בעוד המושג "אחת מתשע" הפך שגור בפינו – הנתונים המעודכנים משקפים תמונת מצב עגומה הרבה יותר. אחת מ-7.5 נשים תחלה במהלך חייה בסרטן השד, כך לפי נתוני האגודה למלחמה בסרטן, אותם הציגה במסיבת עיתונאים שנערכה היום לקראת מבצע "הקש בדלת" שייערך ביום שני הבא. אמנם כשמתייחסים לנתון יש לקחת בחשבון גם את העובדה שתוחלת החיים עלתה ועשויה להסביר את העלייה במספר החולות – אבל אי אפשר להתעלם מכך שסרטן השד הוא סוג הסרטן הנפוץ ביותר אצל נשים, וזה הגורם למרבית מקרי התמותה.

 

עוד ב Onlife

ישראל מדורגת במקום החמישי בין מדינות העולם, בשיעור החולות בסרטן השד. יחד עם זאת, שיעורי התמותה מהמחלה נמוכים יותר, וישראל מדורגת במקום התשיעי ובמגמת ירידה. ד"ר ליטל בוקר-קינן, מנהלת הרישום הלאומי לסרטן וסגנית מנהלת המרכז לבקרת מחלות במשרד הבריאות דיווחה כי כיום חיות בישראל 19,010 נשים שחלו או עדיין חולות בסרטן השד, מתוכן 4,497 חולות חדשות.

 

אחת מכל 7.5 תחלה בסרטן השד

 

עיקר החולות בסרטן השד: ילידות ישראל

 

מי עיקר החולות במחלה? בעוד שבמגזר הערבי אחת מכל 14 תחלה בסרטן השד – באוכלוסייה היהודית המצב מדאיג יותר, במיוחד אצל ילידות ישראל, עם שיעור של כ-101 חולות למאה אלף, בעוד שאצל ילידות אפריקה – השיעור הוא של 68 חולות למאה אלף.

 

יחד עם זאת ירד שיעור התמותה מהמחלה ירד מ-20.2 למאה אלף באוכלוסייה היהודית ל-17.9 למאה אלף. גם בקרב האוכלוסייה הערבית נמדדה, לראשונה, ירידה בשיעור התמותה מהמחלה. "לא ניתן לנכס את הירידה בתמותה רק לגילוי המוקדם", מדגיש פרופ' גד רנרט, "אולם יש לו חלק משמעותי, לצד השיפור בטיפולים".

 

עיקר המאמצים של האגודה למלחמה בסרטן בנוגע לסרטן השד, כפי שניתן לראות במודעות ובתשדירים השונים – הוא הקריאה הנחרצת לנשים מעל גיל 50 להגיע לבדיקה מדי שנתיים, כשנדמה שהדגש כעת הוא על ההקפדה לבצע את הבדיקה במועד. "יותר ויותר נשים מגיעות לבדיקה חוזרת, ומגלות גידול גדול", מסביר פרופ' גד רנרט, "הסיבה היא שאכן חזרה האישה לבדיקה – אבל לא אחרי שנתיים. כך אנחנו מפסידים את כל הרווח שניתן לנו על ידי בדיקת הסריקה. כל הנשים מוזמנות, והבדיקה היא ללא תשלום, ולכן גם אם החוויה של הבדיקה קשה, צריך לזכור שהתמודדות עם המחלה היא קשה הרבה יותר".

 

אין בדיקה הולמת מתחת לגיל 50

 

כשלאחרונה נשמעות קריאות נגד בדיקת הממוגרפיה – ועולות טענות של אבחון יתר, שעשויות להביא לטיפול בגידולים שכלל לא היו מתגלים לעולם אלמלא הבדיקה, עדיין טוענים המומחים של האגודה למלחמה בסרטן, כי הממוגרפיה מביאה תועלת יותר מאשר היא מזיקה.

 

מחקר שנערך באירופה ופורסם בחודש שעבר, עולה כי על כל 4 מקרים של אבחון יתר – יימנעו 7-9 מקרים מוות. האם זה נתון שמספיק כדי להצדיק את הבדיקה? לדעת הרופאים של האגודה למלחמה בסרטן התשובה חד משמעית: כן.

 

עם זאת, מדגישים הרופאים פה אחד – מתחת לגיל 50 אין דרך לבדוק את סרטן השד. בדיקת ממוגרפיה מתחת לגיל 50 אינה יעילה, שכן השד צפוף, האולטרסאונד לא נועד לגילוי גושים סרטניים והבדיקה העצמית מביאה נזק רב יותר מתועלת.

 

ממוגרפיה: יותר תועלת מנזק

 

 

רק שליש מהזכאיות לבדיקה גנטית מופנות אליה

 

ההצהרה הזו מפתיעה בהתחשב בתחושה שיותר ויותר נשים צעירות חולות במחלה – נתון אותו מבטלים הרופאים על הסף. "נשים צעירות מוכנות לדבר על המחלה יותר, וכשאנחנו רואים אותן חולות זה כואב יותר מלראות אישה בת 90 חולה במחלה, אבל הנתונים מראים שאין עלייה בשיעור הנשים הצעירות החולות במחלה", הבהירה פרופ' אפרת לוי להד, שגם הציגה נתונים מעניינים במחקר אותו ערכה על בדיקות נשאות הגן שמעלה את הסיכוי לחלות בסרטן השד.

 

פרופ' לוי להד בדקה במחקר שטרם פורסם מדעית, אם כדאי להכיל את בדיקות הנשאות למוטציות גנטיות שמגבירות את הסיכוי לסרטן השד וסרטן השחלות על כלל האוכלוסיה. כיום מופנות לבדיקות אלה רק נשים שבעבר המשפחתי שלהן יש היסטוריה של סרטן השד או סרטן השחלות היא בדקה 8,000 גברים בריאים ממוצא אשכנזי (בו נפוצה יותר המוטציה בגן שגורמת למחלה).

 

אצל 175 גברים אכן נמצא הגן – וכשקרובות המשפחה שלהם נבדקו, נמצא סיכון של 75-80% לחלות במחלה. אמנם למחציתן אכן היו קרובות משפחה שחלו במחלה, אולם גם הן לא הופנו על ידי הרופאים לבדיקת הגן (רק שליש מהן הופנה על ידי הרופא).

 

כך שאם יש לך קרובות משפחה שחלו במחלה אך לא הופנית לבדיקת הנשאות הגנטית, או במקרה שאת חלק ממשפחה קטנה, או שמרביתה גברים – לעיתים הסיכוי לאתר את אותה מוטציה בגן נמוך מאוד, למרות שלמעשה הוא אולי הדרך היחידה לבחון את הסיכון לסרטן השד מתחת לגיל 50.