כל אישה שנכנסת להריון יודעת שיחד עם הבחילות ושאר תופעות הלוואי תגיע, בתום הטרימסטר הראשון, צניחה בברזל. השלב הבא יהיה נטילת תוספי ברזל, ואיתם יגיעו גם תופעות הלוואי שאף אחת לא רוצה, בראשן עצירות, בחילות וכאבי בטן. בחודש שעבר נכנס לשוק הישראלי שחקן חדש, שאמור לשנות את חוקי המשחק: ספאטון, תוסף ברזל ממי מעיין טבעיים, שעל פי הטענה – לא גורם לתופעות לוואי.

 

עוד ב Onlife:

 

 

ספיגה גבוהה מפחיתה את תופעות הלוואי

הדעות אמנם חלוקות, וקיימים מחקרים חדשים המעידים כי אין צורך בתוספי ברזל עבור נשים שאינן אנמיות אבל בפועל – רוב הרופאים ממליצים לנשים בהריון ליטול תוספי ברזל. למעשה, בסקר שערכה חברת התרופות כצט ב – 2009 עלה כי 98% מהגינקולוגים נוהגים להמליץ לנשים הרות על תוספי ברזל.

 

נשים רבות נוהגות לוותר מראש או להפסיק את נטילת הברזל, בשל תופעות הלוואי שכוללות בעיקר עצירות, בחילות וכאבי בטן. עיקר התופעות נגרמות בשל אחוזי ספיגה נמוכים, הכופים על הגוף לפנות את שאריות הברזל. "לברזל שנשאר במעיים יש השפעה על תפקוד מערכת העיכול, וזה מה שגורם, למעשה, לתופעות הלוואי" מסבירה ד"ר דגנית סמואל, מומחית במיילדות, גיניקולוגיה ופריון, רופאה בכירה באגף נשים ויולדות במרכז הרפואי שיבא.

 

אחוז הספיגה של הברזל בדם בנטילת ספאטון עומד על 40%, גבוה בהרבה משאר התוספים הקיימים כרגע בשוק, ולכן הוא גם כמעט ולא מייצר תופעות לוואי. "אחוזי הספיגה משתנים ממוצר למוצר, אבל רובם נעים סביב ה- 20%", מציינת ד"ר סמואל.

 

מה זה בעצם ספאטון?

ספאטון הוא תוסף טבעי לגמרי: אי שם בוויילס שבבריטניה נמצא מאגר של מים שבאופן טבעי עשירים מאד בברזל. הבאר התגלתה עוד בימי הרומאים (שמיהרו לבנות להם שם ספא קטן), וכבר בתקופה הוויקטוריאנית המים האלה התחילו להימכר בבקבוקים. כיום הבאר נמצאת בבעלות חברת נלסון (החברה שמייצרת את רסקיו ואת פרחי הבאך) שאורזת את המים בשקיות, מבלי להוסיף להם דבר. למעשה, בתוך אותו מבנה ישן וקטן מתקיים כל המפעל של ניטור רמת החומציות במים ואריזה שלהם בשקיות.

 

בסופו של דבר ספאטון זה פשוט מים, עם טעם לוואי חזק של ברזל, שמומלץ לערבב עם מיץ תפוזים ולשתות. "העובדה שמדובר בנוזל מהווה גם היא יתרון", מוסיפה ד"ר סמואל, "מכיוון שנשים רבות מתקשות לבלוע כדורים בתחילת ההיריון, בגלל הבחילות".

 

ספאטון הוא כיום התוסף הנמכר ביותר בבריטניה, אבל בישראל אין עדיין נתונים או מחקרים שיכולים להעיד על יעילותו. "אם התוסף הזה אכן מצליח להתגבר על בעיית הספיגה ועל תופעות הלוואי – זה נשמע מאד מבטיח", אומרת ד"ר סמואל, ומציינת כי היא עצמה עוד לא קיבלה תגובות ממטופלות בכדי להעיד האם מדובר במוצר שישנה את השוק הישראלי. "את התוצאות האמיתיות נדע רק במבחן הזמן, אחרי שיותר ויותר מטופלות יתחילו להשתמש בזה", היא מוסיפה.

 

הספא שהפך למפעל בוויילס הצפונית (צילום: יח"צ)

 

מי זקוק לברזל?

הברזל הוא יסוד מתכתי חיוני לגופנו, אשר מצוי ברובו בהמוגלובין שבדם, ואחראי לקשירת החמצן, ובכך בעצם מאפשר את הובלת החמצן לכל חלקי הגוף. ברזל חיוני גם לשמירה על המערכת החיסונית, ייצור ההורמונים ותהליכים רבים אחרים בגוף. כאשר שיעור ההמוגלובין בדם יורד נוצר מצב של אנמיה או "חוסר דם". לירידה בהמוגלובין יכולות להיות מספר סיבות, הנפוצה בהן היא מחסור בברזל, תופעה נפוצה אצל נשים עקב אבדן דם במחזור החודשי.

למחסור בברזל שלוש סיבות עיקריות: תזונה (נפוץ בעיקר אצל צמחונים וטבעונים), בעיה בספיגת הברזל בגוף, והסיבה הנפוצה של צריכה מוגברת של ברזל בגוף. הצריכה המוגברת יכולה להתרחש במצבים פתולוגיים מסוימים, אבל גם במצבים טבעיים ובריאים לגמרי כמו הריון, פעילות גופנית מוגברת או צמיחה וגדילה. לכן, מי שזקוקים לתוספי ברזל הם לרוב נשים בהריון, ילדים וספורטאים (ספאטון הינו בעל תו תקן מהתכנית Informed Sport לאישור השימוש בתוספי תזונה נקיים מחומרים אסורים בקרב ספורטאים).

 

הסימנים למחסור בברזל הם בדרך כלל עייפות מוגברת, כאבי ראש, אי שקט, דיכאון, ירידה בכושר הגופני ובכושר הריכוז וירידה בעמידות למחלות. מקרים חמורים של מחסור בברזל, כאשר מתפתחת אנמיה (מחסור בכדוריות דם אדומות), עלולים לגרום לתחושת סחרחורת וקשיי נשימה. בילדים, מחסור חמור בברזל עלול לפגוע בצמיחה ובהתפתחות.

 

________________________________________________________

הכותבת הייתה אורחת של חברת לפידות מדיקל במפעל ספאטון בוויילס