו והנשים המשיכו לשתות ולהשתולל עד שהחושים שלהן הטשטשו לגמרי. ערב למחרת נערכה החתונה ונחגגה בארוע מרגש במיוחד, הכלה זהרה והחתן היה המאושר באדם. לאחר כ-9 חודשים הגיעו בני הזוג לחדר הלידה. הבעל סייע לאישתו בלידה שארכה כשמונה וחצי שעות. כשהתינוק יצא לאוויר העולם, הבעל החוויר. אחרי רגעים ספורים של הלם, נטש את המקום. צבע עורו של התינוק היה שחור .

 

התוצאה הלא צפויה של ערב מסיבת הרווקות

 

הגרסה הזו של האגדה היא גרסה מעובדת ומאוחרת לגרסה שהסתובבה פה כבר לפני שנים, על לידת ילד שחור במפתיע. בשנות ה-60 פורסם מקרה כזה בעיתון "העולם הזה" ובדיעבד לא מצאנו לו סימוכין.
 

 

2. גניבת הכליה

איש עסקים נסע לבוליביה למטרות עבודה. באחד הערבים, בעת שהוא יושב לבדו בבר המלון, מצטרפת אליו בחורה מקומית יפיפייה. הוא מזמין אותה למשקה והם שוקעים בשיחה. לאחר כמה שעות ומי יודע כמה משקאות היא מזמינה אותו להמשיך את השיחה בחדרה. הוא נענה והשניים עוזבים יחד את המקום. מאוחר יותר מתעורר הגבר מטושטש כשהוא שוכב באמבטיה מלאה קרח כשעל המראה שמולו כתוב בליפסטיק אדום "קרא לעזרה". הוא חש כאב חד מפלח את גופו ולאחר שהוא מזעיק עזרה מסתבר כי נגנבה לו כליה.

 

3. הכלבלב התאילנדי

זוג שטייל בתאילנד נעצר ליד אחד מדוכני האוכל ברחוב וראה למגינת ליבו כי באחד הכלובים עומד כלבלב קטן ורועד. הזוג החליט להציל את הכלב מהגורל הצפוי לו, אימץ אותו והביא אותו לארץ. הם מטפלים בכלב הקטנטן במסירות וכעבור מספר חודשים כשהוא נראה חולה הם ניגשים לווטרינר שאומר להם "זה לא כלב, זו חולדה תאילנדית".

 

4. תנינים בביוב

באחד מביקוריהם בפלורידה החליטו תיירים נובורישים מניו יורק להביא גורי תנינים במטרה לגדלם כחיות מחמד. כשהתנינים החלו להתפתח הפתרון הנוח היה להיפטר מהם והמגדלים שטפו אותם במימי האסלה. לאחר שנים, התפתח במערכת הביוב התת קרקעית של ניו יורק זן של תניני ענק, לבקנים ועיוורים שלא ראו אור יום מימיהם. אותם תנינים, נאמר, נהגו לתקוף את עובדי התברואה שירדו לתקן את הצנרת.

 

מי אמר שיש תנינים בכנרת?

 

האגדה הזו שכבר בשנות ה-80 הפכה לאחת האגדות הפופולאריות בארה"ב הגיעה גם לארץ. כך זכינו לשמוע כמה פעמים על "ביקור" של תנין בכנרת שנטען שהושלך על ידי מגדלים שמאסו בו. על אף שהסיפור פורסם בעיתונות ונטען כי התנין נמצא, מעולם לא הצליחו מיטב המומחים לאתר את התנין או את עקבותיו וגם האגדה הזו הופרכה.

 

5. אשת השר והמעלית

שר ואשתו נסעו להשתתף בוועידה בניו יורק. באחת מארוחות הבוקר במלון נזכרת האישה ששכחה דבר מה בחדרה, היא עולה במעלית ובמעלית נמצא גבר גדול שחור מלווה בכלב. לפתע צועק הגבר "sit" והאישה משתטחת על הארץ בחרדה. הגבר הנבוך ממהר להושיט את ידו ומסביר כי התכוון לכלב אך האישה נמלטת בבהלה מהמעלית. למחרת מחכה לשר ולאשתו מעטפה ובה כתוב "סליחה שהבהלתי אותך, אך תודה שהצחקת אותי כל כך". על החתום היה הסטנדאפיסט אדי מרפי שצירף למעטפה גם שני כרטיסים למופע שלו.

 

האגדה הזו, שפופולארית מאוד מאז שנות ה-80 בארה"ב, הגיעה גם לארץ ודווחה פעמיים כאירוע בעיתונות המקומית כאילו התרחשה לכמה מטובי שרינו. דמותו של השחור המאיים השתנתה מאדי מרפי למייקל ג'ורדן וגם לאולסי פרי.

 

היכנסו וצפו בסדרה "החשפן, התנין ואשת השר" שיצרו אירית דולב ואלון מרום עבור ערוץ 8.