יש כל מיני סוגים של אימהות (ושל אבות). אני, למשל, שייכת לסוג שלא אוהב לטפל בקטנטנים. אני מטורפת על הילדים שלי, אבל המרוץ האינסופי בעיקר גורם לי להרגיש מותשת, ובדרך כלל גם אשמה, גם אם יש לא מעט רגעי אושר והנאה.

 

באופן אישי, אני מתחילה ליהנות יותר מהאינטראקציה עם הילדים שלי כשהם כבר מדברים. וגם אז, יש לי צורך בדברים נוספים: להיות מחוץ לבית לבד, להיות בחברת בני גילי, ללמוד, ליזום, ולעשות דברים שלא קשורים למשפחה שלי. זה לא אומר שאני רוצה שאנשים אחרים יגדלו את הילדים בשבילי, או שאני לא רוצה לבלות איתם זמן. זה רק אומר שאני לא רוצה לעשות מהאימהות קריירה. אני אוהבת להיות אימא, אבל בשבילי זה לא מספיק.

 

עוד ב Onlife:

 

 

נגמרו ימי ה - 9-5

כמו לכל משתתף בשוק העבודה, גם לאישה העובדת יש שתי אופציות: הראשונה מיועדת למי שנוח לה להיות שכירה, שרוצה לתת שירות למעסיקים שלה, ולא לקחת סיכונים. מי שמוכנה בתמורה לביטחון והיציבות בשכר, להרוויח מעט ביחס למנהלים שלה (ובטח שביחס לבעלים של הארגון) וגם לא להיות מעורבת בהחלטות.

 

יותר ויותר מקומות עבודה משנים את גישת ה – 9-5 ומאפשרים שעות עבודה גמישות. מעסיקים רבים גם מתחילים להבין שכמות שעות העבודה אינה המדד היחיד לתשואה שהעובד מביא לעסק, ושבמקרים רבים, אימהות שעובדות פחות שעות נותנות גם עבודה טובה יותר בהשוואה למי שאין לו ילדים קטנים. בקיצור, מתפתחת דינמיקה חדשה בין מעסיקים לאימהות שכירות.

 

רוצה להרוויח ולשלוט בזמן שלך? פיתחי עסק משל עצמך

האופציה השנייה מיועדת למי שמגלה שהיא רוצה לקבוע בעצמה את סדר היום שלה, להיות המרוויחה העיקרית מהעבודה של עצמה, ובכלל, לנהל לעצמה את החיים גם בתחום העבודה. במקרה כזה אפשר לעבוד כפרילנסרית, עצמאית או פתוח עסק.

 

יותר ויותר נשים מחליטות לפתוח עסק, בדרך כלל עסק זעיר. פעמים רבות הן עושות את זה מכיוון ששוק העבודה אינו שש לקבל אותן לעבודה בשכר הולם, או אחרי לידה, או סתם מעל לגיל ארבעים, והן לא מוכנות לוותר על הזהות המקצועית שלהן, ולהיות עקרות בית בעל כורחן. נשים כאלו יוצאות לדרך עצמאית, וקובעות בעצמן את תנאי ההעסקה שלהן. מניסיוני האישי אני יכולה לומר, שזו חוויה מפחידה מאוד, אבל גם משחררת ומעצימה.

 

העתיד: יותר ויותר עסקים קטנים

אני מאמינה שמה שנראה היום כמוצא אחרון של נשים ששוק העבודה כמעט ואינו חדיר עבורן, הוא המגמה של שוק התעסוקה בעתיד. הריכוזיות העצומה במשק הישראלי מדירה יותר ויותר אנשים מוכשרים וטובים אל מחוץ לשוק העבודה המקצועי שלהם. אנשים שאוהבים את מה שהם עושים, ורוצים להמשיך לייצר וליצור. אלו הם בדיוק האנשים שלא יוותרו, ולא ילכו לעבוד במקצועות שאינם מתאימים להם, רק בגלל שזה נוח לאנשים שמנהלים את המשק.

 

בעקבות האימהות שלוקחות את גורלן בידיהן, נראה בעתיד יותר ויותר אנשי מקצוע שלא יכולים להגשים את עצמם, ונאלצים לעבוד בתנאים מבזים, מרימים את ראשם, ומחליטים לקחת בחזרה את המושכות. האנשים הללו, בדיוק כמו האימהות, יתחילו לתת שירותים, או יפתחו עסק זעיר. עקב בצד אגודל, הם ישיגו מעגל לקוחות קטן ונאמן, ויהיו מסופקים יותר ומאושרים יותר, ובעיקר חופשיים יותר. פועל יוצא מכך הוא שהשליטה הכמעט-מוחלטת של התאגידים הענקיים תעורער על ידי מאות ואלפים נותני שירות זעירים, שאין בכוחם למחוץ.

 

כבר היום, רוב העסקים הקטנים בארץ (פחות מארבעה עובדים) - הם של נשים. עסקים קטנים הם המנוע של הכלכלה, והם עונים על הצורך שלנו בקהילתיות ויצירת קשר כנה וישיר עם ספק השירותים שלנו. אני מאמינה שיותר ויותר אנשים, שמואסים בשיטות הניצול התעסוקתיות הקיימות היום, יחליטו לקחת אחריות על ההתנהלות הכלכלית של עצמם, ויחליטו לפתוח עסק קטן עד זעיר.

 

(בעתיד, כל השוק ילך בעקבות האימהות (צילום: אילוסטרציה

 

 

סיפוק אישי ורווחה כלכלית

זה הרי הולך לקרות לך כך או כך: או שאת שונאת את העבודה שלך, וממילא לא משלמים לך מספיק. או שתלדי ילד ראשון, שני או שלישי, ותגלי שאין שום סיכוי בעולם שאת חוזרת לעבוד ככה. או שהעזת לעבור את גיל 45 ואת פתאום מגלה שמבחינת שוק העבודה את כבר קשישה, ואף אחד לא מוכן להעסיק אותך. או שאת מבנות המזל שעובדות במשרה ציבורית, את עומדת לפני פרישה, ופתאום את מגלה שיש לך עוד שלושים שנים טובות שאת לא רוצה לבזבז בשיטוט חסר מטרה בקניון ובטיפול בנכדים.

 

מי שלא תהיי, אין שום סיבה בעולם שלא תתחילי עכשיו, ממש ברגע זה, לחשוב על העסק הקטן שאת הולכת להקים. ולא, אל תלכי ללמוד בניית ציפורניים אם זה לא מה שמעניין אותך. למה שלא תחשבי איך את מתחילה לייצר רהיטים בסדנה בבית? מדריכה מבוגרים לשימוש באינטרנט? עושה עבודות טכנאות מחשבים קלות? מלמדת אנשים אחרים איך לנהל את הכספים שלהם בבית? מפתחת אפליקציה לאייפון שזוכרת אילו שמלות יש לך בארון ומתאימה אותן לאירוע?

 

איך עושים את זה?

לחשוב לא עולה כסף, וגם לנסות לא. כשתמצאי את המקום שעושה לך כיף, תוכלי להתחיל לגבות כסף על השירות שאת מספקת או המוצר שאת מייצרת. בהתחלה יהיה לך לקוח אחד, ואחר כך שניים.

 

אם אין לך הכנסה אחרת, את יכולה להגיע להכנסה של עד כ - 70 אלף שקל בשנה בלי להתמודד עם רשויות המס (כל מה שצריך לעשות זה ללכת אליהם ולספר להם מה את עושה וכמה את מרוויחה. הם יתנו לך אישור "עוסק זעיר פטור ממס" ויאחלו לך בהצלחה). אם תעברי את המחסום הזה – סימן שאת יודעת מה את עושה, ועכשיו את גם יכולה להתחיל להתמודד עם הפעלה של עסק קטן.

 

גם את זה לא צריך לעבור לבד. יש כל כך הרבה מעגלי תמיכה, כל כך הרבה דרכים קיימות וכאלו שעוד צריך להמציא לעשות את זה. העיקר הוא – לעשות. זה יקרה לך בכל מקרה, אז למה שלא תשלטי בזה בעצמך? למה בעצם לא להתחיל עכשיו?

 

________________________________________________________

עוד לא הצטרפת לפורום נשים ועסקים של Onlife? הכנסי לפורום ופתחי אתר עסקי משלך בחינם