אין זה הספר הטוב ביותר שקראתי השנה. הוא גדוש בסיפורים שאינם רלוונטיים לנושא, פיתולי עלילה  מיותרים, סובל מקלישאות ומדמויות סטריאוטיפיות. אך על אף חולשותיו, זהו ספר חשוב ומעניין  ולא בכדי זכתה המחברת במקדמה בת חמישה מיליון דולר על בסיס תקציר שהגישה.

 

עוד ב- Onlife

 

שהרי בעיתוי מושלם, מיד עם תום קריאת הספר 'בית הקופים' מאת שרה גרואן בהוצאת כנרת, זמורה ביתן, התפרץ  לתיבת הדואר שלי מייל שנשלח מטעם האגודה הישראלית נגד ניסויים בבעלי-חיים.

 

המייל זעק באותיות מדממות: "אף קוף לא יישלח לניסויים מחוות מזור! אף קוף! לא האימהות הזקנות ולא התינוקות הקטנים! אף קוף לא יישלח למות בייסורי תופת במעבדת רעלים עבריינית בארה"ב בעבור בצע כסף בלבד".

 

לעתים קרובות אני מקבלת דואר העוסק בזכויות בעלי-חיים, אך התזמון  עם הספר, שזה עתה סיימתי לקרוא היה מצמרר במיוחד.

 

הספר, פרי עטה של שרה גרואן ( 'מים לפילים'), פותח בעיתונאי ג'ון תיפגן המגיע למעבדה למטרת ראיון עם ששת קופי האדם בונובו. שם הוא פוגש באיזבל דאנקן, מדענית צעירה ומצודדת שעובדת במרכז לחקר שפת קופי האדם, מתקשרת עמם בשפת הסימנים ורואה בקופי הבונובו את המשפחה שאין לה.  לדבריה "עם השנים הם הפכו יותר אנושיים ואני יותר בונובו".  

 

מיד עם צאתו משם מתרחשים  אירועים קשים: המעבדה מופצצת, איזבל דאנקן נפצעת קשה, הקופים נעלמים, וכעבור מספר שבועות הם צצים מעל מסכי הטלוויזיה ככוכבי תוכנית ריאליטי בשם  "בית הקופים" בנוסח 'האח הגדול'.

 

שעה שמאות מפגינים מוחים מחוץ לבית הקופים על השימוש הנעשה בקופי האדם, מיליוני צופים הופכים מכורים לתוכנית זו. ולא בכדי, שהרי הקופים מביעים עצמם בשפת הסימנים, צופים בסרטים בטלוויזיה ובאמצעות לקסיגרמות העוזרת להתבטא באמצעות מקלדת סמלים שפותחה במיוחד עבור קופי הבונובו) הם מזמינים משלוחי  ג'אנק פוד,  ריהוט וצעצועי מין.  

 

אך האטרקציה העיקרית היא חיי המין שלהם. חברת מטריארכאלית זו  פותרת  בעיות וסכסוכים ופורקת מתחים באמצעות סקס. התנהגותם המינית המגוונת כוללת מין אוראלי, אוננות, נשיקות פה-אל-פה ומגע גם בין שני זכרים או בין שתי נקבות.  המגע המיני הוא טבעי, נמשך כל השנה ולא רק בעונות הייחום ומהווה חלק ממגוון הפעילויות החברתיות.

 

אך כול האטרקציות האלה אינן מספקות את מפיק 'בית הקופים' והוא נוקט באמצעים אלימים ומשתדל להסית את הקופים השלווים האלה זה בזה כדי ליצור עניין ולהשיג קהל צופים רב יותר.  

 

איזבל החוששת לגורל בני טיפוחיה ונחושה בדעתה לשוב ולהתאחד עם בני משפחתה-הקופים,  חוברת לעיתונאי ג'ון תיפגן ויחד הם מנסים להגיע לחקר האמת -  מי אחראי לפיצוץ ולכל השתלשלות האירועים המוזרה.   

 

מעבר לעניין הרב המצוי  בספר, מעלה 'בית הקופים' סוגיות אתיות בכל הקשור להתנהגותנו כלפי בעלי חיים בכלל ולניסויים בבעלי חיים בפרט. ויתרה מזו, הוא חוקר את הקשר בין בעלי חיים ובני אדם, חושף את תאוות הבצע של העולם המודרני ועוסק בהרחבה ברגשות.

 

ברגשות הבונובו וברגשות אלה המטפלים בהם ואוהבים אותם כמו היו אלה משפחתם הקרובה. גרואן מתמודדת באומץ עם הגישה האנתרופוצנטרית הממקמת את האדם במרכז העולם, מתכחשת לרגשות בעלי החיים ורואה בהם צורות חיים נחותות. בספרה היא מוכיחה כי לכל פרט ממשפחת הבונובו  אישיות ייחודית ומורכבות נפשית ורגשית.   

פגישה ושיחה עם שפרה הורן על ספרה החדש "מחול העקרבים" הערב, יום ראשון, 10.6.2012 בקפה "ברנש", בוגרשוב 87, ת"א.

 

מומלץ להירשם מראש בטלפון 03-6203747, מחיר כרטיס – 35 ?