היום, יום א' ה– 18.11.12 בשעה 12:00 נשלח מכתב ללשכות ראש הממשלה בנימין נתניהו ושר הבטחון אהוד ברק עליו חתומות למעלה מ-40 קצינות במיל' ובדימוס, הנקרא "מכתב הקצינות הראשון".

 

המכתב הוא פרי התארגנות ספונטנית בפייסבוק מאמש (יום שבת ה-17 בנובמבר), של קצינות במיל' ובדימוס, רובן בדרגת סגן וסרן, אשר חתמו על הצהרה המחזקת את ידי מערכת הביטחון ואת תושבי הדרום בפעולה הנוכחית ואת המאמצים המרביים הנעשים בשטח שלא לפגוע באוכלוסייה אזרחית.

 

מנגד, קורא המכתב שנשלח היום לראש הממשלה ושר הבטחון, שלא להביא להסלמה במצב ולהימנע מכניסה קרקעית לרצועת עזה, פעולה אשר תביא להתדרדרות אזורית והרחבה של מעגל הדמים בשני הצדדים.

 

--------------------------------------------------------------------------------------------------

 

מבצע 'עמוד ענן' נכנס ליומו החמישי ואין חדש תחת השמש.

הוויכוח הציבורי סב בעיקר אודות הלגיטימיות של הפעולה, מימדיה והעיתוי שלה, אך על דבר אחד כמעט שאין ויכוח: השיח הצבאי-בטחוני בישראל היה ונשאר בעיקרו שיח גברי מצ'ואיסטי.

עדות לכך ניתן לראות בכל משדרי הטלוויזיה העמוסים פרשנים לבושי מדים, ואף כאלה שאינם אנשי צבא והנוכחות הנשית היא דלה ומסתכמת בעיקר במגישות החדשות.

 

נשים פרשניות, קצינות בעבר ובהווה כמעט ולא נראה ולא נשמע, כמו גם נשים אזרחיות החוות את האירועים האחרונים מזוויות שונות. המציאות הזו היא בניגוד לעובדה כי נשים רבות מעורבות ונוטלות חלק פעיל בפעולה הצבאית בדרום, רבות אחרות נותרו בעורף החזיתי כאשר הן נפרדות מבני משפחה וקרובים שגוייסו שעה שהן עובדות, לומדות ומטפלות בילדים קטנים הנתונים בפחד ובחרדה.

על רקע זה יחד עם ההסלמה ההולכת ונראית לעין בפעולה בדרום, החלטנו לנקוט ביוזמה פרטית ואזרחית, יוזמה אשר לא עומד מאחוריה כל גוף או ארגון פוליטי כזה או אחר ולנסח את  "מכתב הקצינות" הראשון.

נציין כי בעבר היינו עדות "למכתבי קצינים" שונים, מעין הצהרות פומביות של גברים במיל' אל ראשי מערכת הביטחון בנושאים שונים, מכתבים אשר לא כללו במסגרתן נשים כלל. כעת החלטנו לשנות את המצב.

גם אם ניתן להתווכח על התוכן ועל התפיסות הבטחוניות ובנוסף לעמדה האופרטיבית אשר באה לידי ביטוי במכתב, מטרת היוזמה היא בין היתר לעודד נשים לקחת אחריות, להוות חלק מהשיח הצבאי – הציבורי, להשמיע את קולן ואת פרשנותן המקצועית ולהיות שותפות פעילות בשיח הבטחוני.

אנו ערות לביקורות שעלולות להישמע כנגד יוזמה זו מזרמים פמינסטיים מסויימים, בין היתר מדוע להגביל את העצומה רק לנשים שהיו קצינות בצה"ל וכו'. התשובה לכך היא פשוטה. כדרכו של פמיניזם ליברלי, אנו סבורות שנשים צריכות להיות חלק מדיון מקצועי, רלוונטי ומציאותי בו הן יכולות לתרום מניסיונן ומתפיסתן המקצועית. כמו בכל תחום אחר בחיים: אקדמיה, פוליטיקה וכו'. ישנן נשים רבות אשר יכולות לתרום לסדר היום הצבאי-בטחוני ואין סיבה שלא יעשו זאת. יש כמובן מקום לעוד יוזמות נשיות רבות מכל תחומי החברה. יש מקום לכולן.

אתן מוזמנות להצטרף ליוזמה ולקחת חלק בנושאים אשר משפיעים על החיים של כולנו.

 

להצטרפות לדף הפייסבוק של מכתב הקצינות:

נוסח המכתב שנשלח לרוה"מ ולשר הביטחון

18 נובמבר 2012, ד כסלו, תשע"ג

לכבוד:
ראש הממשלה – מר בנימין נתניהו
שר הביטחון – מר אהוד ברק

 

 

אנו, נשים מקצוות שונים של החברה הישראלית, מדרום עד צפון, צעירות וגמלאיות, וותיקות ועולות, אשר שרתנו בתפקידי קצונה בכירים וזוטרים בצה"ל לאורך השנים בסדיר ובמילואים, רוצות לחזק את ידי מערכת הביטחון ותושבי הדרום.

אנו עדות לצורך המדיני והחברתי הברור לשמור על ביטחון ואיכות חייהם של תושבי מדינת ישראל באשר הם, תוך ניסיון מקסימלי לשמור על חייהם של אזרחים ואזרחיות חפים מפשע.

יחד עם זאת, עם כניסת מבצע 'עמוד ענן' ליומו החמישי, כאשר ברקע  הסלמה בירי הרקטות לעבר הצדדים וגביית קורבנות של אזרחים בין היתר נשים וילדים חסרי ישע, אנו קוראות מכאן לעשות ככל שניתן על מנת להימנע מהרחבת המבצע האמור לכניסה קרקעית של כוחות חי"ר של צה"ל לשטח רצועת עזה.

 

אנו סבורות כי בתקופה רגישה זו, תקופה במהלכה  המזרח התיכון כולו סובל מחוסר יציבות מדיני, פעולה שכזו עלולה להבעיר את האזור כולו ולהרחיב  את מעגל הדמים והקורבנות משני הצדדים.

יוזמה פרטית זו, אשר אין מאחוריה כל גוף או ארגון כזה או אחר, באה להעביר מסר חד משמעי המעודד שמירה על ביטחון אזרחי המדינה תוך הימנעות מקסימלית מאלימות מיותרת ומסוכנת.

בנוסף, אנו מבקשות באמצעות יוזמה זו לעודד נשים לפעול ולקחת חלק אקטיבי, איכותי וחיוני בשיח  הצבאי-בטחוני בישראל.
 

על החתום,

פורום נשים קצינות במיל' ובדימוס