אניס פורינר, נערה בת 14 מקליפורניה, שתתה שני בקבוקים קטנים ומרוכזים של משקה אנרגיה במהלך 24 שעות, לקתה בהפרעה בקצב הלב ומתה.המשקה אותו שתתה, hour energy 5, מגיע באריזה קטנה מאוד, ובתכולת הקפאין שווה ערך לשתי כוסות קפה. שתיה של שני בקבוקונים כאלה מגיעה כבר לרמת הרעלת קפאין. הוריה תבעו את החברה המייצרת בטענה שאין אזהרה על המשקה מהסכנות האפשריות.

 

עוד ב-Onlife:

 

לעומת זאת, היצרנים טוענים כי המשקאות מיועדים למבוגרים וכי אין קשר מוכח בין השתייה והמוות, אבל המקרה הזה מצטרף לנתונים עולמיים מפחידים: כאלף מקרים חמורים של תופעות לוואי, וקרוב ל-20 מקרי מוות בחמש השנים האחרונות, שהובילו את מנהל המזון והתרופות האמריקאי לפתוח בחקירה.

 

 

לפחות שליש מבני הנוער שותים משקאות אנרגיה

 

ענף משקאות האנרגיה מרקיע שחקים והוא בעל הצמיחה המהירה ביותר בארה"ב ובאירופה, ולפי הערכות צפוי להגיע לכ-10 מיליארד דולר ממכירות בשנה הקרובה רק בארצות הברית.אולם לצד הנתונים הכלכליים המרשימים שהיו אולי גורמים לאושר אם היה מדובר בירקות ופירות, הנתון לפיו שליש מבני הנוער צורכים את המשקאות הללו באופן סדיר ורבים מהם סובלים מתופעות הלוואי גורם למספרים הללו לאבד את הקסם.

 

גם בישראל הנתונים מצביעים על צריכה הולכת וגדלה דווקא אצל ילדים ונוער, אולם אין בידי הגורמים הממשלתיים נתונים על תופעות הלוואי.עם זאת, כבר לפני שנתיים, חזו במשרד הבריאות את הסיכונים הכרוכים בכך, והוציאו מסמך הנחיות משרדיות.

 

"קפאין מעלה את רמת הערנות ומפיג עייפות", נכתב במסמך, "מרחיב ומצר כלי דם (מפחית כאבי ראש) מעלה לחץ דם ומשתן. צריכה עודפת גורמת לתופעות לוואי שליליות ביניהן חרדה, מתח, כאבי ראש, עצבנות, חוסר שינה, שלשולים, סחרחורות, רעד בידיים וכפי שנצפה לאחרונה עלייה בסיכון להתמכרות לקפאין ולחומרים כמו ניקוטין, אלכוהול וקנביס. ילדים ובני נוער רגישים יותר ממבוגרים להשפעות השליליות של קפאין."

 

משקאות מחויבים באזהרה: "לא מומלץ לילדים"

 

בהתאם לכך, חויבו מוצרי מזון ומשקאות המכילים מעל 150 מ"ג/ליטר קפאין בסימון: "כמות קפאין גבוהה", ורישום אזהרה: "לא מומלץ לנשים בהריון ולילדים עד גיל 12." ואכן, על מרבית המשקאות בישראל מצוינת האזהרה. אולם עדיין, שנתיים אחרי לא ברור לגמרי להורים שהמשקאות עשויים להיות מסוכנים עד מוות.למעשה, במסיבות בר ובת מצווה, הפכו משקאות האנרגיה ללהיט, חרף הסכנות.

 

גם בבריטניה, אירלנד ושוודיה מזהירים מפני משקאות האנרגיה, אחרי ששלושה אנשים מתו בשנה האחרונה לאחר ששתו רדבול אחרי שעסקו בפעילות גופנית.מנהל המזון הלאומי השבדי חוקר את המשקה, שנמכר גם בישראל ומכיל ריכוז גבוה של קפאין וטאורין, רכיב של חלבון שנמצא בדרך כלל בבשר ובחלב ובמינונים קטנים רצוי ומועיל לתפקוד תקין של הגוף אולם בשילוב עם קפאין ובריכוזים גבוהים מדובר בסכנה.

 

באירופה: מכירת משקאות אנרגיה רק בבתי מרקחת

 

נורבגיה, דנמרק וצרפת אסרו את מכירת המשקאות בחנויות וסיווגו אותם כתרופות שאפשר לרכוש רק בבתי מרקחת.מחקר שנערך בדבלין מצא כי רק שתי פחיות של המשקה גרמו לחלק מהשותים להתרחבות עורקים, ולירידה בלחץ הדם, בעוד שלאחרים המשקה יצר תגובה הפוכה, לעלייה בלחץ הדם.גם המגזין האמריקאי לרפואת ילדים, iatricsPed   פרסם מחקר על ההשפעות ההרסניות שיש למשקאות האנרגיה על ילדים ונוער.

 

 

בין השאר צוין כי למשקאות אנרגיה עשויה להיות השפעה הן על מערכת הלב והן על המערכת ההמטולוגית.עוד מציינים החוקרים כי משקאות האנרגיה מסווגים כתוספי תזונה ובכך הם מוגנים מההגבלות הקיימות בנוגע לקפאין במשקאות. גם בישראל משקאות האנרגיה נכנסים בקטגוריית תוספי התזונה.

 

מהי הרעלת קפאין?

 

"לפי הספרות המקצועית, תופעות של הרעלת קפאין מתחילות מצריכה של כ 500 מ"ג קפאין", מסביר ד"ר גבי רז, בעל קלינקה לרפואת משפחה, "לא נפגשתי עם חולים שסובלים מתופעות כתוצאה מצריכה של משקאות אנרגיה, אבל אני מודע למה שקורה בעולם ולחקירות בנושא.לדעתי ההגבלה צריכה להיות הרבה יותר גורפת: אין סיבה שילד יצרוך משקאות אנרגיה".

 

"ההורים צריכים לזכור ש-500 מ"ג הם לא כמות כל כך גדולה", מדגיש ד"ר רז, "במיוחד כשיש קפאין בעוד מוצרים מלבד משקאות האנרגיה וששילוב עם אלכוהול, כמו שקורה לא פעם, מגביר את הסיכון לתופעות לוואי מסוכנות."

 

 

"רוב המשקאות עליהם מדברים ברשויות הבריאות השונות נמכרים בישראל", מבהירה שרון שליו, תזונאית קלינית ומומחית לתזונת ילדים ונוער."התופעה מוכרת ע"י אנשי התזונה, משרד הבריאות והרפואה, תופעות הלוואי מפחידות והעובדה שהורים מספקים את המשקאות הללו לילדים, מתוך חוסר ידע, מעוררת מחשבה".

 

"לשם השוואה, בכוס קפה יש בין 100 ל-150 מ"ג קפאין.במשקה האנרגיה Hour Energy 5, המוצר הנמכר ביותר בארה"ב, שהוא בקבוקון המכיל פחות מ-60 מ"ל, יש כ-215 מ"ג קפאין. זאת לפי דיווחים ונתונים כי על הבקבוק אין את המידע הזה.בגלל שמדובר בכמות משקה מאוד קטנה, אין שום בעיה לשתות כמה בקבוקונים. מדובר בסכנה בריאותית אמיתית, וזה בדיוק מה שקרה לילדה בקליפורניה, לדברי הוריה". באופן כללי, ממליצה שליו להימנע ממתן קפאין לילדים, ולא לתת להם יותר מ-100 מ"ג ביום.