לאחר שנים ארוכות של מאבקים ציבוריים של ארגוני נשים, ביניהם: המאבק להרחקת עברייני מין מהשלטון, הקמפיין להעלאת שכר מטפלות המשפחתונים, המאבק להסרת פרסומות סקסיסטיות, הקמפיין נגד העלאת גיל הפרישה לנשים ועוד, החליטו בארגוני נשים לעשות מעשה תקדימי מסוגו - לחבור יחד לכדי שותפות אחת שמטרתה להעמיק, להרחיב ולהמשיך

בשיטתיות את קידום זכויותיהן והזדמנויותיהן של נשים ממגוון אוכלוסיות בחברה.

 

עוד באתר:

 

שדה ארגוני הנשים הוא ייחודי והוכיח כבר במאבקי העבר כי לא רק שאין פער בין הרעיון לבין המעשה אלא שחופפים הם - כי סולידאריות היא שם העשייה שלנו, וחיבור ידיים הוא לא רק סלוגן ריק.

 

 

משום כך הצליחו ארגוני נשים להתעלות מעל שיקולים של תחרות על משאבים שממילא מצומצמים, והשכילו להבין כי איגוד כוחות, השקפות, ידע, יוזמות ומשאבים מנכיח ביתר שאת את השפעתם העצומה של ארגוני נשים על מרחב שדות הפעולה - השדה הפוליטי-ממסדי, התקשורת והמרחב החברתי.

 

לפני כחודשיים התאחדו 7 ארגונים פמיניסטים: אחותי, איתך מעכי, שדולת הנשים, מרכז אדווה, מרכז מהות, העמותה להעצמה כלכלית ורוח נשית - והחליטו לפעול יחדיו, כגוף אחד, עם דגש על צדק מגדרי ושוויון כלכלי.

 

המטרה: לקדם את ההצבעה למפלגות שמקדמות אג'נדה מגדרית

 

משנודע על קיום הבחירות, הציבו לעצמם מיידית הארגונים מטרה – להניע ביתר שאת את התופעה של הצבעה מגדרית, שמאופיינת על ידי הכרעת נשים, וגם גברים, לבחור במפלגה שמציגה תמונה רחבה של אג'נדה מגדרית.

 

כל זאת כי גם ידוע הוא שקולותיהן של נשים נותרים צפים עד רגעי ההכרעה האחרונים, כי נשים מבקשות להביט בתמונה המורכבת, ולא רק זו הנובעת מסיסמאות של בחירות, ולהביט היטב ולעומק במה מבטיחות המפלגות, מה באמת מציגים המועמדים/ות. אליהן מצטרפים גם יותר ויותר גברים, שכבר אינם מסתפקים בסיסמאות של "ביטחון צבאי" ותרים אחר אג'נדה מגדרית - שבין השאר תובעת ופורטת תכנים של ביטחון קיומי-כלכלי, תעסוקתי.

 

 

נשים מחפשות ביטחון, אבל אחר

 

מהידע של ארגונים פמיניסטים ידוע כי מרבית האוכלוסייה, וודאי נשים, מדברות ומנסחות ביטחון בתכנים אחרים - מפני אלימות, מפני עושק וניצול כלכלי, ביטחון תעסוקתי-למען תעסוקה איכותית והכנסה שמאפשרת קורת גג.

 

ובתוך כך ישנה הבנה הולכת ומעמיקה, על פיה אוכלוסית הנשים אינה רק בבחינת מקשה אחת. כי ישנן נשים ערביות, מזרחיות, יוצאות אתיופיה, דוברות רוסית, נשים מבוגרות וכן הלאה: קבוצות נשים רחבות, שמופלות כפליים ושבעתיים, בין אם בשל הגזענות נגדן שמשתלבת באופן מדאיג בשוביניזם המושלך לכיוונן, ובין אם בשל תופעת הגילנות (אפלית נשים מבוגרות בתעסוקה בשל גילן ) שכבר מגיל 40 נחשב כלא ראוי אצל רבות להמשך העסקה.

 

 

השותפות שתניע את גלגלי הפוליטיקה

 

השותפות של ארגוני נשים תניע גיבושניתוח מגדרי של תקציב המדינה, תיקון אפליה בכלכלה ובתעסוקה, אימוץ תכניות להבטחת תעסוקה לנשים מבוגרות והבטחת הכשרה מקצועית רחבה לכלל הנשים.

 

בנוסף - דאגה לזכויותיהן של נשים (וגם גברים) עצמאיות, שחלקן הגדול לא בחרו ב"עצמאות" זו, אלא מתוך שהושלכו החוצה משוק התעסוקה בשכר, מוצאות עצמן נאלצות להתפרנס מביתן- ללא הבטחה של זכויות עבורן - כמו דמי לידה, וכלל קצבאות רלוונטיות מביטוח לאומי, בין השאר כאלה שניתנות לשכירות ולשכירים.

 

לא מצביעות למפלגות שאינן בעד נשים

מפלגה שתסתפק רק בסיסמאות על 'ביטחון' כביכול, מפלגה שלא תפרט היטב מהן תכניותיה למען ביטחון נשים, מפלגה שתימנע מייצוג הולם של נשים ממגוון אוכלוסיות במקומות ריאליים ברשימתה, מפלגה שיש לה רקורד שלילי של התנגדות לחקיקה מגדרית, מפלגה שלא תאמץ את הדרישות שתציב בפניה שותפות ארגוני נשים, תיתקל בחומה בצורה, חומה שתמנע מנשים רבות להצביע בעדה.

 

כי לא האיום החיצוני, כביכול מאירן, הוא זה שמדאיג את מרביתנו, אלא האיום היומיומי, אותם חיי הישרדות שלדאבוננו הם נחלתן המתרוקנת של מיליוני נשים, וגם גברים. והנה פרצה לה לציבור שותפות חדשה של ארגוני נשים, שלרגע אחד לא תרפה, בין אם לקראת בחירות ובין אם בהמשך, ותדאג כי לנשים בישראל תהא הזכות המלאה לחיות חיים שיש בהם ביטחון, ביטחון שלא נוסד מקנים של רובים, ביטחון קיומי-כלכלי-תעסוקתי-יומיומי.

 

בואו והצטרפו אלינו - ממתן לייק על כל מהלך שאנו עושות, לשיתוף של ידיעות ומאמרים שאנחנו מעלות, לשיתוף ביוזמות מטעמכן-מטעמנו, להרחבה משותפת של קהילת נשים וגברים - כזו שמגיעה לכל אשה ואיש, קהילה שלא רק תכריע מי יהא או תהא ראש הממשלה הבא/ה או איך תיראה המדיניות שתנחת על חיינו לאחר יום הבחירות, אלא כזו שמתנגדת לכל עוולה מגדרית, ודורשת- צדק לכולנו, תיקון אפליה, ושוויון בכל תחומי החיים.