מאות נשים הגיעו אמש (יום א') לבית ציוני אמריקה בת"א כדי לשמוע את ראשי המפלגות הגדולות ואת נציגי המפלגות הקטנות יותר, שהגיעו לשטוח את מצען ולשכנע - אנחנו כאן בשבילכן.

 

את הכנס הנחתה העיתונאית ואשת התקשורת גל גבאי שציינה בתחילת דבריה ש"הבוס הכי טוב שהיה לי בחיים היתה אישה (יפה ויגודסקי, לשעבר מנכ"ל הטלוויזיה החינוכית והיום יו"ר הועד המנהל של שדולת הנשים). היא הרשתה לי להיות העיתונאית שאני ולא פחדה ממני כמו האחרים".
 

בכנס קיבלו הדוברות והדוברים 5 דקות לנאום, ולהתייחס למסמך העקרונות לשוויון חברתי וכלכלי שפורסם במדור המיוחד לבחירות 2013, שהוקם על ידי שותפות ארגוני הנשים לצדק מגדרי ולשוויון כלכלי-תעסוקתי יחד עם אתר אונלייף. להלן סיכום הנאומים וההבטחות שניתנו לכן, הנשים הבוחרות.

 

"בחרו במפלגה שדואגת לאינטרסים של הנשים"

זהבה גלאון, יו"ר מרצ:

 

אני מסתכלת על כל הארגונים שחברו לשותפות ארגוני הנשים ומציינת אותם אחד אחד, וזה לא במקרה. אני אומרת פה מעל הבמה הזו שלא הייתי מצליחה לזכות בתואר חברת הכנסת המובילה למען נשים ללא העזרה שלכן.

 

 

יו"ר מרצ, זהבה גלאון (צילום: סיגל פרבר)

 

בישראל של שנת 2012 נשים עדיין מופלות בשכר ובתעסוקה ונמצאות בתחתית המדרג החברתי. הדרת נשים עדיין קיימת וכך גם תת הייצוג של נשים. המדיניות הניאו-ליברלית של נתניהו פגעה ומתכננת לפגוע עוד באינטרסים של הנשים בישראל.
אני שומעת שמתוכננים בקדנציה הבאה עוד קיצוצים, בנוסף לקיצוצים שכבר נעשו – עוד עשרה מיליון של קיצוצים יהיו על חשבונן של הנשים. תקציב הבטחון הוא חור שחור, ומי שייפגעו ראשונים הם תחומי הרווחה והבריאות והנשים.

אני קוראת לכן מעל הבמה הזו שתבחרו במפלגה שמחויבת לאינטרסים של הנשים ולהטמעה של חשיבה מגדרית בכל תחומי החיים. אנחנו נפעל נגד הקיצוצים ונגד הגישה של סגירת גירעון על חשבון הנשים. נדרוש להתחיל לקחת מאלה שיש להם ולתת לאלה שאין להם.

 

 

"מאשימים אותי שענייני נשים לא מעניינים אותי"

ציפי לבני, יו"ר "התנועה":

אני החלטתי להיכנס לפוליטיקה בתקופה שבה המדינה נחלקה: בין מחנה הימין לבין מחנה השלום. אני יודעת שתמיד מאשימים אותי שענייני נשים לא מענינים אותי. אני מודה שלא נכנסתי לפוליטיקה דווקא בגלל נושא קידום הנשים, אבל במהלך חיי למדתי דברים – כמו למשל שאנחנו חמישים אחוז מהאוכלוסיה אבל רק שלושה אחוז בדירקטוריונים.

 

כשאני מדברת על החזרה למשא ומתן המדיני – אני יודעת ואומרת את זה שכשאישה נכנסת למו"מ – הוא מתנהל אחרת.  אנחנו מביאות דברים שונים וטובים יותר מכל משוחררי הצבא למיניהם. וחשוב שנהיה גם שם.

 


יו"ר התנועה, ציפי לבני

 

כשעמדתי בראש קדימה בבחירות הקודמות, הנשים הן שנתנו לי כוח ואת כולן – חלקן הסתכלו עליי ועל מה שביצעתי ואמרו לעצמן – אם אישה יכולה להתמודד על ראשות הממשלה, אנחנו יכולות לדפוק על השולחן ולדרוש מהמנהל שלנו עוד כסף, ולהגיד לגבר מכה שלא יעז להרים עליי את ידו.

המדינה היום נמצאת במצב שבו הנושא העיקרי הוא לא המדיני או סרבנות בצבא אלא על הפנים של ישראל, על מה יקרה לנו כחברה. חלק מהמאבק הוא על המונופול של הדת שנמצא במפלגות החרדיות, על הדרת הנשים הנמשכת.  אנחנו חייבות להיאבק על הפנים של המדינה הזו, בואו נעשה את זה ביחד.

 

 

נשים יכולות לעשות תפקידים רבים - טוב יותר מגברים

שאול מופז, יו"ר קדימה:

הסוגיה של צדק מגדרי, בעיניי, לא פחות חשובה מצד חברתי. זו חלק מתפישת העולם שלנו כמדינה דמוקרטית. היום ברור כבר שנשים יכולות לעשות כל תפקיד שגברים עושים – ואפילו יותר טוב. את התפישה הזו אימצתי עוד כרמטכ"ל ויישמתי אותה אחד לאחד. היום 98 אחוזים מהתפקידים בצה"ל פתוחים לנשים, והחיילת האחרונה שקיבלה צל"ש שייכת לגדוד שאני הקמתי , הקרקל, כששאלו אותי "הן יכולות להיות לוחמות חי"ר? " ואמרתי כן. התיקון נעשה והיום יש נווטות וטייסות וחובלות וקצינת הח"ן הפכה להיות יועצת הרמטכ"ל לענייני נשים – בתקופתי.

 

יו"ר קדימה, שאול מופז (צילום: סיגל פרבר)

אנחנו צריכים לעשות כמה דברים כדי לשנות את המציאות המגדרית: ליצור שוויון הזדמנויות בחקיקה, ליצור שוויון בשכר שהוא מחויב המציאות, לבנות את מקומות העבודה תומכי המשפחה – שיאפשרו לנשים הקלה מהמחויבות למשפחה ולצאת לעבודה ולטפל בסוגיית ההשכלה בפריפריה.

נשים יכולות לעשות תפקידים רבים טוב יותר מגברים – וצריך שזה יהפוך למדיניות קבועה בשירות הציבורי.

 

 

ישראל היא מדינה שוביניסטית

יצחק בוז'י הרצוג - העבודה:

ישראל היא מדינה שוביניסטית והחברה שלו שוביניסטית וזו תופעה שקשה להודות בה. מצד אחד אנחנו ליברלים שמזמן הטמיעו את הכללים הנפלאים של שותפות ושוויון, ומצד שני מגזר שמרני שמדיר נשים בכל תחומי החיים. ברשימה שלנו יש שש נשים עד מקום 20 וכולן לוחמות פמניסטיות מוכרות – ולכן אני גאה שדווקא אני כאן, כי לא רק נשים צריכות לדבר על זכויות נשים. גם גברים.

נקודת השבר שלי היתה השנה כשהעליתי הצעת חוק בעקבות הדרת הנשים. וזה הוציא אותי מהכלים. הצעתי שכל מי שמורה על הדרת נשים דינו שלוש שנות מאסר וקנס. מה שקרה זעזע אותי;  הממסד הבירוקרטי עמד מנגד מפוחד ומבוהל, ובסוף הממסד הפוליטי והקואליציה הפילו את זה פעם אחרי פעם. חייבת להיות חזית פוליטית רחבה שתפעל נגד הדרת נשים ולמען שילוב נשים וקידומן בכל תחומי החיים בלי למצמץ.

 

ח"כ יצחק (בוז'י) הרצוג (צילום: סיגל פרבר)

במצע של מפלגת העבודה הכנסנו את הסעיף שבשום מקרה – שילוב של קבוצות שאינן משרתות לא יפגע במעמדה של החיילת בצהל. בוויכוח על השוויון בנטל הכנסנו במצע שגשום מקרה שילוב בתוך הצבא של קבוצות שאינן משרתות לא יםגעו במעמדה של החיילת בצה"ל.

קראתי את מסמך העקרונות שהרכיבה שותפות ארגוני הנשים וזהו מסמך מצוין שכולנו צריכים להיות מחויבים אליו. אנחנו, בעבודה, מחויבים להוביל את החזית של קידום נשים ושל צדק מגדרי.

 

 הכנסת הבאה עומדת להיות הגזענית ביותר

אסמה אגברייה זחאלקה - דעם:

דעם, למי שלא יודע, היתה הרשימה הראשונה שבראשה עמדה אישה. אני מכירה מקרוב את הנושא של נשים, של נשים שעובדות עבור שכר מינימום, שעובדות בתנאי עבודה קשים ונלחמות כדי לצאת ממעגל העוני.

חמישים ושמונה אחוזים מהנשים הערביות לא לוקחות חלק בשוק העבודה וזו בושה וחרפה למדינה. בראש סדר העדיפות שלנו צריכה לעמוד הזכות לעבודה, לא הזכות להרוויח. והזכות היום מופקת על רקע לאום.

אנחנו ברשימת דעם נותנים מענה פוליטי לציבור שרוצה צדק חברתי ולא קיבל. לא רק לנשים ערביות או ערבים, אלא לציבור הענק של העובדים בישראל שמשתכרים שכר מינימום. הממשלה לא רואה את הציבור ממטר, הוא שקוף מבחינתה, למרות שהוא הרוב המוחץ באוכלוסיה.

 

אסמה אגברייה זחאלקה, יו"ר דעם (צילום: סיגל פרבר)

הכנסת הבאה עומדת להיות כנסת גזענית בה יתחרו מי יקלל יותר ערבים ומי יהיה יותר גזען. אני לא רואה מדינה פלסטינית ואני רואה שהתקציב יילך למלחמות שיהרגו את התקווה שלנו ואת הצדק החברתי.  

נשים לא מביאות ילד לעולם ומגדלות אותו ומוציאות את הנשמה כדי שייצא בן אדם – כדי לשלוח אותו למות. אני רוצה שיהיה פה שיח לא לאומני ולא מתלהם,  ושתהיה רשימה שתגיד לא למלחמות ולהתנחלויות אלא כן לשלום ולרווחה, ואני מזמינה אתכם להיות חלק מהאג'נדה.

 

 

אל תדברו על אפליה מתקנת - בואו נשבור קיר

אלדד יניב –ארץ חדשה:

הקשבתי פה לכל הסיסמאות ואני מציע שנאמץ שיח אחר. הגיע הזמן שנפסיק לדבר על אפליה מתקנת ועל הטמעה אלא נשבור קיר. זהבה גלאון אמרה פה שהיא פונה לכל ראשי המפלגות ודרשה שיצהירו שהם לא מצטרפים לממשלת ביבי. אין סיכוי, הם גם ככה ילכו.

בואו נדבר איתם אחרת: אתם הולכים לממשלת ביבי. התנאי הראשון שתציבו הוא חמישים אחוז של שרות בממשלה, חמישים אחוז בקבינט הכלכלי בטחוני וחמישים אחוז בשביעיה שתהפוך עד מהרה לשמיניה.

 

יו"ר ארץ חדשה, אלדד יניב (צילום: סיגל פרבר)

ההחלטה השניה שתדרשו היא שבכל החברות ובכל המוסדות האקדמיים יהיו 50 אחוז נשים בכל הנהלה ובכל דירקטוריון – ושממשלת ישראל לא תתקשר יותר עם ספק שאין לו חמישים אחוז נשים בדירקטוריון שלו. אצלנו, בארץ נהדרת, יש חצי חצי, ככה זה צריך להיות בכל מפלגה בישראל. ברשימה יש ריצ'רץ' – גבר, אישה, גבר אישה.

 

 

כל עוד יש נשים שאומרות "אני לא פמיניסטית"  - המאבק לא הסתיים

יאיר לפיד – יש עתיד:

הסכנה הגדולה של התנועה לשחרור האישה היא התחושה שהמאבק הסתיים. יש שאומרות שהמהפכה הצליחה ואנחנו יכולות ללכת לכל מקום – וזה לא נכון. עדיין קיימים בישראל פערים בתעסוקה ובמעמד האישי, עדיין נשים סובלות מאלימות בגלל היותן נשים, ולכן אני פה.

כל עוד יש אישה בישראל שבעלה מכה אותה, כל עוד יש נשים שמרוויחות פחות מגברים, על עוד מעביד אחד שואל בראיון עבודה "את בטוחה שאת לא הולכת להיכנס להריון?", ל עוד נשים נרצחות בידי בעליהן, אחיהן או אביהן בגירסה חולנית של כבוד המשפחה, וכל עוד יש נשים שסובלות מהטרדה מינית במקום עבודתן – המאבק לא הסתיים.

כל עוד יש נשים שאומרות "אני לא פמיניסטית" – המאבק לא הסתיים.

 

יו"ר יש עתיד, יאיר לפיד, ואשתו ליהיא (צילום: סיגל פרבר)

 

אני כן פמיניסט ואני מבין שיש עוד הרבה עבודה לפנינו. כי בשנת 2012 נשים בישראל נשלחות לשבת בחלק האחורי של אוטובוס, ובמדינה הדמוקרטית הזאת יש מפלגות בלי אף מועמדת אישה, ויש מקומות בהם אסור לנשים לרקוד או לשיר.
יש עתיד תפעל בכל מקום שהשדולה הזו תגיד לה – תפעל לחוק יסוק השוויון שיבטיח את השוויון הנשי ונפעל לחקיקה שתאכו, שוויון שכר וקבלה לעבודה.

אני בוש בכלל שאני צריך לדבר על האלימות נגד נשים. מחובתנו להילחם בתופעה, להחמיר בעונשים והביס הוא הטמעת החינוך המגדרי החל מהגיל הרך.

אני חושב שהפמיניזם הוא התנועה החשובה ביותר של ה-150 שנים האחרונות. אחת הדרכים שלנו ליטול חלק במאבק הוא המספר חסר התקדים של ייצוג נשי ברשימה שלנו – 4 נשים בכל עשירייה, וזו רק ההתחלה. קבוצה מבריקה ובטוחה בעצמה, ואני גאה להיות לצידן.

אני אומר לכל אישה בישראל ולכל הלוחמות הוותיקות במאבק הצודק הזה על שוויון – אנחנו איתכן.

 

 

--------------------------------------------------------------------------------------------------

נפתלי בנט, יו"ר הבית היהודי שאישר את הגעתו לכנס, לא הגיע. ח"כ לימור לבנת, שאיחרה בשעה וחצי, פספסה את הקהל הגדול שהלך הביתה מבלי להמתין לבואה.