בשבועות האחרונים השם פוסי ריוט (או, בתרגום חופשי, "מהומת הפות"), מתנוסס במהדורות העיתונים בארץ ובעולם, החל מ"ידיעות אחרונות" וכלה ב"ניו יורק טיימס". מעצרן, שאירע במרץ, של שלוש מחברות להקת הפאנק הרוסית, נדז'דה טולוקוניקובהמריה אליוחינה, ויקתרינה סמוצביץ', והרשעתן ביום שישי האחרון ב"התנהגות חוליגנית המונעת משנאה דתית" וכליאתן לשנתיים, גרר גינויים רבים, החל בזה של מדינות אירופה וכלה במוזיקאים כמו פול מקרטני, רד הוט צ'ילי פפרס ומדונה, שעלתה לבמה ברוסיה עם מסיכת הפנים שמזוהה עם הלהקה, כתבה על גבה "פוסי ריוט" ואף נאמה נאום תמיכה בבנות.

 

עוד ב Onlife:

 

 

להפוך את הכיכר האדומה לכיכר תחריר

ההופעות עצמן אינן קבועות מראש, ונערכות במקומות אקראיים ברחבי מוסקבה. אחת מהופעותיהן הזכורות ביותר – לפני ההופעה בקתדרלה הראשית במוסקבה, שחרצה את דינן של שלוש מחברותיה לאחר שקראו למריה הקדושה "לגרש את פוטין"– הייתה ברחבת התחתית בעיר. בבמה מאולתרת שהוקמה מעל הרציף קראו הנשים "להפוך את הכיכר האדומה לכיכר תחריר", ושרו בהזדהות עם המהפכה המצרית והלובית. בדצמבר 2011 ערכה פוסי ריוט הופעה מול בית הסוהר בו היו עצורים כמה מפעילי האופוזיציה לנשיא (אז ראש הממשלה) פוטין, איליה יאשין ואלכסיי נוואלני.

 

אמנם זהויותיהן של חברות הלהקה חסויות – אולם אם לשפוט על פי שלושת המורשעות, טולוקוניקובה, אלחיונה וסמוצביץ', ניתן להבין כי הן אינן עשויות מקשה אחת, וכל אחת מהן באה מעולם אחר, ועם זאת כולן מייצגות את אותו פער בלתי ניתן לגישור בין החברה הרוסית – בעיקר זו החיה במוסקבה – ובין אופן ההתנהלות של הפוליטיקה הרוסית.

 

 

ההופעה בקתדרלה במוסקבה שבגינה הורשעו חברות הלהקה:

 

מי הן הנשים של פוסי ריוט?

 

נדז'ה טולוקוניקובה, 22

התפרסמה לראשונה בחוגים מחתרתיים בשנת 2008, כאשר השתתפה יחד עם בעלה, שניהם חברים בקולקטיב האמנים המחתרתי ויונה, באורגיה שנערכה במוזיאון לביולוגיה במוסקבה. האורגיה הייתה אקט של מחאה על בחירתו של דמיטרי מדבדב (כיום ראש ממשלת רוסיה) לנשיא רוסיה – בחירה שגובתה על ידי הנשיא היוצא דאז (והנוכחי בימינו אנו),ולדימיר פוטין, ונחשבה בקרב חוגי האופוזיציה כמינוי בובתו של פוטין, שלא יכול היה לפי החוק הרוסי להיבחר בפעם השלישית ברציפות לנשיאות.

 

כמו כן, לקחה חלק טולוקוניקובה במיצגים רבים של אמנות רחוב מחתרתית, לרבות ציור פאלוס ענק בסמוך למשרדי הביטחון הפדרלי בעיר סנט-פטרסבורג. אולם במקביל, כשנעצרה הייתה סטודנטית לפילוסופיה באוניברסיטת מוסקבה היוקרתית, ואם לילדה בת ארבע.

 

מריה אליוחינה, 24

התבלטה במהלך המשפט באמירותיה הרהוטות והנוקבות, וחלק מנאומיה הפכו ויראליים. אם לתינוק בן שנה, היא נעצרה במהלך שנתה הרביעית במכון מוסקבה לעיתונאות ולכתיבה יוצרת. בעברה התנדבה בארגון "גרין פיס", ובעמותות המסייעות לילדים חולים. לא בדיוק הסטריאוטיפ של אנרכיסטית פורעת חוק. את מכתב ההצהרה במשפט פתחה במשפט "חשבתי שהכנסייה אוהבת את כל ילדיה, אבל מסתבר שהכנסייה אוהבת רק את הילדים שאוהבים את פוטין".

 

יקתרינה סמוצביץ', 30

הדמות המבוגרת – והשקטה ביותר – מבין השלוש. סמוביץ' למדה צילום ומולטימדיה במכללה לאמנות מודרנית ועכשווית ועבדה, עד למעצרה, כמתכנתת. בשנים האחרונות פעלה רבות לזכויות הלהט"בים ברוסיה, מאבק שהפך קשה וחיוני עוד יותר עם הדיונים בהפיכת יציאה מהארון לבלתי חוקית בסנט פטרסבורג, העיר השנייה בגודלה ברוסיה. במרץ האחרון, זמן קצר לאחר כליאתן של השלוש, הדיונים האלה הפכו למציאות.