גלי חום, הזעת יתר, נדודי שינה, מצבי רוח, ירידה בחשק המיני, הם רק חלק מתסמיני גיל המעבר אצל נשים. למרות שכולן מודעות לסימנים, בכל זאת, הם תמיד מצליחים להפתיע אותנו. במיוחד כשבשנים האחרונות הסימנים מקדימים להגיע, כבר באמצע שנות ה-30.

 

לדברי פרופ' דרורית הוכנר - צלניקר, מנהלת מחלקת נשים ויולדות, ביה"ח הר הצופים, פעמים רבות, נשים כלל לא חושבות שגיל המעבר כבר התחיל, ומשייכות תסמינים שונים כמו עייפות, עצבנות, דיכאון או מריבות חוזרות ונשנות עם הסביבה הקרובה למתח של חיי היום יום. בעצם, תסמינים אלה יכולים להיות תחילתו של גיל המעבר, המנופאזה.

 

אבל מסתבר שחלק מהתופעות של גיל המעבר מתרחשות מוקדם מן המצופה, באמצע שנות ה -30 וידועות בשם: תופעות טרום גיל המעבר, פרה מנופאוזה. זהו השלב בו מתחילים להרגיש בתסמינים של גיל המעבר, למרות שהמחזור החודשי עדיין קיים. ד"ר  איתן פאר, מנהל מרפאת גיל המעבר בבית החולים רמב"ם, מסביר כי התסמינים של טרום גיל המעבר קשורים בהפרעה הורמונלית ובחוסר האיזון ההורמונלי המתחיל לתת אותותיו. 

 

לדברי ד"ר פאר, נשים נתקלות בהתנהגויות כמו עצבנות יתר, פתיל קצר והתלקחות מהירה. "תגובות נפשיות אלה מתרחשות בטרם קבלת הוסת ועוברות מיד עם קבלת המחזור. בשלב מאוחר יותר כאשר האישה נכנסת כבר לתקופת המנופאוזה, התגובות הופכות לקיצוניות יותר. ביניהן: נטייה לדיכאון ואובדן חשק חברתי וסוציאלי".

 

 

חוסר איזון הורמונלי

"השינוי במאזן ההורמונלי של נשים מתחיל בדרך כלל בגילאי 45 וטווח הזמן שבו נמשך גיל המעבר הוא אינדיבידואלי", מסביר ד"ר משה אברמוב, רופא נשים. "אצל אישה אחת זה יכול להימשך חודשים בודדים ואצל אחרות שנים". הוא מסביר כי לעתים השינויים ההורמונליים גורמים לכך, שהסימפטומים של גיל המעבר מתחילים לאט לאט, עד כי נשים בכלל לא מודעות לעובדה שגיל המעבר כבר התחיל.

 

לדבריו, במהלך גיל המעבר חלים בגוף האישה שינויים הורמונליים הנובעים מירידה ביכולת השחלות לייצר ולהפריש את הורמוני המין הנקביים, האסטרוגן והפרוגסטרון. חלק מהשינויים מתבטאים בסימפטומים כמו נדודי שינה, עצבנות כללית, נטייה לדיכאון, הזעה מוגברת וגלי חום, בעיות בעיכול, עלייה במשקל ושינוי בחילוף החומרים. בנוסף, יש גם ירידה באלסטיות של העור, הופעה של כתמים וקמטים, הידללות השיער וכמובן, הפסקת המחזור החודשי.

 

ד"ר הילה גבע אבירם, נטורופתית, ומנהלת "מדיטבע", רשת מכללות לרפואה משלימה, מוסיפה כי קיימים סימפטומים נוספים בגיל המעבר כמו נוקשות וחוסר גמישות, חוסר הסתגלות לדברים חדשים ותהליכים ניווניים שונים. "באופן כללי", היא אומרת, "ישנה ירידה בתפקודיים הנפשיים, הפיזיים והחושיים. יש ירידה בריכוז, ביכולת הלמידה והיחלשות הזיכרון. כמו כן, מתלווים לכל אלה, רגשות של בדידות וניכור". היא מוסיפה כי כשמדובר בירידה בתפקודי החושים, מדובר בירידה בחוש הטעם, חוש הריח, חוש המישוש, חוש השמיעה והראייה. "בנוסף, יש חשש ממחלת האוסטיאופורוזיס, הפוגעת בצפיפות העצם, מפחיתה את חוזקה ופעמים רבות מביאה להיווצרות שברים".

 

שינויים נוספים שד"ר גבע אבירם מונה, הם שינויים במשקל הגוף, אובדן גמישות במפרקים, האטה בחילוף החומרים שכן יכולת הספיגה יורדת, תנועת המעיים קטנה ואז ישנה נטייה לעצירות וכתוצאה מכך עלולים להיות טחורים ודליות.

 

  פרופ' הוכנר- צלניקר, מוסיפה כי ככל שהחוסר ההורמונלי בגוף משמעותי יותר, נשים נתקלות גם בתופעות כמו יובש בנרתיק, קושי בקיום יחסי מין, דימומים נרתיקיים לאחר קיום יחסי מין והפרעות במתן שתן.

 

גלי חום שהופכים לצונאמי

אבל אי אפשר לדבר על גיל המעבר בלי להזכיר את גלי החום. 80 אחוזים מהנשים מדווחות על הופעתם של גלי חום בתקופת גיל המעבר. פרופ' הוכנר - צלניקר מסבירה כי גלי החום יכולים להיות מלווים בהזעות ובהאצה בדופק הלב. "גלי החום יכולים להופיע לפני הפסקת המחזור החודשי, תוך כדי או אפילו תקופה לאחר סיומו. הופעת גלי החום קשורה בעיקר לירידה ברמות האסטרוגן. למרות שגלי החום לא מסוכנים, הם יכולים לחבל באיכות החיים של הנשים".

 

 אבל איך יודעים שמה שמרגישים זה באמת גלי חום ולא מצב של הזעה מוגברת? "מדובר בתחושת צונאמי של חום המציפה את פלג הגוף העליון", מסבירה פרופ' הוכנר-צלניקר, "יש תחושה פתאומית של חנק, מחסור באוויר לנשימה. לרוב מלווה הגל בהזעה ניכרת. לאחר היעלמותו מופיעה תחושת קור, המלווה לעתים בצמרמורות".

 

 בכל מקרה, אי אפשר להתכונן להופעתם של גלי החום, שכן הם לא מופיעים בזמנים אחידים. יש נשים שמדווחות כי גלי החום מופיעים בשעות הבוקר, אחרות מדווחות על גלי חום דווקא בערב, ויש נשים שנאלצות לחיות איתם במשך כל היום.

סימנים מתריעים נוספים

גודש ורגישות בשדיים. תופעה זו מתרחשת  גם היא בסמוך לקבלת הוסת ונחשבת לאחת מתופעות המתח הטרום ווסתי.

 

הפרעות בתדירות המחזור. בתקופת טרום גיל המעבר המחזורים יהיו צפופים, ויופיעו לעיתים קרובות מדי. לדוגמא, דימומים פעמיים בחודש, כל שבועיים וחצי. ד"ר פאר מציין כי תופעה זו יכולה להימשך בין שנתיים לשש שנים. בהתחלה זמן המחזורים מתקצר ולימים הוא יתעכב עד היעלמותו.

 

השמנה – אחוז גבוה מהנשים עולות במשקל בגיל המעבר ובתקופה הקודמת לו. לדברי ד"ר פאר יש לכך שתי סיבות עיקריות.

  1. עם הגיל חל ניוון של מערכת השרירים. מסת השריר הולכת ומידלדלת  והצריכה הקלורית משתנה. לכן, נשים המתלוננות כי הן אוכלות אותו דבר ולא שינו דבר בהרגלי התזונה, בכול זאת עולות במשקל.
  2. הורמון הטסטוסטרון הזכרי המופרש בגוף האישה בכמויות קטנות בשחלות מנוטרל  לרוב ע"י הורמון האסטרוגן. כאשר חלה ירידה בהורמון האסטרוגן, כפי שקורה בגיל המעבר, מתחזק הורמון הטסטוסטרון ומביא לשינויים. ביניהם ניתן למצוא: נדידה של השומן מאזור הירכיים והישבן לאזור הבטן ושיעור על הפנים.

 

כאבי ראש חזקים/ מיגרנות. שינויים ברמות הורמונים יכולים להוביל להופעת כאבי ראש. בתקופת הפרה מנופאוזה ישנה שכיחות למיגרנות המופיעות 7-10 ימים לפני המחזור או במהלך היומיים הראשונים למחזור.

 

תחושת "טיפוס של נמלה" ונימול.  מחקרים מצביעים כי נשים מרגישות כאילו חרקים מטפסים עליהם, בנוסף יש תחושות חוזרות ונשנות של נימול באצבעות הרגליים והידיים.

 

נחירות. נשים שפתאום מתחילות לנחור, מצד אחד זה יכול להצביע על בעיות נשימה, אבל מצד שני, אולי זו תחילתו של גיל המעבר.

 

תחושה של "שריפה" בלשון. נשים רבות מדווחות על יובש בלשון, ותחוש של שריפה בתחילת גיל המעבר.

 

יובש בעיניים. אם העיניים שלכן מגרדות ויש לכן תחושה של יובש מתמשך והולך, אולי זה מצביע על גיל המעבר.

 

אורגזמות "קלות" יותר. מחקרים רבים מצביעים כי דווקא נשים בגיל המעבר ציינו יכולת לחוות אורגזמות בקלות רבה יותר.