מבצע עמוד ענן שיסתיים במהרה בימינו אמן, סיפק עוד הזדמנות לראות כיצד נרתמים תושבי ישראל האחד לעזרת השני. אמנים יורדים לדרום כדי להופיע במקלטים, עצומות קוראות לנסוע לעשות קניות באזורים המופגזים וחברות מסחריות תורמות שירותים וכסף.

 

עוד ב Onlife:

 

לחבק את תושבי הדרום זה לתת להם לאפ-דאנס?

הלב שמתרחב לעומת גילויי הנדיבות הללו, מתכווץ נוכח יוזמות הזויות כמו זאת של מועדון הבורסה ברמת גן. אם בימי שגרה מתפקד המקום על תקן מועדון חשפנות, הרי שבימי מלחמה הוא מרגיש שליחות לאומית של ממש. "נמאס לכם לשמוע הפצצות? בואו אלינו לראות פצצות", כותבים אנשי המועדון בעמוד הפייסבוק שלהם. הפיתרון המדיני שלהם אגב הוא "ציצים נגד טילים ;-)" (הסמיילי הקורץ במקור).

 

האם כשדובר על הרצון "לחבק את תושבי הדרום" התכוון המשורר ל"לפנק אותם בלאפ-דאנס"? או אולי באמת סבורים במועדון הבורסה שפטמות יביאו את השלום? ואגב, בזמן שתושבי הדרום ייהנו להם מהחשפניות של מועדון הבורסה, ממה בדיוק ייהנו תושבות הדרום?

 

הבורסה מחבקת את תושבי הדרום

 

כשיש מלחמה, הנשים משמשות רק לבידור הלוחמים

רבות דובר בימים האחרונים על הגוורדיה הגברית שתפסה שליטה בערוצי החדשות בימים האחרונים. רוני דניאל מרוגש, איתן בן אליהו משרטט תרשימים, ורק יונית לוי ותמר איש שלום שומרות שלא יהיו מכות. אבל אל דאגה, נבחרת ה"מומחים עם אשכים" לא תיתן לאף אחד לבלבל אותה.

 

הטלוויזיה היא רק מצג לעובדה שהמלחמות שלנו מתנהלות בין גברים בצד אחד לגברים בצד שני. מקום הנשים שמור לסינקים מרגשים על חרדה לבעל שבצו 8. ומה אכפת להן שיעצור בדרך במועדון הבורסה?

 

העורף מטפל בצבא, ולא להיפך

"לאות הזדהות עם המצב הבטחוני", ממשיכים וכותבים בהזמנה בפייסבוק, "מועדון הבורסה מזמין אתכם להיכנס בכל שעה חינם. מחכים לכם ובתקווה לשנות קצת את האווירה". אין מה לומר, פטריוטים ממש. הזמנות שכאלה מתאפשרות רק בתהליך שמוחק שוב ושוב את נוכחותן של נשים כבני אדם שהפגיעה בהם אמיתית.

 

המחיקה הראשונה היא של החשפניות עצמן, שאיש לא ישכנע אותי שהן נמצאות שם מבחירה חופשית. המחיקה השנייה היא של תושבות הדרום, שהצורך שלהן בפורקן ושחרור לא מובחן ומובדל על כל הייחוד שלו. והמחיקה השלישית והגדולה יותר היא של נשים שיש צורך להגן עליהן. ישראל היא מדינה שבה חיי חיילים יקרים יותר בתפיסה הציבורית מאשר חיי האנשים בעורף. בסיטואציה האבסורדית הזאת העורף מרגיש צורך להגן על הצבא, במקום שהצבא יגן על העורף. ואם החיילים הגבריים והאמיצים מייצגים את החזית, אז העורף – גם אם יש בו גברים – מייצג את ההפך מזה, ולכן נתפס כ"נשי".

 

אבל גם אם שומטים את כל התיאוריות הגדולות, הניצול הציני של מועדון הבורסה את המצב הביטחוני הרעוע של השבוע האחרון הוא פשוט מגעיל. והצרה היא שיש מספיק אנשים שגם יענו להזמנה הזאת, וגם לא יראו בה שום דבר בעייתי. העיקר שתושבי הדרום ירגישו מחובקים לא?