אפתח בגילוי נאות: בתחילת השנה הצטרפתי למפלגת העבודה. אבל את הדברים שאני עומד לומר כאן, אני אומר כבר שנים. אמרתי אותם כאיש משטרה, ואני אומר אותם כאזרח.

 

עוד ב Onlife:

 

גל שנאת הפליטים והמהגרים ששוטף אותנו לא נולד בבת אחת. מדובר בחבית שהתמלאה והושקתה בדלק לאורך הרבה זמן, וגפרור אחד שהושלך לתוכה הצית להבה גדולה. אלא שלשריפה הזאת, שקל להצית אבל קשה לכבות, אין שום אחיזה ממשית במציאות ובעובדות. למעשה, אם הדברים היו מבוססים על נתוני אמת, אם הפליטים והמהגרים באמת היו מגיעים לרמת הפשיעה שמייחסים להם - הנורה האדומה הייתה צריכה להידלק מזמן. איזה נורה, זרקורים.

 

האלימות היא כחול לבן, לא שחורה

בואו נודה על האמת: עד לפני כשבועיים לא ידענו שהסודנים הם אלה שאונסים את כל נשותינו, בוזזים את רכושנו ומאיימים על ביטחוננו האישי. גל של אלימות קשה הציף את המדינה בחודש האחרון: רצח גדי ויכמן, דקירת הנער ברחובות, האונס בגן העיר ועוד. התקשורת סערה סביב התחושה הקשה של אובדן הביטחון האישי, תחושה שאין לזלזל בה או להמעיט מערכה.

 

מיד התעוררנו והתחלנו לשאול למה זה קורה ואיך אפשר לתקן, אבל הכול היה מתוך ידיעה ברורה שכל הפשעים האלה נבעו מעבריינות אלימה וקשה תוצרת כחול-לבן, ישראלית למהדרין. סוגיית הסודנים בכלל לא עלתה בשיח הציבורי הזה. ואז קרו שני אירועים אלימים וקשים בהם היו מעורבים סודנים. והנה, נמצא הטריגר שחיפשנו, מצאנו אשמים לגולל לפתחם את כל הפשע בעולם ומטרה לכוון אליה את כל התסכול, הפחד והכעס. ואיזו שנאה קל יותר לטפח מאשר שנאת זרים, שנאת האחר?

 

אני לא מתכחש לבעיית הפליטים והמהגרים, היא שרירה וקיימת. אבל צריך לבדוק מה מהותה, מי האשמים בה ולמי צריך לפנות כדי למצוא פתרון. איך שלא יהיה, זה לא הסודני שגר על ספסל ברחוב שאשם בכל תחלואי החברה הישראלית, ולא עליו מוטלת החובה להציל את המצב.

 

מה יותר קל משנאת זרים? נער משליך ביצה על פליט סודני:

 

 

 

האשמה הראשונה והעיקרית: הממשלה

כאיש משטרה לשעבר, אני מבין היטב את תחושת חוסר הביטחון שנוצרת בעקבות המפגש עם חבורות גדולות מאד של זרים שמתגוללות ברחובות של שכונות המצוקה, ואני האחרון לזלזל בה. מטבע הדברים, זה מייצר אווירה של הזנחה, אי נוחות ומצוקה.

 

אבל שום דבר מכל זה לא חדש, ועצימת העין של הממשלה היא לא מהיום. כבר מ – 1996 בערך יש לנו מדינה זרה באזור התחנה המרכזית בתל אביב. עד כה זה לא ממש הטריד אף אחד, או לפחות לא את הממשלה. מזה שנים רבות יש לנו הגירה סמויה דרך יבוא של עובדים בהיתר, כשהרווח הגדול של מי ש"מייבא" אותם הוא רק על עצם הגעתם, לא על מציאת עבודה.

 

המדינה מאפשרת לכל המקורבים ל"ייבא" עובדים זרים ולגזור עליהם קופון, מבלי לחייב אותם למצוא להם תעסוקה (ואנחנו יודעים על לפחות שני בכירים בממשל שהעסיקו עובדת זרה ללא היתר). כך שחלק גדול מהמהגרים מגיע, מוצא את עצמו בלי כסף ובלי תעסוקה, והם פשוט נשארים פה.

 

אין לזה הגדרה אחרת: הממשלה משליכה אותם לרחוב. ללא מקום מגורים, ללא היתר עבודה ועם איסור מפורש על העסקתם, היא מפקירה את הרחובות. ובאופן טבעי, תמיד ובכל מקום, זה מתחיל ונגמר באזורי מצוקה: הדיור שם זול, וממילא לאיש לא אכפת מה בדיוק הולך שם בגנים ציבוריים וברחובות, שאינם מפוקחים כלל.

 

 

גזענות שנדחפת ומשולהבת ע"י השלטון

זה ברור שהתופעה מעוררת חרדה ופחד, וברור גם שבקרב האוכלוסייה הזאת קיימת פשיעה, כמו בכל אוכלוסייה. אבל זה המקום להתייחס גם לעובדות בשטח:

 

כמות הפליטים והמהגרים לא הגיעה להיקף הנוכחי בשבועיים האחרונים, היא התפתחה לאורך שנים. נתונים בדוקים וידועים מלפני שנתיים מציירים תמונה קצת שונה ממה שהממשלה מנסה לצייר. מתוך 150,000 תיקים "גלויים", דהיינו תיקים בהם למשטרה יש חשוד, משהו כמו 1500 מיוחסים לעובדים זרים. 1500, על כל סוגי הפשיעה. אחוז. אני אגיד את זה שוב: אחוז אחד בודד מכלל הפשעים במדינת ישראל.

 

והנה השריפה התחילה, והממשל מתעורר במלוא עוזו. אבל במקום להרגיע, הוא רק מוסיף דלק למדורה, מלהיט את האווירה הבוערת גם כך. אולי זה גם הזמן לתהות איפה בדיוק נשמע שממשלה, ועוד רחבה ויציבה כל כך כמו שלנו, מעודדת אזרחים להפגין בעד המדיניות שלה? הלא אזרחים אמורים לצאת ולהפגין כשהם מתנגדים להתנהלות הממשל, לא להיפך. איכשהו נוצר מצב שהממשל מחמם את האזרחים נגד הסודנים, ובאיזה התבטאויות, אי אפשר להאמין. הביטוי הזה של ח"כ מירי רגב, שכינתה אותם סרטן, לא ישכח ממני. ביטוי כזה מגיע מהמקומות הכי חשוכים שיש.

 

צריך לתהות מה בדיוק זה משרת, למה הממשלה צריכה את זה? אולי משום שנכון להיום, הממשלה טרם הציגה מדיניות מגובשת לטיפול בבעיה, וטרם הציעה פתרונות ברי ביצוע. כי באמת, כל ההצהרות האלה מאד נחמדות, וסליחה שאני שואל, אבל איך ולאן בדיוק מתכוונים לזרוק אלפי בני אדם? ואם זה אכן אפשרי, למה הם לא עשו את זה אתמול?

 

הממשל מחמם את האזרחים. ח"כ מיכאל בן ארי נואם בהפגנה נגד המסתננים:

 

 

 

הפתרונות נמצאים כבר כאן

תואיל נא הממשלה להפשיל את שרווליה ולהתחיל לעבוד, במקום להשקיע בהתנגחויות ציבוריות ובליבוי שנאה. ראשית עליה למצוא פתרון בר ביצוע, ולא סתם אמירה ריקה מתוכן של "בואו נכלא את כולם". איפה בדיוק הם מציעים לכלוא 55 אלף בני אדם? להקים מתקן כליאה חדש לכמות כזאת של אנשים? זה הרי יעלה הון עתק. יש פתרון שאמנם לא יספק את הצורך בדם, אבל יהיה גם פרקטי וגם, חשוב לא פחות, הומניטרי בהרבה.

 

ראשית, עלינו להפעיל את המנגנון הנדרש מאתנו, על פי אמנת הפליטים הבינלאומית שנחתמה ב – 1951, אמנה שישראל עצמה לקחה חלק מרכזי ביצירתה ובניסוחה, בשל התלאות שחווה העם היהודי בעבר. האמנה מפעילה מנגנון הבוחן כל מקרה לגופו: האם מדובר בפליט, מסתנן או מהגר עבודה. כרגע אנחנו נמנעים מלהפעיל את המנגנון הזה, כנראה משום שאם נגדיר מישהו כפליט, נצטרך לקחת עליו אחריות. אחרי שהבחנו בין הסטטוסים השונים, אפשר למצוא פתרון לכל אחת מהקהילות.

 

באשר לשוהים הבלתי חוקיים שהמדינה עצמה הביאה: הם הגיעו לכאן רק לצורכי פרנסה, הם מגיעים ממדינות מתוקנות, כך שאין שום בעיה לשלוח אותם חזרה. זה לא מסכן את חייהם ולא מנוגד לאף אמנה בינלאומית.

 

באשר לפליטים: שוב, יש להודות שאין לנו את האמצעים להחזיק כמות כזאת של אנשים במחנות שהייה. זול והומניטרי יותר, יהיה לפנות אותם מאזורי המצוקה ולשלב אותם בעבודה. למשל, בעבודה חקלאית, במקום "לייבא" עוד תאילנדים, כך שהם גם יחזרו למולדתם עם מקצוע. הלא גם פליט אנחנו לא אמורים להחזיק לנצח. ברגע שמבשילים התנאים, כמו שקורה עכשיו בדרום סודן (מתחילה רגיעה), אפשר לשלוח אותם בחזרה לביתם מבלי לסכן את חייהם.

 

במקביל, על הממשלה להכריז שמרגע זה, כל מי שיגיע עכשיו ויחצה את הגבול ייכלא, שכן הסתננות היא עבירה על החוק והעונש עליה הוא שלוש שנים.

 

מדובר בדרך שהיא גם ברת ביצוע וגם הומנית, דרך שהולמת את ערכי מדינת ישראל, וגם מציגה פרצוף קצת פחות מכוער מול מדינות העולם המערבי. זה זמן טוב להיזכר בזה שפעם היינו הומניים. מנחם בגין דאג, כשהיה ראש ממשלה, לקלוט פליטים מווייטנאם. קלטנו פליטים מדארפור, מסרביה, מאיפה לא. התהדרנו בזה, נופפנו בנוצות של העם היהודי הגאה, למוד הרדיפות, שמושיט יד לפליטים. למה אנחנו צריכים לחיות היום עם התמונות החשוכות האלה?