בקונטיקט כבר הבינו, הפסקות הריון לנשים הן חלק מהזכות הבסיסית של נשים לבריאות ועל כן החוק מחייב לכלול את העלות להליך בביטוח הבריאות. זוהי בשורה חשובה שראוי שתעוגן גם בארץ.

 

החלטה חשובה זו למעשה מציבה רף חדש וחשוב לשיח על הפסקות הריון. שיח שבמקומות שונים בעולם, ובכלל זה ישראל, היה מאז ומתמיד נושא למאבק בין אידיאולוגיות, ערכים כשבמרכזם השליטה על גופה של האישה. בקונטיקט כבר הבינו, לאישה זכות על גופה והחופש להחליט, ועלינו כחברה להבטיח שלא לפגוע בזכותו זו, וכדי להבטיח זאת נקבע כי עלות הליך הפסקת הריון תיכלל כעת בביטוח הבריאות.

 

בקונטיקט כבר הבינו שבכדי לאפשר בחירה חופשית לנשים על גופן, יש לוודא שמצבן הכלכלי לא יהווה מכשול. ויותר מכך, שהפסקת הריון איננה עניין חברתי, או אידיאולוגי, אלא פרוצדורה רפואית חשובה להבטחת בריאותן של נשים.

 

הסיוט של הנשים בישראל

החוק בישראל מאפשר הפסקת הריון תחת תנאים מסוימים ובכפוף להחלטות ועדה. הליך שעבור הרבה נשים הוא קשה, משפיל לעיתים, בו הן מוצאות את עצמן עומדות בפני ועדה שחורצת את גורלן. הועדה מחויבת לקריטריונים על פי החוק, ומכאן שאין משקל לרצונותיה וצרכיה של האישה אלא רק לאינטרסים הדתיים והחברתיים שהובילו לגיבוש החוק בשנת 1977.

 

בישראל עדין לא הבינו שכשנשים מבקשות להפסיק הריון לא רצוי, זוהי החלטה שתמיד יש איתה קושי וזו צריכה להיות החלטה שלהן בלבד. בישראל עדין לא הבינו שרק נשים יכולות להחליט על גופן, בריאותן וחייהן. בישראל עדין לא הבינו כי ההחלטה בדבר הפסקת הריון צריכה להיות שמורה לאשה לבדה ומעורבות מערכת הבריאות צריכה להתקיים ברמה הרפואית-מקצועית בלבד.

 

נזיפות, השפלה וחטטנות

בעוד שבקונטיקט, אישה שרוצה לבצע הפסקת הריון, תקבל יחס של מטופלת, על כל המשתמע מכך, בישראל היא עלולה למצוא את עצמה עומדת בפני "ועדת משמעת" שתנסה להדוף מעליה ניסיונות לחטטנות לגבי אורח חייה, ולהרגיש כילדה נזופה מול צוות שלא ראתה לפני כן וסביר להניח שגם לא תראה אחרי. רחוקה מהרופא/ה המטפל/ת שלה שמכיר/ה אותה ואת ההיסטוריה הרפואית שלה.

 

אל קו הפתוח בנושא הפסקת הריון שאנו מפעילות בארגון אשה לאשה, מגיעות פניות רבות של נשים בוגרות ממקומות שונים בארץ, בחלקן הגדול אלו נשים שבחרו להפסיק את ההריון הלא מתוכנן ומבקשות להבין את זכויותיהן. המשותף להרבה מהנשים הפונות הוא שבמקום להתמודד עם ההחלטה ושמשמעויותיה הן בעיקר נאלצות להתמודד עם הצורך בגיוס סכום כסף לא מבוטל לצורך ביצוע הפסקת ההריון.

 

טיפול רפואי בסיסי, שעולה המון כסף

התשלום הממוצע להפסקת הריון בישראל הוא כ- 2500 שקלים. עבור הרבה מאוד נשים זהו סכום שאיננו בהישג ידן. אני יכולה לספר לכן על צעירה שלא היה בראשותה סכום הכסף הנדרש, ובבנק לא היו מוכנים לאשר לה הלוואה והיא נאלצה לאסוף 50 שקלים ועוד 50 שקלים, מכל מי שרק מוכן היה לסייע לה, כדי להשלים את הסכום. אני יכולה לספר לכן על שיחת טלפון של בחורה צעירה מחוסרת עבודה, שתוך כדי שיחה עימי הסתגרה בחדרה בוכה וסובלת. אפשר היה לשמוע ברקע קולות של בני משפחה, אך אסור היה שישמעו אותה ואת סבלה, ובטח שלא לבקש את תמיכתם הכלכלית. היא בכתה כי לא ידעה מהיכן תשיג את הכסף להליך הפסקת הריון.

 

חלק בלתי נפרד מהמאבק לזכות לבריאות הוא המאבק לנגישות. כלומר נגישות לרפואה מתקדמת ואיכותית וגם ואולי חשוב לא פחות שהעדר אמצעים כלכלים לא יהווה מכשול לקבל טיפול רפואי הכרחי. הפסקת הריון היא ללא ספק הליך רפואי הכרחי עבור נשים המתמודדות עם הריון שאיננו רצוי. הכרחיות ההליך איננה קשורה להחלטה חברתית מתי הריון הוא רצוי ומתי הוא איננו כזה.

 

הפסקת הריון היא צידו השני של "מטבע" הפריון של האישה. אנו כבר יודעים לומר שישראל היא מעצמת פריון, שאנו חיים בחברה פרו-נטליסטית (חברה מעודדת ילודה) ושעלינו כחברה לממן טיפולי פריון כך שאשה תוכל לממש את רצונה לאמהות. אני סבורה שאכן חשוב מאוד לאפשר לנשים לממש את רצונן להיות אמהות, אך זאת אך ורק בזמן שהן תחלטנה (אם בכלל) על כך, ולא לפי צרכים חברתיים של אחרים. הבטחת חופש בחירה לעשות ילדים היא חלק בלתי נפרד אף מההחלטה שלא להמשיך את ההריון ולא לעשות ילדים.

 

בקונטיקט כבר הבינו, בישראל עוד לא.

 

 

קו הסיוע הטלפוני להפסקות הריון מופעל במסגרת פרויקט 'נשים וטכנולוגיות רפואיות'. מטרתנו היא הענקת מידע, ליווי ותמיכה לנשים מעל גיל 21 המתלבטות לגבי ביצוע או נמצאות לאחר הפסקת הריון, המבקשות סיוע ואוזן קשבת. לאתר אשה לאשה