יאיר לפיד מנסה לדבר אלינו, נשות הדור הצעיר שמותשות ממחירי הדיור, משכר הלימוד וממשכורת המינימום. הוא פונה אלינו בסרטון שקופיות שפורסם בעמוד של "יש עתיד" בפייסבוק, בשם "העתיד של נועה". הדמות המרכזית בקמפיין היא כאמור, נועה, והיא אמורה לייצג את אותנו.

 

נועה גרה בדימונה ב' שנמצאת על אותו כוכב דימיוני של מפלגת "יש עתיד". נועה עוברת מסלול חיים שלפי לפיד, כולנו אמורות לרצות אותו: היא מסיימת בית-ספר, מתגייסת לצבא, מכירה את מיקי - החבר הראשון שלה ומתחתנת איתו, מוצאת עבודה מקרית וקונה דירה בעיר הולדתה. אבל האם זה באמת מסלול החיים שכולנו רוצות ורוצים לעצמנו?

 

עוד ב Onlife:

 

מה שאבסורד בכוכב הזה, זה שהוא יישאר דימיוני והזוי גם אם מפלגת עתיד תהפוך למפלגת השלטון, כי יאיר לפיד ומפלגתו פשוט לא מחוברים למציאות. בואו נפרק את זה לפי השקופיות בסרטון:

 

שקופית 4:

 

בכוכב של "יש עתיד" כולם רוצים לשרת כלוחמים וכתומכי לחימה רק מתוך כבוד וכסף. אם זה הכוכב המושלם שלך יאיר, אז לא תודה. חברה בה אנשים ישתוקקו להתגייס לקרב מתוך מקום של כבוד רק תחזק את התרבות המיליטריסטית והאלימה שכבר במילא קיימת בחברה הישראלית.

 

בנוסף, לאותו צבא יתגייסו גם כל החרדים לשירות מלא, אשמח לדעת כיצד נועה תוכל להכיר את מיקי בצבא בו נשים לא יכולות לעלות לבמה ולשיר? ואגב, אני הרגשתי המון כבוד לשרת כמורה חיילת למרות שלא התעסקתי במלאכת הלחימה.

 

 

שקופית 5:

 

נועה הולכת ללמוד באוניברסיטה העברית בירושלים, ש"נראית בדיוק כמו ירושלים של היום רק שהאוהדים של בית"ר הם מנומסים ושקטים ואוהבים את החלוץ המרכזי שלהם ג'מיל".

 

תודה לך יאיר לפיד, אבל אדם שמצייר "עולם מושלם" באופן גזעני ומכליל על קבוצה מסויימת, איננו ראוי להציע לנו אלטרנטיבות לחיים. אנחנו כבר נסתדר, גם עם אוהדי בית"ר הקיימים. גם אשמח לוותר על המילגה המלאה שתתן לי ולילדיי רק כי הם שירתו בצבא (כלוחמים כמובן) ובכך תשאיר מאחור את כל מי שלא יכול היה או לא רצה לשרת בצבא, בהם 20.3 אחוזים מהערבים החיים במדינת ישראל.

 

 

שקופיות 6-8:

 

 

 

בעולם של יאיר לפיד, נועה, כמו כל אישה קטנה, מבולבלת ולא יודעת מה לעשות עם החיים, ולכן היא מציקה לבן-זוגה. מיקי הוא כמובן גבר שיודע מה הוא רוצה מעצמו, הוא כנראה היה לוחם עם המון "כבוד", הוא יצירתי וחכם ולכן מקים סטרט-אפ עם חבריו. בגיל 26 הם מתחתנים ומרוב בכי אמא של נועה יורדת קילו והיא מאושרת מכך. המסלול בשבילו הוא ברור חברתית - בן-זוג, בלבול, מרמור וחתונה ובדרך ירידה במשקל כדי לעמוד באידיאל היופי שקובעים לנו לפיד ומפלגתו. איזו אישה משתוקקת לחיים הללו מר לפיד?

 

לבסוף, נועה המתוסכלת עובדת בלת ברירה, בגיל 35, בתור מורה. כי הוראה, בעולמו של לפיד, הוא לא מקצוע שנשים הולכות אליו מתוך אמונה בחינוך או אולי אפילו מתוך כבוד אליו (כי כבוד זה רק בצבא). נשים בעולם הזה לא מגשימות את עצמן ולא מבינות מה הן רוצות מעצמן.

 

הגברים לעומתן, הם אנשים יצירתיים ואמביציוניים, עם הרגליים על הקרקע. לכן הם מצליחים להגשים את חלומם. אגב, אני מורה בבית ספר לנוער בסיכון בבאר-שבע, רק לידיעתך מר יאיר לפיד, אני בחרתי בעבודה הזו כי אני אוהבת אותה ומאמינה בה, גם אם היא לא תהיה עבודתי לכל החיים.

 

 

שקופיות 9-10:

 

 

יאיר לפיד מנסה לצייר לנו מסלול חיים מיושן ועצוב כשבדרך הוא מפזר אמירות שוביניסטיות ומתנשאות, פונה אל הפריפריה וחושב שהוא מציע לנו אלטרנטיבה "מגניבה", עטופה במילים ישנות כמו סטארט-אפ. הוא מוכיח לנו יותר מכל שפוליטיקאים פשוט צריכים לסתום את הפה בכל הקשור לפריפריה, כי מראש ההתייחסות שלהם היא ממקום מתנשא. נקודת המוצא שלו היא, שכולן בפריפריה מחכות להתחתן בגיל 26 עם החבר הראשון והמוצלח שלהן, להיות מבולבלות ומתוסכלות מהמקצוע שלהן והעיקר שבגיל 50 יהיה להן בעל, שני ילדים ודירה- החלום האמריקאי בהתגלמותו.

 

החלום הזה רחוק ממני ומבנות דורי אלף שנות אור. זה חלום ארכאי שאולי עוד קיים אצל חלק, אבל בטח לא אצל הרוב. האם לפיד היה מתאר עתיד דומה גם לבחורה שגדלה בתל אביב או הרצליה? ואיזה עתיד מציע לפיד לנשים ולגברים להטב"יות? אם לפיד רוצה באמת לדבר אלינו הוא יצטרך להתעורר מהמציאות הגברית בעלת הפריבילגיות בה הוא חי ולהכיר את המציאות סביבו. למכור את החלום האמריקאי ב-2012 זה כבר לא מתאים לנו.