הסתו כבר בשלבי התהוות והתנחלות, ויחד איתו המחלות העונתיות, והפחות עונתיות, שמאלצות רבים מאיתנו להתמודד עם הרגשה רעה, צינון, חום, כאבי בטן, וזו רשימה חלקית מאוד. אבל מתי צריך לפנות לרופא, ומתי אפשר לטפל בסימפטומים לבד ולחכות שהם יעברו?

 

לדברי רופאים שעובדים בחו"ל, ישראלים הם בהחלט שיאני המבקרים אצל רופאים. לא רק זאת, הישראלים לא רק מבקרים אצל רופאים בתדירות גבוהה יותר, אלא הם מגיעים אליהם בשלב מאוד מוקדם של התפתחות המחלה. אז בהחלט יכול להיות שאנחנו עם חרדתי במיוחד, אבל כל פנייה לרופא, לא יכולה להזיק.

 מחלות הנגרמות מווירוסים

 זו תופעה נפוצה  למדי. חולים מגיעים לרופא עם תלונות כמו צינון או קלקול קיבה, והרופא אומר "יש לכם וירוס". התגובה של הפציינטים למשפט מסוג כזה, נעה מכעס במקרה הגרוע ועד גיחוך במקרה הטוב, כשהם מסננים אל עבר הרופא: "אתם הרופאים, כשאתם לא יודעים מה יש למטופל אתם אומרים שיש לו וירוס". בעצם, הפציינטים לגמרי צודקים. בדרך כלל וירוסים גורמים למחלות רבות, שנקראות מחלות ויראליות. אבל לרופאים קשה לאבחן ולדעת באיזה סוג וירוס (נגיף) מדובר.

 

למען האמת, קיימים נגיפים רבים (מאות) הגורמים למחלות, וקשה מאוד להבדיל בין הסוגים השונים, הרפואה יודעת לבודד לעתים את הנגיף ולגדלו בתנאי מעבדה, כדי לאבחן את הגורם, אך לרוב, אין תועלת בכך ועל כן לא נהוג לנסות ולהגדיר מיהו אותו וירוס הגורם להרגשה הלא טובה. אין תועלת בכך משתי סיבות, הראשונה היא שרוב המחלות הנגיפיות חולפות מעצמן, כלומר כוחות הריפוי של הגוף מספיקים כדי להחלים, והשנייה היא שאין בידינו תרופות טובות לטיפול בווירוסים.

 

רוב הנגיפים בהם אנו נתקלים ביום יום, גורמים לדלקת של דרכי הנשימה העליונות (כאב גרון, נזלת שיעול) או מערכת העיכול (שלשולים והקאות) וכאמור מצבים אלו אינם קשים לרוב, וחולפים מעצמם. אבל יש מחלות ויראליות, שדורשות טיפול כמו תרופות נגד איידס, תרופות לדלקת כבד נגיפית, טיפולים נגד הרפס ועוד, בעיקר בגלל שאלו הן מחלות משמעותיות היכולות לגרום לסיבוכים קשים, להמשך זמן רב (מחלה כרונית) ואף לתמותה.  

 

  

מחלות הנגרמות מחיידקים

יש מחלות, שניתן לאבחן באופן מדויק, וגם לתת טיפול מדויק. מדובר במחלות שנגרמות על ידי חיידקים (בקטריות). קיימים סוגים רבים של מחלות, החל מזיהום של דרכי הנשימה העליונות (דלקת אוזנים, סינוסיטיס או דלקת גרון), דרך זיהום של דרכי הנשימה התחתונות (דלקת ריאות) זיהומי מעיים, דרכי השתן, מפרקים, עור ועוד. אמנם זיהומים חיידקיים רבים חולפים לבד הודות למערכת ההגנה של הגוף, אך נגד חידקים יש מה לעשות – אנטיביוטיקה.

 

בכל מקרה, חשוב לדעת המחלות הנגרמות מחיידקים עלולות להיות קשות יותר ומסוכנות יותר, ומסיבה זו יש להם טיפול ומומלץ מאוד לקבל אותו.

אז מתי ללכת לרופא?

בכל מצב בו אתם מרגישים שאתם זקוקים לרופא, כדאי שתשאלו את עצמכם ארבע שאלות עיקריות:

 

1. כמה רע אני מרגיש. ההחלטה לגבי פנייה לרופא היא בדרך כלל אינדיבידואלית מאוד. יש אנשים שמרגישים חולשה קלה ולא יכולים להתמודד איתה, ויש אנשים שמחליטים כי הם ניגשים לרופא רק אם יש להם חום. לכן ההחלטה צריכה להתבסס על התשובה לשאלה, עד כמה השתנתה ההרגשה ביחס להרגשה הרגילה. 

 

2. כמה זמן זה כבר נמשך.  אם אחרי 24 שעות, התסמינים עדיין בעינם, במחלות הקלות המוכרות, הגורמות לצינון, או להקאה ושלשול, אפשר לפנות לבית המרקחת ולהתייעץ עם הרוקח לגבי תרופות מקלות. כאשר החום מאוד גבוה או התסמינים מאוד קשים, כמו קוצר נשימה, הקאות שלא מאפשרות לשתות, התעלפות, סימני זיהום בעור המתפשטים במהירות, שינוי במצב ההכרה או כאב ראש עז עם הקאות, מומלץ בהחלט לפנות לרופא.

 

3. האם המצב השתפר בהשוואה לאתמול. שיפור במצב לרוב מרגיע מאוד (כמובן, כשמדובר במצב של מחלות ויראליות(, ואם היום אתם מרגישים יותר טוב מאתמול כנראה שכבר אין צורך ברופא. אלא אם זקוקים לאישור מחלה.

 

4. האם יש טיפול שיכול לשפר את ההרגשה שלי. בכל מקרה, גם אם אמרנו שזה "רק וירוס", הנחת היסוד של מערכת היחסים הרפואית עם המטופל, היא שאם המצב מחמיר, משתנה או לא חולף, כדאי מאוד לפנות לרופא.