קתרינה פייק בת ה - 43 היא יזמית פורצת דרך, שהקימה יחד עם שותפה העסקי ובן זוגה לשעבר, סטיוארט באטרפילד, את אתר פליקר, שנחשב לאתר אחסון התמונות הפופולרי בעולם. הפוסט האחרון בבלוג שלה, נכון לרגע כתיבת שורות אלו, הוא מה-22 באוגוסט. מעל תמונות של שני מדפים עמוסים לעייפה בפסלונים של חיות, בתים, מכוניות קטנטנות, ברביות יפניות עטופות בקימונו וספינות מיניאטוריות, מספרת פייק שהפסלונים נועדו לבתה, לספר סיפורים. "סיפרנו סיפורים של שעות על גבי שעות עם הדמויות האלה", מספרת פייק, "רובן נרכשו בשווקי פשפשים ומכירות חצר".

 

עוד ב Onlife:

 

זיוף הוא שמי האמיתי

עם כ-51 מיליון משתמשים רשומים, עשרות מיליוני מבקרים בחודש וכשישה מיליארד תמונות, אפשר להגדיר את פליקר כאחת ההצלחות הגדולות ברשת. ועדיין, קתרינה פייק לא מתביישת לבקש מהמבקרים באתר האישי שלה פסלונים נוספים לאוסף. "רהיטים לבתי בובות הם יקרים מדי וקטנים מדי, אז אני חושבת שאיאלץ ליצור כמה מהם בעצמי", היא כותבת.

 

השנה הגיעה פייק למקום השלישי ברשימת הנשים שיש לשים אליהן בשנה הקרובה של מגזין פורבס, לצד שמות כמו שרה בלייקלי, קייט מידלטון, ביתלחם אלמו ולנה דנהאם. עם כמעט 75 אלף עוקבים בטוויטר, שני מיליון תוצאות חיפוש בגוגל, פרופילים בכל רשת חברתית שתוכלו לחשוב עליה, אחרי שהייתה שותפה בהקמת עשרות אתרי אינטרנט מובילים ויוזמות מקוונות חדשות, אפשר בהחלט לומר שקתרינה פייק היא לא רק תופעה יזמית, אלא גם תופעת רשת של ממש. "פייק (זיוף) הוא שמי האמיתי", היא כותבת על עצמה באתר האינטרנט שלה, "אני חושבת שלסבא שלי היה את השם הכי גרוע מכולם – לברן מוקלוו פייק. הוא היה עורך דין, שפגש פעם בבית המשפט עו"ד אחר, בשם אייבל קרוק (נוכל). הוא גם נהג לספר סיפורי מעשיות, אז אף אחד לא יודע אם זה באמת נכון".

 

תופעת רשת. קתרינה פייק (צילום: באדיבות Findery)

 

סטארט-אפים לא נולדים ברגע של הארה באמבטיה

מאז שעזבה את פליקר המשיכה פייק לסטארטאפ הבא שלה, Hunch, שירות אינטרנטי שמטרתו להמליץ למשתמשים על מוצרים שונים, בהתאם להעדפותיהם האישיות, שזכה להצלחה בינונית. הפרוייקט האחרון שהשתתפה בהקמתו זכה לשם Findery (לאחר ששמו הקודם, Pinwheel, נפסל על ידי בית המשפט, לאחר תביעה של חברה קטנה וותיקה יותר בשם זה). מטרתו של Findery, כפי שמסבירה זאת פייק, היא להיות "כמו פליקר, רק של מקומות". אנשים שונים משאירים פתקיות וירטואליות, חסויות או גלויות, ועוקביהם יכולים לראות אותן, לבחון היכן הם מבקרים, מה הם אומרים על המקומות, ולפעמים לשמוע עליהם סיפורים קטנים.

 

"אחת התפיסות השגויות היא שסטארט-אפים מתחילים ברגע של 'אאוריקה', כשהיזמית יושבת באמבטיה. זה לא עובד ככה. לפחות בשבילי", סיפרה פייק בראיון למגזין Inc. במאי האחרון, כשדיברה על Findery (אז Pinwheel). "הרעיון התפתח אצלי מאז 1999. חשבתי שזה יהיה מגניב אם היינו יכולים להשאיר פתקים בפתחי-דלתות, קרנות רחוב ומקומות מגוונים ברחבי העולם". כמובן, היא מסבירה, אז זה היה בלתי אפשרי מבחינה טכנולוגית. פתאום, בשיחה אקראית עם בעלה לשעבר, הוא הזכיר לה את אותו רעיון מ - 99', והיא הבינה שמה שלפני 13 שנה היה פנטזיה נחמדה, היום הוא בר-יישום לחלוטין.

 

קתרינה פייק מציינת שאמנם קל יותר לגייס כסף לסטארט-אפ השלישי במספר, אבל הפחד גדל. לאחר שמכירים את שמך, "הציפיות ממך גבוהות", היא אומרת. "תכופות יזמים מפחדים להפסיד את כל מה שיש להם, אז הם לוקחים פחות סיכונים. זה לא מה שאת רוצה לעשות כשאת מנהלת סטארט-אפ; את רוצה לאמץ את הסיכון".

 

אנשים שנכנסים ליזמות כדי להתעשר - לא יהיו מאושרים

פייק היא גיקית אמיתית. באתר האישי שלה היא מדברת על משחקי מחשב, על אינטרנט באופן כללי ורשתות חברתיות – ועל הסיפורים שביניהם. חשבון הטוויטר שלה מגוון, ובין התכתבויות משועשעות עם משתמשים אחרים ולינקים גיקיים במיוחד, נחים להם גם ציוצים כנגד השחיתות בממשל ואי-השיוויון, לצד ציוצים פמיניסטיים המתרעמים על כך שנשים מרוויחות 24% פחות מגברים על עבודות זהות.

 

ליזמים וליזמיות סטארט-אפ עתידיים, יש לפייק שתי עצות מרכזיות: לבחור צוות מוצלח, וליהנות מהתהליך. "מחסום הכניסה נמוך, אז התחילו לעצב, לקודד, להריץ. בנו מודל ראשוני, תנו לזה לרוץ". האינטרנט, היא מציינת, מאפשר לנסות דברים חדשים, "אתם יכולים לראות אם זה עובד או לא, אם זה כיף, אם יש לכם מספיק מוטיבציה. אנשים שנכנסים לעסקי היזמות על מנת להתעשר לא יהיו מאושרים. זו הבנייה שמשמחת. אתם מוכרחים ליהנות מהתהליך, בין אם תצליחו ובין אם תיכשלו".

 

בשלב זה יש לציין, כי זה כנראה קל יותר לדבר, כשאת אישה שמילדותה הלכה לבתי הספר היקרים בארצות הברית, וגילגלה עשרות מיליוני דולרים. עם זאת, אין ספק שפייק לקחה כמה סיכונים גדולים בחייה – ובינתיים הם השתלמו. ועדיין, אני לא בטוחה שהיא צריכה את התרומה שלנו לאוסף הבובות שלה ושל בתה.

 

 

________________________________________________________

עוד לא הצטרפת לפורום נשים ועסקים של Onlife? היכנסי לפורום ופתחי אתר עסקי משלך בחינם