שרה בלייקלי, בעלת המותג המצליח ספנקס והאישה המיליארדרית הצעירה ביותר בכל הזמנים, היא אחד מסיפורי הסינדרלה האהובים ביותר בארצות הברית – והיא אוהבת את זה. באינספור ראיונות סיפרה כיצד יצרה את הפטנט שלה, מכנסונים מחטבים, עם שום דבר מלבד 5,000 דולר בחשבון וחלום.

 

עוד ב Onlife:

 

בראיון למגזין פורבס תיארה כיצד חלמה שיום יבוא ותשב אצל אופרה ווינפרי ותהיה אישה מצליחה ומכובדת. כל מה שנותר היה למצוא איך לעשות את זה. בלייקלי מפליגה בתיאוריה על המאבקים שניהלה בכדי למצוא משקיעים, על המוצר, שיוצר בבית לאחר אלפי ניסיונות, ועל כך שכישלון תמיד נתפס בעיניה כהתחלה, ולא כסוף. היא גם בלונדינית, בעלת חיוך צחור, ונראית צעירה בהרבה ממניין שנותיה. סינדרלה אמיתית.

 

ואכן, הסיפור של שרה בלייקלי אינו סיפור על הצלחה בן-לילה. לאחר שנכשלה פעמיים בבחינות הלשכה לעריכת דין, החלה לעבוד בדיסני וורלד, ומשסיימה לעטות תחפושת מיקי מאוס ולהצטלם עם פעוטות, החלה למכור פקסימליות למשרדים. ועדיין, אופרה חיכתה בחלומותיה, עד שלבסוף הבינה בלייקלי מהו הרעיון שיביא לה את התהילה. זה קרה כמעט במקרה, כשהחליטה לגזור את החלק בגרביונים שמכסה את כפות הרגליים. היא הבחינה שכך היא נראית חטובה יותר, וכי הבגדים נראים טוב יותר – והחליטה לרוץ על הרעיון. את הלוגו שלה, היא מספרת, עיצבה בעצמה, וכדי לחסוך כסף על עו"ד ורואה חשבון, עשתה בהתחלה את הכל בעצמה.

 

היא החלה לפגוש קונים מסחריים פוטנציאליים, ובכל פגישה חזרו על עצמן שלוש שאלות: 1. מי את? 2. עם מי את? 3. מי מממן אותך? כאשר השיבה על שלוש השאלות בפשטות: "שרה בלייקלי", היא מצאה עצמה מחוץ ללופ. עד שיום אחד פגשה משקיע, שלאחר הפגישה ביניהם התייעץ עם בנותיו, שהסכימו כאחת כי מדובר ברעיון מבריק. לפתע, היו לבלייקלי הזמנות ראשונות.

 

שרה בלייקלי חושפת את הספנקס שמתחת לשמלה שלה (צילום: רויטרס)

 

משקיעים רק מחכים שבלייקלי תסכים למכור

כיום שרה בלייקלי, שבבעלותה 100% מחברת "ספנקס", שווה מיליארד דולר תמימים, וממוקמת במקום ה - 1,153 ברשימת האנשים העשירים בעולם של מגזין "פורבס". השנה נכנסה בלייקלי גם לרשימת מאה האנשים המשפיעים ביותר בעולם של מגזין טיים . היא אמנם לא מהווה תחרות לביל גייטס או לוורן באפט – ועדיין, ככל הנראה, היא ה-0.000001% - והיא אישה, שעשתה את הונה בעצמה, ברשימה עתירת גברים.

 

ההצלחה הגדולה הגיעה בשנת 2000, כאשר שלחה בלייקלי את הספנקס לאופרה ווינפרי. אופרה הפכה למעריצה נלהבת, והזמינה את בלייקלי להתארח בתוכניתה. תוך פחות משנה הראה המותג רווחים של כ - 4 מיליון דולר, שהכפילו את עצמם (ויותר) בשנה שאחרי, השנה השנייה להקמתו. הספנקס החלו להיות פופולריים, לרבות בקרב סלבריטאיות, ואף עוררו את חמתן של לא מעט פמיניסטיות, שטענו כי זהו אך עוד נדבך בתרבות בה נשים מוצגות באופן לא ריאליסטי. שרה בלייקלי התעלמה מרוב הביקורת, והסתפקה בהקמת קרנות פילנתרופיות לייעוץ והכוונת נשים ליזמות עסקית. בתוך כך, גם השיקה ליין של ספנקס לגברים, שמראה גם הוא הצלחה ניכרת.  

 

בעשור שעבר מאז הקמת החברה, משקיעים רבים ניסו לשכנע אותה למכור חלק מהחברה. כשנשאלה על ידי משקיעים נלהבים "מהי אסטרטגיית ה'אקזיט' שלך?", ענתה בלייקלי בחריפות "לעזוב (To exit) את החדר כשאני נראית נהדר במכנסי שמנת". לאחרונה, עם זאת, משהוערך שווי החברה המשוער בוול סטריט בכמיליארד דולר, היא מיתנה מעט את הטון, ורמזה כי מכירת חלק מ"ספנקס" עשוי לעניין אותה בנסיבות מסוימות. המשקיעים, בינתיים, מחככים ידיים ומנסים להבין מהן אותן נסיבות עלומות.

 

האם כולנו יכולות?

ובחזרה לסינדרלה, שדורשת התייחסות. האם כולנו באמת יכולות להצליח, אם רק לא נפחד להיכשל? ובכן, לא נעים לומר, אבל כנראה שלא. האם בלייקלי הייתה אומרת בביטחון שכזה שכל כישלון מחשל אותה, אילו בגיל 41 עדיין הייתה מוכרת פקסימיליות ומקפצת בתחפושות מיקי מאוס? אולי כן, אולי גם לא. האם ישנן נשים אחרות, או גברים אחרים, שמאמינים בכל מאודם שיצליחו, אבל סיפורם לעולם לא יגיע לפורבס, פשוט כי הם לא הצליחו? כנראה שכן.

 

מבלי לזלזל או להמעיט ביכולותיה העסקיות של שרה בלייקלי, היא הייתה, בין השאר, במקום הנכון בזמן הנכון. המסר שמועבר מסיפורה של בלייקלי, ושל אחרות ואחרים כמותה, הוא נהדר ומסוכן כאחד. ישנם אינספור גורמים בחיים, כל אחד מהם עלול להעיב על נסיבות חייה של אישה. בסופו של יום, ישנם פחות מ - 1,300 מיליארדרים בעולם, ויותר מאשר שבעה מיליארד בני אדם בעולם – וסטיית תקן או שתיים לפה או לשם, אלו היחסים היחידים שיכולים להתקיים, בעולם בו הכלכלה היא משחק סכום אפס, וכולנו משחקים במשאבים מוגבלים. שרה בלייקלי היא אישה שהצליחה במגרש המשחקים הזה, אבל רובנו לא נתארח אצל אופרה וינפרי. ואתן יודעות מה? זה ממש בסדר.

 

 

________________________________________________________

עוד לא הצטרפת לפורום נשים ועסקים של Onlife? היכנסי לפורום ופתחי אתר עסקי משלך בחינם