אנגלה מרקל, קנצלרית גרמניה ואחת הנשים החזקות בעולם (אם לא החזקה בהן), זוכה לפופולריות רבה בקרב העם הגרמני. לשיטתו של פיר שטיינבריק, יריב פוליטי שלה, למרקל קל יותר, משום שהיא אישה. "אנגלה מרקל היא פופולרית משום שהיא מקבלת בונוס מנשים", אמר שטיינבריק בראיון למגזין הגרמני Frankfurter Allgemeine Zeitung.

 

עוד ב Onlife:

 

 

עם מי שוכבים כדי לקבל את תפקיד הקנצלרית?

"חלק גדול מהנשים המצביעות מעריכות את הדרך בה היא ביססה את כוחה ומעמדה במשך זמן רב במפלגה שלה אבל גם, מעבר לזה, באירופה", הוסיף שטיינבריק, חבר המפלגה הסוציאל דמוקרטית, ומי שנחשב למועמד הסביר ביותר מטעם האופוזיציה להחליף את מרקל בבחירות של 2013. באותו ראיון ציין שטיינבריק כי לדעתו המשכורת של קנצלר גרמניה, העומדת כרגע על 17 אלף יורו לחודש, אינה גבוהה מספיק.

 

למעשה, עד ממש לא מזמן, שטיינבריק נחשב לפוליטיקאי האהוד ביותר בגרמניה, על פי סקרי דעת קהל, אף יותר ממרקל. אלא שלקראת סוף 2012 נחשף כי שטיינבריק נהג לגבות כמיליון יורו עבור נאומים שנשא בכנסים פרטיים. במקביל, מרקל שומרת על מעמדה כבר זמן רב כאחת הפוליטיקאיות האהודות ביותר בגרמניה, הזוכה לתמיכה רחבה. יתכן שהדבר מלחיץ את שטיינבריק, אחרת קשה מאד למצוא הסבר להערה הילדותית הזאת. טוב שהוא לא אמר שהיא שכבה עם... רגע, עם מי שוכבים כדי לקבל את תפקיד קנצלרית גרמניה?

 

מאבד פופולריות אז מתחיל לשחק מלוכלך. פיר שטיינבריק (ויקימדיה)

 

אנגלה מרקל לא רק מחזיקה במקום הראשון ברשימת מאה הנשים המשפיעות בעולם, כרגע היא גם אחת הדמויות החזקות ביותר באירופה, גברים ונשים כאחד, כמי שעל כתפיה מונחת הרבה מהאחריות לשיקום כלכלת אירופה. גם מחוץ לרשימות שנתיות של מגזין פורבס ודומיו, מרקל, פיזיקאית בהכשרתה, זוכה לפופולריות רבה גם בעולם האמיתי, בקרב העם הגרמני. אלא שאת כל הדברים האלה השיגה מרקל למרות היותה אישה, ולא בזכות היותה אישה.

 

אנגלה מרקל היא היוצאת מן הכלל

שטיינבריק אולי לא יודע את זה (אם כי הייתי מצפה ממי שגובה מיליונים על הרצאה לדעת פרטים כאלה), אבל אנחנו חיים בעולם שלא ממש אוהב לקדם נשים בקריירה, בטח שלא בפוליטיקה. אחוז הנשים בדירקטוריונים של החברות הגדולות הוא מזערי, אחוז הנשים המחזיקות בעמדות כוח בפוליטיקה הוא זעום, ואם להתקטנן כאן – נשים מחזיקות כיום במשהו כמו אחוז אחד מהרכוש העולמי. לא בדיוק מקפצה לחיים פוליטיים ולעמדות כוח. 

 

אנחנו חיים בעולם בו יש עדיין מקומות בהם ילדה האומרת כי היא רוצה ללמוד זוכה לירייה בראש. נכון, זאת לא אירופה ועדיין, בואו לא ניתמם. בכל הקשור לייצוג במאגר הון שלטון – נשים נמצאות הרחק מאחור, וזה לא מקרי. כשאישה מצליחה להגיע לעמדת כוח כמו זו של אנגלה מרקל, היא עושה זאת כנגד כל הסיכויים, מרקל היא היוצאת מן הכלל המעידה על הכלל. על כל אנגלה מרקל אחת יש מאות אלפי נשים שלא זוכות ללמוד לקרוא. זה עולם של גברים, וכל מי שבוחר לא לראות את זה - כנראה מנסה להרוויח מזה משהו.

 

היוצאת מן הכלל המעידה על הכלל. אנגלה מרקל (ויקימדיה)

 

נשים לא מעניקות תמיכה אוטומטית לנשים

באשר לטיעון על תמיכתן של נשים בנשים – אפשר רק לפנטז על עולם כזה. למרבה הצער, סולידריות מהסוג הזה לא מספיק נפוצה אצל נשים. נכון שתמיכה אוטומטית ועיוורת היא לא דבר חיובי, אבל רק לשם השוואה, יהיה קשה מאד למצוא אדם שחור בארה"ב שלא הצביע לנשיא ברק אובמה. הוא גם לעולם לא יתנצל על כך שהוא הצביע לאובמה בגלל צבע עורו, ואיש גם לא יזקוף זאת לחובתו. זה נראה לנו רק הגיוני, ברור, הרי מופרך לחשוב על אפריקני-אמריקאי שלא ייתן את קולו לאובמה. אצל נשים זה לא המצב. נשים, עדיין העם המתנצל בהיסטוריה, לא ממהרות להצביע לאישה בגלל שהיא אישה. חס וחלילה, יחשבו שאנחנו לא אחראיות, מפלות, לא מבינות בפוליטיקה, משוחדות. 

 

המצב אפילו הפוך, פעמים רבות נשים דורשות מנשים אחרות הרבה יותר ממה שהן היו דורשות מגברים, ולמרבה הצער לא חסרות נשים שהפנימו היטב את חוקי הפטריארכיה, ולשיטתן - נשים באמת טובות פחות מגברים בפוליטיקה או בניהול. העובדה שמרקל הגיעה למעמד שלה ולרמת הפופולריות הזאת – היא בזכות האישה שהיא, ולמרות שהיא אישה. לא להיפך.