חדשות טובות לדמוקרטים, אפשר לספור עוד ניצחון לאובמה. ברק אובמה אמנם נחל מפלה בעימות עם מיט רומני (אם כי הוא עדיין מוביל בסקרים), אבל אנחנו, הנשים, לא מטרידות את עצמנו בזוטות כאלה. לנו יש דברים חשובים יותר על הראש: העוגיות של מישל אובמה, האישה הראשונה ועו"ד בוגרת פרינסטון והארוורד, הביסו את העוגיות של אן רומני, רעייתו של המתמודד הרפובליקני. מאד מסעיר. אני בטוחה שמישל אובמה לא יכלה להכיל את ההתרגשות מההישג המפואר. ריספקט.

 

עוד ב Onlife:

 

איך נולדה המסורת הזאת?

אכן, בארצות הברית של אמריקה, המעצמה החזקה בעולם, מתקיימת המסורת הבאה: נשות המעומדים מתחרות ביניהן בהכנת עוגיות. אני יודעת, זה נשמע מופרך, אבל זה אמיתי לגמרי. מאיפה נולדה המסורת המשפילה הזאת ולמה, למען השם, היא עדיין נמשכת? על אף הניחוח הפיפטיזי שעולה ממנה, המסורת המביכה הזאת היא דווקא ילידת 1992. חישוב מהיר, 1992, ביל קלינטון – הייתכן שדווקא הילרי קלינטון, שרת החוץ המכהנת ואחת הנשים החזקות בעולם, היא האימא החוקית של השטות הזאת? למרבה הצער, ולגמרי מבלי שהתכוונה, התשובה היא כן.

 

ב-1992 ציינה הילרי קלינטון כי כשבעלה נבחר למושל ארקנסו היא העדיפה להמשיך ולהתקדם בקריירה שלה במקום "להישאר בבית ולאפות עוגיות". כתגובת נגד, ארה"ב התייצבה מיד להגנת עקרות הבית אופות העוגיות, כאילו שבהערה אחת עלולה למחוק קלינטון את קיומן של העוגיות מעל פני האדמה. ואז מה יהיה? משהו היה חייב להיעשות.

 

כאן נכנס לתמונה המגזין "מעגל משפחתי" שהחליט להגן על כבוד העוגיות והנשים שאופות אותן, ובפרובוקציה הזמין את הילרי קלינטון לקרב אפייה מול ברברה בוש. הלחץ הציבורי כנראה עשה את שלו, וקלינטון, עו"ד בוגרת אוניברסיטת ייל שהרוויחה הרבה יותר כסף מבעלה, הצטרפה לאיוולת, כשהיא מפרסמת מתכון לעוגיות שיבולת שועל ומזמינה את הציבור להצביע לה במשפטים כמו "זה עניין של כבוד".

 

הימים היו ימי טרום מוניקה לוינסקי, כך שבהחלט ייתכן שזאת הייתה אחת הצפרדעים הקשות ביותר שנאלצה הילרי קלינטון לבלוע בחייה עד אז. קלינטון זכתה, וכך גם בעלה. ומאיזו סיבה עלומה, האמריקאים החליטו להפוך את התחרות המגוחכת הזאת למסורת.

 

ביל והילרי קלינטון ב - 1992 

 

אף אחד לא יכול להתחרות במישל אובמה בכל מקרה

בחזרה לשנת 2012. אחוז הנשים שבאמת נשארות בבית ואופות עוגיות ירד פלאים בעשורים האחרונים, וכרגע מדובר, לפחות בארה"ב, על פחות מרבע, רובן נשים מעוטות יכולת שפשוט אין להן ברירה אחרת. למעשה, קונספט האישה המחכה למשפחתה בבית עם מגש עוגיות חמות מהתנור הוא בעיקר פנטזיה נוסטלגית, שאין לה שום קשר למציאות. כך שקשה להחליט אם לצחוק או לכעוס כשהאמריקאים מתייחסים לתוצאות התחרות הזאת ברצינות תהומית, בתור מדד שמנבא משהו – בחמש מערכות הבחירות שהתקיימו מאז, בעלה של המנצחת בסקר ניצח בבחירות, למעט במערכת הבחירות הקודמת בה סינדי מקיין גברה על מישל אובמה.

 

מכיוון שמדובר בסך הכל במתכון לעוגיות, ומכיוון שב"ידיעות אחרונות" הבוקר טענה קרין גורן שהעוגיות של מישל אובמה פשוט איומות, אפשר אולי לבחור גישה טיפה יותר ריאלית לעניין ולהניח שכנראה יש לתוצאות קשר אך ורק לפופולריות של המתמודדים. נשיא ארה"ב המכהן ברק אובמה, המתמודד הרפובליקני מיט רומני, אן רומני, הילרי קלינטון וכל הממשל האמריקאי גם יחד לא יכולים להתקרב בכלל לרמת הפופולריות של מישל אובמה, עם או בלי עוגיות. זה אולי גם המקום להזכיר שמישל אובמה אמנם עזבה את עבודתה ומשקיעה הרבה מזמנה בגידול גינת הירק בבית הלבן, אבל מדובר באישה משכילה עם קריירה מפוארת, שהכירה את בעלה כשהוא עבד תחתיה. היא קרובה הרבה יותר בתפיסת עולמה להילרי קלינטון מאשר לאופות העוגיות שנעלבו ממנה כל כך אי אז, לפני עשרים שנה. אי אפשר אולי לסדר לה פטור מהבדיחה המביכה הזאת? כלומר, זה לא יהיה לגמרי מופרך להניח שאובמה הייתה זוכה גם אם היא הייתה מפרסמת מתכון לעוגיות בוץ.

 

 

מישל אובמה יכולה להכין גם עוגיות בוץ ולזכות. אובמה ורומני (צילום: ויקיפדיה)

 

רק אישה שתתמודד לנשיאות תשים לזה סוף

הנקודה החשובה באמת היא שבארה"ב מתחולל קרב גדול על הקול הנשי, ובמהלך מערכת הבחירות הנוכחית נאמרו כמה מההערות החשוכות ביותר שנשמעו בשנים האחרונות על נושאים כמו אונס, הפלות וזכותן של נשים על גופן. היה אפשר לצפות שלנשים האלה יהיו דברים חשובים יותר לחלוק עם האומה מאשר מתכונים לעוגיות. היה מעניין, למשל, לשמוע מה יש לאן רומני לומר על הפלות של נפגעות אונס, ומה דעתה של מישל אובמה על פערי השכר במדינה. אבל איכשהו, לאמריקאים חשוב להשאיר את הנשים האלה במטבח, אופות עוגיות, משל אנחנו עדיין בשנות החמישים ובעזרת המשכורת של הגבר אפשר לקנות בית בפרברים ולחיות ברווחה, עת האישה הקטנה מתנסה במתכונים.

 

נותר רק לתהות האם האמריקאים באמת ובתמים לא צופים נשיאה בעתיד שלהם. כלומר, ניתן לשער שהדבר היחיד שיביא את המסורת הזאת לסיומה, לא דקה אחת מוקדם מדי, יהיה דווקא מירוץ של אישה לנשיאות. ובהתחשב בהיצע שקיים כרגע – האם תהיה זו הילרי קלינטון שתסגור את המעגל שפתחה בלי כוונה? זה הרי יהיה משפיל אם ביל קלינטון יצטרך לאפות עוגיות, לא? אחרי הכל, האנשים שנפגעים מבחירות הקריירה של הילרי קלינטון ומהמחשבה על כך שהיא לא רוצה לאפות עוגיות, יפגעו הרבה יותר מהמחשבה על ביל קלינטון במטבח, עם סינר, מצפה עוגיות בסוכר.