בקיץ רבים מאיתנו ישנים בחודשי הקיץ עם מזגן דלוק, בטמפרטורה נמוכה במיוחד, כי הם לא יכולים לסבול את החום והלחות. החיסרון הוא, שקור ש"מכה" בשרירים לאורך זמן, יוצר התכווצות שרירים ולכן פעמים רבות קורה שאנו קמים בבוקר עם גב או צוואר תפוס לגמרי.

 

אבל לפני שאתם סוגרים את המזגן וסובלים מהחום, מחקר חדש מגלה שגם למוח שלנו יש השפעה רבה על האפשרות שנסבול מכאבי גב. המחקר שפורסם לאחרונה מגלה כי פעילות המוח בקרב אנשים שמועדים לסבול כל חייהם מכאבי גב כרוניים, שונה מהפעילות בקרב אנשים שכאבי הגב שלהיא תופעה חולפת. לדברי עורכי המחקר, בקרב אנשים שכאבי הגב שלהם נמשכים, הקשר בין שתי האונות במוח תכוף יותר. בעצם, אנשים רגשניים יותר ואמוציונליים יותר, עלולים לסבול יותר מכאבי גב, גם בלי קשר למזגן.

 

עוד ב- Onlife

 

בכל מקרה, מומלץ לווסת את הטמפרטורה בחדר השינה ולהשאיר דלת פתוחה על מנת שהקור לא "יקפיא", או, לחילופין, להפעיל מאורר המסתובב בעוצמה חלשה, הרחק מהגוף.

 

אולם, אם לא נזהרתם מבעוד מועד והתעוררתם בבוקר עם גב תפוס, עדין יש מה לעשות. גם ברמת הטיפול המיידי, גם ברמת המניעה וגם על ידי קיצור משך הכאב על ידי "תחזוקה נכונה" של הגב באופן שוטף.

 

בכל מקרה אקוטי של כאבים חזקים ובמיוחד אם ישנה תחושת הקרנה לרגל או ליד, יש לגשת לרופא אורטופד לבדיקת הגב מחשש לבלט/פריצת דיסק.

אז מה אפשר לעשות?

 

1. מקלחת עם מים חמים. (בזהירות לא רותחים), לחום יש תכונה ש"פותחת" ומרפה שרירים תפוסים.

 

2. שמן לעיסוי. מומלץ להשתמש לעיסוי הגב בשמן בסיס כמו זרעי ענבים או שקדים, ולהוסיף לו שמנים אתריים לכאבי שרירים. שמנים ממוקדים כנגד כאבי שריר: קמפור, מיורן, לבנדר, עשב לימון, קוריאנדר, מרווה, רוזמרין.

 

3. הימנעות מחוסר תנועה . ביצוע פעילות ספורטיבית מתונה ובהתאם ליכולות, לגיל ולכושר. אם לא בצעת פעילות ספורטיבית זמן רב, יש לחזור לכך בהדרגה. חשוב לחזק את שרירי הגב והבטן בחדר כושר, בזהירות ובליווי הדרכה מקצועית. לאחר ישיבה על כיסא (בעבודה או בלימודים), יש לקום ולהתהלך פעם בשעה/שעתיים לפחות.

 

4. הימנעות מתנועות פתאומיות וחדות. כגון סיבוב לאחור במהירות.

 

5. הרמה נכונה של חפצים כבדים תוך שימוש בשרירי הרגליים וכיפוף הברכיים, הצמדת החפץ לגוף והימנעות מהרמת חפצים כבדים מעל גובה הכתפיים.

 

6. הקפדה על ישיבה נכונה. גב זקוף וצמוד לאורך כל משענת הכסא ללא רווח, שתי כפות הרגליים נוגעות ברצפה, סנטר "בפנים" ולא יוצא החוצה, גובה הכסא בגובה הברכיים.

 

7. פיתוח גמישות. כלל חשוב ביותר. בצע תרגילי מתיחות שקיבלת מאיש מקצוע, כל יום במשך 5-10 דקות בבוקר או בערב (כדוגמת התרגיל המוצג בתמונה). השתתפות קבועה בחוג התעמלות בריאותית/פילטיס/טאי-צ'י וכו' מומלצת מאוד ויכולה למנוע את הכאב מלכתחילה. מטפלים רבים מדווחים כי הרב המכריע של המטופלים הסובלים מכאבי גב אינם מבצעים תרגילי גמישות כלל.

 

8. טיפולי מגע. סוגים שונים של מסג' הם לא פינוק. הם מזרימים את הדם, מפנים חומצות חלב (חומצות לקטיות אלו נוצרות בעומס פיזי ונפשי), מגדילים טווח תנועה ועוד. מומלץ פעם בחודש-חודשיים לפרגן לעצמנו מסג' מסוג המתאים לנו: שבדי, רקמות עמוקות, שיאצו, ספורטאים וכו', כתחזוקה וטיפול מונע.

 

9. שימוש בנעליים נוחות עם בולמי זעזועים. לספורט להליכה ולעמידה. אם את/ סובל/ת מפלטפוס (רגל שטוחה), אזי נעליים אורטופדיות עם מדרסים המותאמים לך אישית, הן פריט חובה.

 

10. שינה על מזרון קשה אבל נוח. לבחור את מידת הקושי בקפידה, לא לכל אחד מתאים כל מזרן! עדיף להשתמש בכרית שינה אורטופדית.