המעבר מעבודה כשכירה לעבודה כעצמאית נראית כמו המסלול הטבעי, הנכון, המגלם הצלחה והתקדמות. אולם דווקא המעבר מעצמאית לשכירה הופך ליותר ויותר שכיח, בעיקר לנוכח מצבו של המשק היום. הניסיון מלמד שגם אם העבודה כשכירה מתאימה יותר לקווי האישיות של העובדת, וגם אם תפקידה החדש בכיר יותר ומניב שכר גבוה יותר מאשר עבודתה הקודמת כעצמאית, המהפך בחיים התעסוקתיים מחייב שינוי תפיסתי ותהליך הסתגלותי לא פשוט.

 

עוד ב Onlife:

 

 

ד"ר יעל יצחקי, מנכ"לית נטע – המרכז לפיתוח קריירה, עמותה הפועלת למען טיפוח ההון האנושי הנשי ולתמיכה בקריירות של נשים, מחדדת את הסוגיה ומסבירה כי "בין אם השינוי בקריירה נעשה מתוך אילוץ ומלווה בתחושה של חזרה לאחור, ובין אם הוא נולד כתוצאה מהצעת עבודה אטרקטיבית בעלת סטטוס גבוה יותר מהעבודה כעצמאית, המעבר תובע חבלי התאקלמות".

 

הקשיים הגדולים ביותר במעבר מעצמאות לשכירות

"הקושי הגדול ביותר הוא ההכרח לקבל מרות, לאחר שהיא התרגלה לקבוע ולהחליט לבדה. התסכול מחריף במקרים בהם היא לא מעריכה במיוחד את הממונה עליה", אומרת ד"ר יצחקי.

"כעצמאית, היא נהנתה מדרגות חופש גבוהות יחסית: בחרה עם מי לעבוד ובאיזה אופן ובמה ראוי להתעסק ובמה לא, שלטה בלוחות הזמנים ויכלה לתכנן דברים מראש", היא מסבירה. "עתה היא פועלת במסלול המוכתב על ידי מישהו אחר. שעות העבודה שלה פחות גמישות, לוח הזמנים נוקשה, חלה עליה חובת דיווח ועליה להיות מחויבת לסט ערכים, חוקים וכללים שלא היא קבעה".

 

בנוסף להסתגלות למשרד, לבוס, לקולגות ולנהלים, על העובדת להשלים עם כך שמישהו אחר מתווה עבורה את אופן התנהלותה וששליטתה על תפקידה מוגבלת. "הוויתור על שליטה מוחלטת והפנמת העובדה שהיא חלק מצוות על כל המשתמע מכך, מחייבת את העצמאית לשעבר להמציא את עצמה מחדש", מסבירה יצחקי.

 

לחזור לתת דין וחשבון (צילום אילוסטרציה)

 

עבודה כשכירה מביאה איתה שקט

למעבר מעצמאית לשכירה יש גם יתרונות. "ככל שהעובדת תבין מהר יותר שעתה לא הכול מוטל על כתפיה, היא תגלה שאיכות החיים של שכירה עשויה להיות גבוהה מזו של עצמאית", אומרת יצחקי.

 

 במה זה בא לידי ביטוי?

"על עצמאית מוטלת אחריות עצומה", היא אומרת. "יש לה אחריות כלפי הלקוחות, העובדים, הרשויות. עליה להיות מעורה בכל מרכיבי העסק: איכות התוצר, שיווק ומכירות, תפעול, חוזים וגביה, תוך כדי רדיפה בלתי פוסקת אחרי לקוחות. היא נדרשת לעבוד מול מס הכנסה, מע"מ, ביטוח לאומי, עורך דין ורואה חשבון, ועלולה להישחק כתוצאה מהניסיונות להניע את גלגלי הביורוקרטיה".

 

ד"ר יצחקי מסבירה כי כל היתרונות של עבודה בתור עצמאית כרוכים בתחושת בדידות מאד גדולה, משום שבסופו של יום – רק היא משלמת את החשבון ומסכנת את כספה. התנודות התכופות בין הכנסות ורווחים לבין אי וודאות וסיכונים מביאים איתם תחושה כמעט תמידית של דאגה לעתיד. "כשכירה, לעומת זאת, אפשר ליהנות מוודאות כלכלית ומשקט נפשי בזכות תלוש המשכורת בסוף החודש" אומרת יצחקי.

 

"כדאי לזכור", היא מוסיפה, "שכשכירה זכאית העובדת לימי חופשה, דמי הבראה ודמי אבטלה". יתרון נוסף הוא סוג של שקט נפשי, שקשה לתרגם לכסף, אבל קשה גם לוותר עליו: האפשרות להשאיר את העבודה במשרד כשהולכים הביתה בסוף היום.

 

ליישם את מה שלמדת כעצמאית           

ד"ר יצחקי טוענת כי מהירות ההסתגלות לשינוי כזה תלויה, בעצם, בשני גורמים עיקריים: הראשון הוא נסיבות המעבר עצמו. אם מדובר בבחירה מושכלת המעבר קל יותר, מאשר מעבר שנולד מתוך משבר וחוסר ברירה. הגורם השני הוא מרכיבי האישיות של העובדת, היכולות והמגבלות שלה.

 

"עבודה כשכירה מתאימה לנשים שנהנות ממסגרת, יציבות וביטחון, ולכאלו שאוהבות לעבוד בצוות", אומרת ד"ר יצחקי. "גם נשים אשר אינן מצליחות לנהל את הזמן בצורה מספקת, תוכלנה לאזן טוב יותר בין החיים הפרטיים לקריירה, כשכירות", היא אומרת. כמובן שנשים עצמאיות, סוליסטיות, הזקוקות לחופש פעולה, עלולות למצוא את עצמן במשבר גדול יותר בגלל השינוי, אבל לפעמים אין ברירה. לנשים כאלה, ד"ר יצחקי ממליצה "להשתמש בדרייב החזק וביזמות הטבועה בהן לטובת פרויקטים מאתגרים בארגון".

 

להביא את מה שלמדת לעבודה החדשה (צילום אילוסטרציה)

 

טיפים למעבר לסטטוס החדש

"עצמאית לשעבר באה עם ערך מוסף פותח דלתות: ניהול עובדים, תכנון לוחות זמנים ותכניות עבודה, ניהול פרויקטים וחשיבה מחוץ לקופסה. על כן, רצוי שהיא תחפש מראש עבודה שתאפשר לה להביא לידי ביטוי את יכולותיה וניסיונה ואת הידע שהיא צברה כעצמאית", אומרת ד"ר יצחקי.

 

לטענתה, הרעיון הוא למצוא סביבת עבודה שתתאים, ככל הניתן, ליכולות ולנקודות הכוח שכל אחת מביאה איתה מהקריירה העצמאית. "אם הניהול הוא בדמה, שתחפש עבודת ניהול כשכירה – ניהול עסק, תחום או צוות. אם חופש המרחב והתנועה משמעותי לה, שתנסה למצוא עבודת שטח עם שעות גמישות או תנאים גמישים", מסבירה יצחקי. "בכל מקרה, כדאי לתור אחר בוס שיסמוך עליה וייתן לה יד חופשית. בוס שידע לשתף עובדת כזאת בתהליך קבלת החלטות, יוכל ליהנות הרבה יותר מפירות ניסיונה".

 

________________________________________________________

עוד לא הצטרפת לפורום נשים ועסקים של Onlife? היכנסי לפורום ופתחי אתר עסקי משלך בחינם