הסטנדרט הכפול, שיצר מיתוסים לפיהם נשים מצליחות רק בשל יופיין, מצא דרכו אל לשכת עורכי הדין, כשמחוז צפון של הלשכה הזמין את עורכות הדין ל"סדנת סטיילינג", בה תלמדנה כיצד להתאפר, להתאים צבעים ולבחור גזרה מחמיאה. סדנאות כאלו כבר נערכו בעבר – לנשים בלבד, כמובן.

 

עריכת דין היא אחד המקצועות המעטים בישראל בהם קבוע קוד לבוש רשמי ומחייב. קוד הלבוש מחייב גברים ונשים כאחד, ונועד לשמור על הופעה ייצוגית ומכובדת בבתי המשפט, וגם על הופעה אחידה. כאשר הלבוש אחיד - הדגש מושם על טענות הצדדים, ולא על לבושם. לכן האירוע, שאליו הוזמנו חברות הלשכה, מעורר את חמת זעמן של רבות מהחברות בו.

 

עוד ב Onlife:

 

נשים נבחנות ונשפטות קודם כל על מראה

לשכת עורכי הדין, שקובעת את קוד לבוש זה בבתי המשפט, קובעת גם כללי אתיקה נוספים שנועדו להבטיח כי העוסקים במקצוע ייבחנו בו אך ורק לפי אמות מידה מקצועיות. נשים שעברו מסלול הכשרה של מספר שנים לצורך עיסוק בעריכת דין, מאמינות כי תיבחנה על פי אמות מידה אלו. אולם, נראה כיאלו נתפרו למידותיו של עורך הדין בלבד, ואילו לעורכות הדין נתפרות לאחרונה אמות מידה חדשות-ישנות, המבוססות פחות על היותן עורכות דין, ויותר על היותן נשים.

 

עורכת דין, בסופו של יום, היא אישה. וכאישה, היא תבחן גם על פי מראה, לבוש ואיפור. סדנת העשרה זו נועדה, למעשה, לסייע לנשים להצליח בעולם המשפט. כךעורכת דין, מבריקה ככל שתהיה, חייבת להקפיד במיוחד על הופעתה החיצונית. היא לא יכולה להיות אך ורק מקצועית ומבריקה - עליה גם להיות יפה.

 

קבוצה של עורכות דין ומשפטניות פנתה ללשכת עורכי הדין במחאה על האירוע המדובר, אולם הפנייה לא נענתה – לא לפני האירוע ולא אחריו.

 

מה בעצם הבעיה עם סדנה כזו?

לשכת עורכי הדין היא הארגון המקצועי שלנו. היא הגוף שמייצג אותנו, והיא גורם חשוב בהבנה של המקצוע וההתנהגות הנדרשת מעורכות דין. כשהאיגוד המקצועי שלנו מזמין אותנו לסדנת סטיילינג, שמיועדת אך ורק לנשים העוסקות בעריכת דין, משתמע מכך שההופעה החיצונית שלנו היא חלק מהעבודה, והכישורים המקצועיים שנדרשים מאיתנו כוללים איפור, סטייל ו"הבלטת יתרונות".

 

אין ספק שלשכת עורכי הדין ומארגנות האירוע לא התכוונו להרע, אבל לגישה הזו יכולות להיות השלכות בעייתיות, במיוחד בחברה לא שוויוניתכמו זו שאנו חיות בה. מובן שסדנה כזו אינה אחראית בלעדית לאפליית נשים, אך היא מחזקת תפיסות המובילות לאפליה כזו.

 

"הבלטת יתרונות וטישטוש חסרונות". ההזמנה לסדנה כפי שפורסמה באתר השלכה (צילום מסך)

 

פרסומים של לשכת עורכי הדין זוכים לתשומת לב רבה של החברים והחברות בה ומעצבים את האופן בו המקצוע נתפס בעיניהם. פרסום כזה מלמד את עורכות הדין עצמן, שמצופה מהן לדעת כיצד להתאפר, להתאים צבעים וגזרות ולטשטש "חסרונות". הוא מלמד אותן שלא די להן בהופעה נקייה ומכובדת – היא צריכה גם להיות מחמיאה.

 

פרסום כזה משפיע גם על עמיתיהן הגברים – כאשר הופעתה החיצונית של עורכת דין היא אחד מהכישורים המקצועיים שלה, הגיוני לשאול בראיון עבודה מדוע עורכת הדין אינה מתאפרת או מתלבשת באופן מושך יותר. הגיוני להעיר לה על כך במשרד. אולי אפילו לתגמל אותה בהתאם לאטרקטיביות ולסטייל שהיא מפגינה. פרסום סדנה כזו, שנשלח לכל עורכי הדין, נשים וגברים כאחד, יכול גם להוביל ללחץ מצד עמיתים או ממונים על אישה להפגין יותר השקעה בהופעתה החיצונית, ואולי גם לרמוז שרצוי שתשתתף בסדנה כזו.

 

מהלשכה אפשר לצפות ליותר כבוד כלפי המקצוע והעוסקות בו

התייחסות זו ללבושה ומיניותה של עורכת דין מטשטשת את הגבול בין מראה חיצוני, איפור ולבוש, לבין מקצועיות. סביבת עבודה שבה נשים נבחנות לפי מראה חיצוני ולא לפי כישורים מקצועיים היא סביבת עבודה שפוגעת בהן, יוצרת אווירה עוינת, ואף פותחת פתח לתופעות חמורות כמו הטרדה מינית, בשל טשטוש הגבול הברור בין התייחסות מקצועית לגיטימית ובין הערות או הצעות הנוגעות לגופה ומיניותה של העובדת.

כארגון מקצועי, אפשר לצפות מלשכת עורכי הדין שלא לתמוך באירועים הפוגעים בעורכות דין, ולפעול לשוויון וקידום נשים - בייצוג בלשכה, בדרישות המקצוע, וביחס שווה ומכבד לנשים וגברים.

 

כמו שמדי משפט אחידים בין כותלי בית המשפט מבקשים לכבד את המקצוע, ולהדגיש את טענות הצדדים, ולא את הופעתם, מן הראוי שגם מחוץ לכותלי בית המשפט, נמנע מלהפנות זרקור אל החיצוני והלא רלוונטי, למען כבוד המקצוע, ולא פחות מכך – כבודן של העוסקות בו.

 

תגובת לשכת עורכי הדין:

 

מנכ"ל מחוז הצפון של לשכת עורכי הדין, עו"ד עומרי פארוק, מסר בתגובה: הסדנה המדוברת היא איננה סדנת יופי, אופנה או לייף-סטייל. מדובר בערב אשר עסק רובו ככולו בסיוע והדרכה לעורכות דין בענייני לבוש הולם, ייצוגי ומכובד. הסדנה הייתה פרי יוזמה של פורום עורכות הדין במחוז הצפון של לשכת עורכי הדין, אשר משקף את הדרישה בשטח. הערב זכה להצלחה רבה, ולראיה העשרות הרבות של עורכות הדין אשר השתתפו בו. כל טענה אחרת לגבי משמעותיה של הסדנה חוטאת למציאות.