השבוע פנתה אלי מנהלת משאבי אנוש, הממונה על מניעה וטיפול בהטרדות מיניות במקום עבודתה. היא קיבלה פניה מעובדת החברה שתיארה כי עובד אחר מטריד אותה. המנהלת סיפרה כי בשש השנים בהן היא בתפקיד הממונה, מעולם לא קיבלה ולו פניה אחת על מקרה של הטרדה, ועל כן חשבה שאין בארגון הטרדות מיניות. לראשונה, היה עליה לטפל במקרה כזה. היא הייתה במצוקה אמיתית כשאמרה לי: "אנחנו חברים טובים! איך אוכל לומר לו שהוא מואשם בהטרדה מינית?".

 

עוד ב Onlife:

 

 

קשר רומנטי בין ראש צוות לעובדת נחשב הטרדה?

קונפליקט זה מאפיין התמודדויות של הממונות על הנושא של הטרדה מינית במקומות עבודה, אשר תפקידן מציב אותן בסיטואציות רגישות ומורכבות. כך למשל, הממונה עשויה לחשוש לפתוח בהליך בירור משום שהמטריד נמצא בעמדה בכירה, והיא חוששת שמא יפגע מעמדה בתוך הארגון.

 

בנוסף, פעמים רבות הממונה כלל לא יודעת אם המעשה הוא הטרדה. ממונות פונות אלי ושואלות – האם קשר רומנטי בין ראש צוות לעובדת יכול להיחשב הטרדה? האם עליה לומר משהו לגבי תמונות פורנוגרפיות התלויות בפינת העבודה של אחד העובדים? מתי מחמאה היא לגיטימית ומתי היא הטרדה? מה, בעצם, כתוב בחוק למניעת הטרדה מינית בעבודה?

 

הטרדות מיניות הן נפוצות מאד במקומות עבודה. סקר שערך משרד התמ"ת ב- 2011 הראה כי יותר מ- 40% מהנשים דיווחו כי הוטרדו מינית במקום העבודה בשנות עבודתן, וכשליש מהנשים שדיווחו כי הוטרדו מינית במקום עבודתן הוטרדו בשנה האחרונה. 41% מהנשים חשות שמקום עבודתן אינו בטוח מפני הטרדה מינית. חשוב לציין כי גם גברים מוטרדים מינית, ולא רק נשים.

 

מפקירים גם את העובדות וגם את הממונה

החוק למניעת הטרדה מינית, שנחקק ב- 1998, מחייב מקומות עבודה (וזה לא משנה אם מדובר במקום עבודה קטן או גדול, ארגון ציבורי או חברה פרטית, או אם בחברה עובדים רק גברים או רק נשים) לפעול למניעת הטרדות מיניות במקום העבודה ולטפל בהן ביעילות ובדיסקרטיות. על מקומות עבודה לבדוק כל תלונה על הטרדה, גם אם לא הועברה באופן ישיר, למנות ממונה על הנושא, וכאשר המעביד מעסיק יותר מ- 25 עובדים, הוא מחויב לפרסם ולתלות תקנון. 

 

מה בכלל נחשב הטרדה מינית? (צילום אילוסטרציה)

 

למרות שהחוק מחייב, מקומות עבודה רבים אינם ממנים ממונה על מניעת הטרדה מינית, וגם אם בוצע מינוי שכזה, הם אינם מספקים לה הכשרה ותנאים לבצע את תפקידה. בכך, מקומות עבודה מפקירים הן את העובדים והעובדות, הנותרים ללא כתובת מקצועית לפנות אליה במקרה של הטרדה, והן את הממונה עצמה – הנותרת חסרת ידע, מיומנות וכלים להתמודד עם המורכבות והדילמות של תפקידה.

 

מקומות עבודה צריכים ליידע את העובדים מי הממונה (או הממונות) וכיצד ניתן לפנות אליה. בירור התלונה צריך להיעשות על ידי הממונה, ולא על ידי אחד העובדים באופן אקראי או על ידי המנהל/ת.

 

זה אינטרס של המעסיק - משפטי, כלכלי ואנושי

אם לא מכל הסיבות הנכונות, למעביד יש גם אינטרס כלכלי ומשפטי מובהק: בתור התחלה, החוק מחייב לטפל בתלונות באופן יעיל – ורק ממונה מקצועית, שעברה הכשרה מתאימה, תדע לתת מענה נכון. מקומות עבודה שלא לוקחים ברצינות תלונות על הטרדה ומטפלים במקרה באופן רשלני, חשופים לתביעה משפטית. לבתי המשפט מגיעות עוד ועוד תביעות על ענין זה.

 

בנוסף, על פי מחקר של משרד התמ"ת, הטרדות מיניות גוררות ירידה בתפוקת העבודה, היעדרויות ותחלופת עובדים, אשר עולות למשק הישראלי כמיליארד שקלים בשנה. מקום עבודה (ובכלל זה, הממונה), אשר ידע לטפל כראוי במקרים של הטרדה, יצמצם את הנזק הכלכלי שנגרם לעסק.

 

בסופו של דבר, ואולי חשוב יותר מהכל, אנחנו מבלים/ות במקום העבודה שלנו שעות רבות כל כך, ולפעמים רואים/ות את העמיתים לעבודה יותר מאשר את בני משפחתנו. כאשר שאלו א/נשים שהוטרדו במקום העבודה והתלוננו על כך, מה הם רוצים שיקרה – רובם המוחלט ענה שהם רוצים שההטרדה תיפסק. הם רוצים להמשיך בחייהם ולבוא למקום העבודה מבלי לחשוש מכך שמישהו יתייחס לגוף שלהם, יאמר להם אמירות שלא במקום, יחדור למרחב האישי שלהם, ויגרום להם להרגיש מבוכה, עלבון צורב, השפלה או בושה. מקום העבודה צריך להיות מקום בטוח, נקי מהטרדות מיניות. ניתן וצריך לעשות פעולות שיצמצמו את היקף התופעה ויאפשרו סביבת עבודה מוגנת.

 

בדיוק כפי שאנחנו נותנים קסדה לעובד בנין, משקפי הגנה לעובד תעשייה וכפפות לעובד מעבדה, כך עלינו לספק לכל העובדות והעובדים אמצעי הגנה מפני הטרדות מיניות. האחריות על כך היא משותפת – של המעסיקים, העובדות והעובדים והממונות.

 

  •  

    מרכז סיוע לנפגעות ולנפגעי תקיפה מינית בתל אביב מזמין ממונות למניעת הטרדה מינית לקבל כלים, מיומנויות וידע בהכשרה מעמיקה, אשר עונה על דרישות החוק ומספקת מענה מקיף וליווי מקצועי. ההכשרה מתקיימת במרכז הסיוע בתל אביב ונמשכת שלושה ימים. ההכשרה הקרובה תחל ב-6.1.13. לפרטים והרשמה ניתן לפנות ליערה לוין פריימן, ראש תחום חינוך והסברה   education@ta1202.org