סרטן השד הוא עדיין הסרטן הנפוץ ביותר בקרב נשים. המחקרים האחרונים בתחום הרפואה כבר מראים כי אחת משמונה נשים תלקה במחלה. רבות נאמר ונכתב על הנושא ועל חשיבותה של המודעות למחלה וכמובן הגילוי המוקדם שלה. אבל האם אפשר לנהל אורח חיים שמפחית את הסיכוי ללקות בה? קיבצנו עבורכן מספר נתונים והמלצות רפואיות שיכולים לסייע.

 

שמירה על אורח חיים בריא ומאוזן

מחקר שנעשה לפני שלוש שנים על ידי האו"ם וארגון הבריאות העולמי המסונף לו, מצא כי קיים קשר ישיר בין אימוץ אורח חיים בריא הכולל הימנעות מעישון ושתיית אלכוהול והקפדה על תזונה נכונה, מאוזנת ודלת שומנים לבין הפחתת הסיכוי לחלות בסרטן השד. ביפן למשל, שם נשים צורכות תזונה דלת שומן וכולסטרול יחסית למערב, אנו עדים לאחוזים נמוכים יותר של סרטן השד. נשים יפניות שעברו לארה"ב החלו תוך פחות מדור אחד להגדיל את השכיחות של מחלת סרטן השד

.

סרטן השד. סכנה לאחת מכל שמונה נשים

 

פעילות גופנית סדירה

למרות שנתון זה הינו לרוב נגזרת של אורח חיים בריא, עדיין שמור לו מקום של כבוד עצמאי. מחקרים רבים הצביעו על הקשר בין השמנה אחרי גיל הבלות – שהיא לרוב ביטוי של העדר פעילות גופנית – לבין עליה בסיכוי לחלות בסרטן השד. הסיבה לכך היא ככל הנראה הורמון האסטרוגן, אשר עודף משקל מביא לעליית מינונו בגוף ונמצא קשר ישיר בינו לבין המחלה.מחקרים מצביעים על כך כי שמירה על אורח חיים בריא הכולל תזונה מאוזנת ופעילות גופנית גבוהה יכולים להקטין עד כ 30% את הסיכוי לחלות בסרטן השד.

 

הימנעות מנטילת הורמונים אחרי גיל הבלות

בעבר נהגו להמליץ באופן גורף לנשים לאחר גיל 50 לקחת הורמונים על מנת לסייע בהקלה על תסמיני גיל המעבר (הזעת יתר, בעיות שינה וכו') להמלצה זו נלוותה הסברה, כי ההורמונים הללו מסייעים גם בהגנה מפני מחלות לב, שיעור יתר ועוד. מחקרים שנעשו בארה"ב וחלק ממדינות אירופה הראו כי בתוך שנתיים-שלוש, עם הפסקת נטילת הורמונים אלו על ידי נשים נרשמה ירידה ניכרת באחוזי החולות בסרטן השד. כיום אין המלצה גורפת לנטילת הורמונים שכאלו, אלא באופן פרטני לכל אישה לסיוע נקודתי והקלה בתסמיני גיל המעבר

.

ירידה בשיעור החולות בקרב נשים שהפסיקו ליטול הורמונים

 

הנקה

מחקרים הראו כי באופן סטטיסטי נשים שניקו את ילדיהן זמן ממושך, חלו בסרטן השד באופן מועט יותר מנשים שנמנעו מהנקה. ייתכן כי אחת הסיבות לכך היא הורמון האסטרוגן. לרוב, בתקופת ההנקה אין ביוץ ורמות האסטרוגן נשארות יציבות.זוהי כמובן לא הסיבה העיקרית לשמה ממליצים מומחים לנשים להניק, אלא מחקרים אחרים אשר הוכיחו כי הנקה היא בריאה יותר עבור תינוקות ומסייעת בחיזוק המערכת החיסונית שלהם.

 

הנקה. רמות אסטרוגן נמוכות

 

גלולות למניעת היריון

מחקרים מהשנים האחרונות מצאו קשר מסוים בין שימוש בגלולות למניעת הריון – המכילות הורמונים – במשך זמן ממושך (מעל עשר שנים) לבין סיכוי לחלות בסרטן השד. יש לציין כי הגלולות החדשות הקיימות כיום בשוק, מכילות מינון נמוך יותר של הורמונים מהגלולות הוותיקות יותר. כמובן שאין לראות בדברים המלצה על הפסקת השימוש בגלולות למניעת היריון, אך רופאים רבים ממליצים שלא להשתמש בהן עשרות בשנים.

 

היריון בגיל מוקדם

מחקרים שנעשו בשנים האחרונות במדינות המערב ובמדינות המתפתחות, הראו כי נשים אשר נכנסו להיריון מתחת לגיל 21 הקטינו בעשרות אחוזים את הסיכוי לחלות בסרטן השד. דחיית גיל הילודה לגילאים מאוחרים יותר ייתכן וגם היא משפיעה על העלייה בשכיחות המחלה. במדינות מתפתחות (מדינות עולם שלישי) אנו רואים אחוזים נמוכים מאוד של סרטן השד אצל נשים, בהשוואה לעולם המערבי. כמובן שאין לראות בדברים המלצה רפואית על כניסה להריון בגיל מוקדם או מאוחר ויש להתייחס לכך כנתון אובייקטיבי.

 

צריכה של ויטמינים, שמן זית ותוספות מזון

הרפואה הקונבנציונלית לא מצאה קשר מדעי ישיר בין צריכה של ויטמינים או תוספי מזון כאלה ואחרים לבין מניעה של סרטן השד, למרות האמונה הרווחת. יש לראות בדברים חלק מרפואת ההומיאופתיה והרפואה המשלימה. גם לעניין שמן הזית, לא נמצא קשר ישיר, אך רופאים ממליצים באופן כללי על צריכת שמן זה במקום שמנים אחרים רוויי כולסטרול.

 

מוכח מדעית או תרופת סבתא?

 

אורח חיים רגוע ונטול מתח והימנעות ממשברים

אחד הדברים הקשים ביותר להוכחה מדעית שעולים משיחות עם רופאים המטפלים בשטח, הוא העובדה כי מקרים רבים של מחלת סרטן השד (ומחלות ממאירות בכלל) התגלו אצל נשים, לאחר שעברו סוג מסוים של משבר אישי. ישנם רופאים שסבורים כי מדובר בתופעה, למרות שכאמור קשה מאוד לאפיין אותה מדעית.על כן, למרות שמדובר בהמלצה אמורפית מאוד, הטובה בעיקר על הנייר- שמירה על איזון רגשי וחיים נטולי לחץ ומתחים פנימיים מיותרים, וודאי יכולה לסייע ולהקטין את הסיכוי לחלות בסרטן השד.

 

דאודורנט, חזיות ומיני חומרים שמועות

בשנים האחרונות נפוצו שמועות על שימוש בדאודורנטים מסוימים, המכילים אלומיניום ומגנזיום וכן על סוגי חזיות מבדים שונים, שעלולים לגרום למחלת סרטן השד. מחקרים רבים, אשר נעשו בעולם ובעיקר בארה"ב, הראו כי אין שחר לשמועות וכי מדובר בהמצאות חסרות בסיס. באופן כללי, מסיבות רבות ומגוונות אשר לא נוגעות אך ורק לסרטן השד, כן קיימת המלצה להתרחק מחשיפה גבוהה ובלתי מבוקרת לחומרי ריסוס והדברה.

 

לא הוכח כי לדיאודורנט קשר לסרטן השד

 

חשוב לציין שבדיקה מוקדמת לסרטן השד יכולה לסייע רבות באיתור המחלה בשלבים מוקדמים וסיוע בהחלמה ממנה. ממוגרפיה הוכחה כיעילה בכמעט 90% וכבדיקה שיכולה להפחיד את התמותה מהמחלה ב 30% בקירוב.

 

בדיקת סריקה ממוגרפית מומלצת לביצוע לנשים מעל גיל 50 ולנשים בקבוצות סיכון (למשל נשים שיש במשפחתן היסטוריה של המחלה או נשים שעברו קרינה רדיואקטיבית באזור זה) והיא במימון מלא של סל הבריאות וניתנת על ידי כל קופות החולים. כמו כן ניתן לבצע בדיקות נשאיות גנטיות לסרטן השד במקרה של היסטוריה משפחתית של המחלה.

 

סייע וייעץ בהכנת הכתבה: ד"ר מיכאל קורץ, מנהל המרכז לבריאות השד בביה"ח 'סורוקה' בבאר-שבע