מטפחת עסק

בת 39 אימא ל-3 ילדים (10, 5.5, ו-10 חודשים) ובעלת סטודיו לאיפור ותסרוקות (משנת 2002) המנוהל מהבית. בשנתיים האחרונות עוברת נתי תהליך של ליווי עסקי עם חוה ניסנבוים, על מנת לאפשר לה ללמוד לאזן: בין גידול העסק לגידול הילדים, בין עבודה מחוץ לסטודיו לעבודה בתוך הסטודיו, בין גיוס לקוחות לשירות לקוחות ובין העבודה היצירתית ליצירה האומנותית. גולדה הצליחה לשלוף את נתי לשיחת נפש קצרה על האתגרים שבדרך ויצאה עם תובנות, טיפים ומתכון ל"סלט ילדים".


קיץ 2009 מצא את נתי מור עובדת מהבוקר עד הערב כמעט בלי לראות את הילדים שהיו אז בני 7 ו-2.5.

"הם היו קטנים והיו צריכים את תשומת הלב שלהם ואני מצאתי את עצמי כמעט כל יום בחוץ. יוצאת ב-10:00 וחוזרת ב-18:00. כי כשיש כלה עם מלוות, יש זמן הגעה, התארגנות, ועבודה ואחר כך צריך לארוז הכול, שזה אומר, הרבה ציוד. בדרך כלל גם לא אוכלים מסודר למרות שאני מביאה לי סנדוויצ'ים. הייתי חוזרת הביתה באפיסת כוחות לילדים שחיכו לי כל היום."

מה החלטת באותה נקודת זמן?

"החלטתי לחפש ליווי עסקי. החלטתי שאני לא רוצה להמשיך ככה, להיות עכבר במרוץ המודרני. רציתי לשנות את השיטה למרות שאז עוד לא ידעתי איך. ידעתי שאני מאוד אוהבת כלות, שאני מאוד אוהבת את העבודה שלי עם כלות אבל עומס היתר הזה, עשה לי משהו לא טוב. אני זוכרת, יום אחד שבאתי לכלה ממש בדיכאון. כשיצאתי מהאוטו הסתכלתי מהצד על עצמי הולכת לקראתה. ראיתי בחורה שמחה שמסתכלת על הכלה ואומרת לה 'איזה כיף הולך להיות לנו היום!' ומאמינה בזה. הייתי בשוק. לא האמנתי שזה יצא מהפה שלי. אחר כך היא כתבה באינטרנט משהו שהתחיל ב-'ברגע שנתי הגיעה, התחלתי ליהנות מהיום'. זה מדהים שהיא באמת לא הרגישה כלום כי אצלי בדרך כלל קולטים ישר איך אני מרגישה. רק במפגש עם כלות אני מצליחה לשים את החיים שלי בצד, להתנתק ולהיות רק איתן."

על איזה שינוי חשבת?

"בדיעבד, אני יכולה לומר שהשינוי הוא מה שאני עושה היום. להאמין שגם אנשים אחרים יכולים לעשות עבודה טובה תחת השם שלי. זה מאוד קשה. כי זה שינוי בראש. מישהו יעשה כמוני? איך זה יכול להיות?.

מסתבר שזה יכול להיות. במפגשי הייעוץ דיברנו הרבה על החזון. הרעיון היה ליצור עסק שעובד לא רק כשנתי "הפועלת" יוצאת לעבוד. אלא שהוא יוצר כסף גם כשאני לא יוצאת מהסטודיו הביתי. החלטנו לגייס זכייניות ולהקים תשתית טובה שתייצר עבודה גם לי וגם להן, תשתית שתאפשר לפנות לי זמן להיות בפרויקטים שאני רוצה להיות בהם יותר, והנה, זה כבר קורה. אחד הפרויקטים שהשתתפתי בהם לאחרונה, היה פרויקט צילום של כמה ימים. לחלק מהימים הבנות הלכו ולחלק אני הלכתי. אני הלכתי לימים שתוכן העבודה בהם משך אותי יותר. זה כיף שאת יכולה לספק עבודה לעוד אנשים וגם לבחור את העבודות שיותר מעניינות אותך."

איך עוד באה האצלת הסמכויות לידי ביטוי?

אני מעסיקה מטפלת שתיכף עוזבת אותנו ונוסעת לטיול הגדול שלה, אבל כרגע היא מטפלת גם בתינוק וגם בנו. עושה הרבה מעבודות הבית בעצמה, מורידה את הכלב לטיול עם התינוק, לפעמים קונה במכולת, מבשלת צהריים. אני מנסה לשחרר משימות שאני לא חייבת לעשות בעצמי. זה לא קל. יש הרבה ביקורת מהסביבה.

יש לי מזכירה (דינה), שעובדת איתי באאוט סורסינג. אבל עד שמצאתי אותה, עזרה לי בת דודתי בכל נושא האדמיניסטראציה. יום אחד ביקשתי ממנה לקבוע לנו תור למוסך והעברתי מייל לבעלי, שיראה, שיהיה מעודכן.

'מה את מבקשת ממנה דברים כאלה?', הוא שאל 'בשנייה אפשר לעשות את זה'. אמרתי לו 'הכול זה שנייה אבל זה משגע לי את המוח. זה מוציא אותי מריכוז. זה לא סוג הדברים שאני רוצה להתעסק בהם כל היום'. אז ממש הרגשתי את ה'וואלה, מה זה הפינוק הזה?' וזה בעלי היקר שמאוד אוהב אותי ולא רוצה שאני אהיה גמורה בסוף הערב. בעיניו זה נחשב פינוק. ומשה הוא מבני הזוג היותר מפרגנים והמשתפים שקיימים ביקום. באמת, חברות שלי נופלות מכמה שהוא עושה."

עם שלושה ילדים לא חשבת לשכור משרד בחוץ?

"כשהקמתי את העסק אפילו לא הייתה לי פינת עבודה משלי. כל פעם שכלה הגיעה, הייתי מארגנת את הבית לקראתה. הייתי מביאה שולחן ושמה עליו מראה עם תאורה מסביב. אחר כך משה בנה לי פינת עבודה מגבס עם תאורה מתאימה. פתאום הייתה אמירה בשטח. אני באמת עושה את זה. זה נראה רציני גם לכלות עצמן. היום למרות הסטודיו, שממוקם בחדר נפרד, אני מתחילה להרגיש את הצורך לצאת. קשה לי לקבל כלות כשהילדים בבית. אני אף פעם לא יודעת מתי הם יצטרכו אותי, ידברו איתי, יעשו רעש בסלון. ואני גם כל הזמן שומעת מה קורה, קשה לי להתרכז.

יש פעמים שמגיעה שעת הצהריים ובני הבכור מגיע מבית הספר. אני עושה הפסקה יזומה על מנת להכין שניצלים טריים וסלט ילדים (עגבנייה, מלפפון, תירס, שמן זית, מלח ולימון). יש פעמים שאני יוצאת להכין כוס קפה ובדרך צריכה לדלג מעל מכשולים שהשאיר התינוק. זה לא פשוט בייחוד לאור הקושי שלי עם בלאגן."

איך את חולמת שיראה סדר היום שלך?

מתחילה את היום ב- 8:30, אחרי שהילדים הגיעו למסגרות שלהם, עם קפה על המרפסת ובלוק כתיבה בידי, לתפוס מחשבות בוקר מעניינות. סיבוב קצר עם הכלב ותחילת עבודה (פגישות, שיווק, יצירה, יציאה ללקוחות) עד השעה 16:00 (שעת איסוף הילדים) בחלק מהימים, או עד שעות הערב בימים אחרים. בעבודה שלי, אני מאוד אוהבת את המפגש עם אנשים. אני נהנית מאוד מליווי הכלות שלי ומתהליך הדרכת הצוות. הייתי רוצה להקדיש יותר זמן לפיתחו קשרים ושיתופי פעולה עם קולגות וכמובן גם להיות יותר במקום של איסוף השראות ועיסוק ביצירה נטו.

לאתר הבית (המקסים) של נתי: נתי מור - איפור ותסרוקות , איפור כלות