אחרי ההצלחה המסחררת של טרילוגיית הקיטשנוגרפיה "50 גוונים של אפור", היה ברור שכמה שיותר כותבות וכותבים ינסו לעלות על רכבת הכסף החדשה שהתגלתה לפניהם.

 

סילביה דיי, מחברת רומן הסקס "חשופה לעינייך" (יצא בימים אלו בתרגום לעברית בהוצאת מטר) היא סופרת ותיקה שכתבה יותר מעשרה ספרים. יענו, "מקצוענית". כמו כל בעל מלאכה טוב, שקשוב לטרנדים ולאופנות המתחלפות, היא מיהרה לתרגם את "50 גוונים של אפור" לשורה של כללים ונוסחאות לכתיבת הרומן הרומנטי המודרני ל"עקרת הבית הנואשת", ולרקוח מזה ספר, כמובן.

 

 

עוד ב-Onlife    :

-           50 גוונים של נו באמת 

-           סאדו מאזו: היחסים הכי טובים לנשים

 

 

זהירות - מוצר זה עשוי לחרמן. הוא גם עשוי להכיל שאריות בוטנים. שכן, במקום למנף את הלגיטימציה שנוצרה ל"ספרי סקס" במסגרת ספרות המיינסטרים, במקום לתת למין ולמיניות מקום אמיתי של כבוד, ארצי יותר, נועז יותר ומציאותי יותר, במקום לכתוב רומן סקסי שהוא גם מעניין ובעל אמירה, בחרה דיי לייצר מוצר בפס הייצור לפנטזיות שמרניות אה-לה מחברת טרילוגיית הגוונים.

 

 

 

חיקוי חסר נשמה למקור


אי אל ג'יימס (אריקה לנארד), שתיזכר כמי שהתחילה את הטרנד הרווחי, בסך הכל רצתה לחלוק עם העולם את התסכול האירוטי שחשה אחרי קריאת ספרי סדרת "דמדומים" מעוטת הסקס, וגילתה שהטילה ביצת זהב. הספרים שלה כתובים רע וקיטשיים להחריד אבל אפשר לראות בהם את חדוות היצירה של חובבנית-אובססיבית-לדבר. הגל הבא של ספרי הרומן הפורנוגרפי, כך נראה, מהוקצע יותר ומהודק יותר, אבל כולו חיקוי חסר נשמה למקור.

 

סיפור העלילה של "חשופה לעינייך" דומה באופן מחשיד לטרילוגיית "גוונים של אפור". הגיבור הראשי הוא, איך לא, איל הון צעיר, יפה-תואר-באופן-עוצר-נשימה, ומצוייד ביתרונות פיזיים של בעלי חיים שנוהגים לרכוב עליהם. וכן, גם כאן מערכת היחסים מתחילה בהצעה עסקית נטולת רגש מצד הגיבור, שהופכת במהירות מסחררת לאהבה-אובססיה חסרת גבולות וסיבות.

 

 

סילביה דיי. הסופרת

 

הסקס תמיד מפוצץ חושים ומספק עונג

היחס האמביוולנטי לסקס, כמשהו כייפי אבל "מלוכלך" משוכפל גם הוא, כשתקיפה מינית שחוו הגיבורים משמשת כהסבר למיניות האינטנסיבית שלהם. והחשק המיני גם כאן מתואר כצורך עצום (עד כדי התמכרות) שאין מנוס מלספק אותו. וכן, גם כאן הסקס הוא תמיד מפוצץ חושים, מספק עונג בלתי יאמן ומתרחש בתכיפות בה אנשים אחרים יוצאים להפסקת סיגריות.

 

דיי אמנם החליטה לתת לגיבורה שלה, אווה, עבר וניסיון מיני, וגם קצת כסף משלה, אבל שמרה בקשיחות על הכללים שהותוו לה על ידי משטרת הרומן הרומנטי החסוד. אל תתנו לתיאורי הסקס לתעתע בכם - המסר מאחוריהם שמרני וצר אופקים כמו אנסטסיה מיכאלי בימיה הגדולים בכנסת. לפי הספר, המתכון לסקס נפלא ורווי אורגזמות מאד ברור: הוא התבלין העיקרי במערכת יחסים בין גבר אובססיבי וחולה שליטה, לבין אישה שחייבת "להילקח". זיונים פורנוגרפיים? כן, אבל רק במסגרת סיפור אהבה ברוח הרומנטיקה של בשנות החמישים. כי סקס הוא דבר שעושים מאהבה (רק עם בן או בת הזוג ובאופן מונוגמי), או לא עושים בכלל.

 

 

אורגזמה ב-50 שניות

וכן, הם עושים את זה במקלחת, ובמשרד, ובלימוזינה, ובספריה. הם עושים את זה בעמידה, ובשכיבה, וברכיבה. הם מפגינים תעוזה, נחישות ויכולות אקרובטיות מרשימות, והאזורים הארוגניים שלהם כולם "תומכי אורגזמה" בחמישים שניות. אבל יחד עם תיאורי הסקס המפורטים, מקפידים גיבוריה של דיי (בדיוק כמו הגיבורים של "50 גוונים של אפור") להבהיר אחת לשנייה שהסקס הוא ביטוי לאהבה העזה שהם חשים זה לזו, שהם נועדו זה לזו ויהיו יחד לנצח, שאין ולא יהיה עבורם אף אחת/ד אחר/ת. מי אמר "ערכי משפחה" ולא קיבל?  

 

מי שמחפש/ת לעטוף את הזימה שלה/ו בסיפור רומנטי קיטשי ומלודרמטי, ייהנו מהספר, שבסך הכל כתוב באופן רהוט וקולח, ולא סובל מטרחנות ורפטטיביות כמו טרילוגיית "50 גוונים של אפור". מי שהתרגל/ה לעיסוק מורכב ומתוחכם יותר בסקס, כמו שאפשר לראות השנים האחרונות בקולנוע ובטלוויזיה, תאלץ/יאלץ לחכות לשלב הבא של אבולוציית רומן הסקס.

 

נקווה שאלו חבלי הלידה של ספרות הסקס המודרנית, ואחרי כמה ספרי נוסחאות לא מציאותיים, שהם כל כולם אופרות סבון עם זיקפה, נזכה לרומנים אירוטים שיזרימו לנו דם גם למוח, ולא רק ל"שם למטה".