צעיר בן 20 שאנס ילדה בת 13 קיבל עונש מאסר של שבועיים, אבל רק בסופי שבוע. את העונש הנוח להפליא הזה קיבל אלכסנדר קנדי, היום כבר בן 21, בבית משפט בעיר קמלופס שבבריטיש קולומביה בקנדה. בנוסף, קנדי קיבל גם שנה על תנאי, רישום של עשר שנים כעבריין מין, ואיסור ליצור קשר בפייסבוק עם נערות מתחת לגיל 16, שהוא גיל ההסכמה בקנדה.

 

עוד ב Onlife:

 

 

"עושים יותר מדי מהמפגש הזה"

על פי האישום, קנדי הכיר את הילדה, איך לא, ברשת פייסבוק. שני הצדדים מעידים כי שניהם הצהירו בגלוי על גילם האמיתי. הוא בן 20, היא בת 13. השניים קבעו להיפגש בפארק ציבורי, וכאן הסיפור מתפצל: הילדה טוענת שקנדי אנס אותה, לטענתה, היא ניסתה להילחם בהתחלה, אבל פשוט "קיבלה את זה". קנדי, מצדו, טוען שהמין היה בהסכמה ולמעשה הילדה היא שיזמה אותו. זה המקום להזכיר שמדובר בילדה בת 13, כך שבכל מקרה מדובר במקרה של אונס. בקנדה, וגם בישראל.

 

בשלב הזה, הסיפור חוזר להיות זהה: זמן קצר אחר כך, הילדה התחזתה למישהי אחרת, קבעה עם קנדי שוב בפארק, הגיעה למקום עם חברה והשתיים היכו אותו. בעוד הדיווח בתקשורת הקנדית היה על "האיש הקטן" שחטף מכות, אני מרגישה שוב צורך להזכיר שמדובר בילדה בת 13.

 

איך אפשר לאכוף את האיסור לתקשר עם קטינות ברשת? (צילום אילוסטרציה)

 

מאיזו שהיא סיבה עלומה, ולמרות שמבחינת החוק הקנדי כשגבר בוגר מקיים יחסי מין עם ילדה בת 13, גם אם היחסים הם בהסכמה, מדובר באונס – הצעיר הואשם ב"נגיעה באדם מתחת לגיל 16 למטרות מין". שזאת מן עבירת פשרה, כזאת שלא לגמרי ברור מה בדיוק ההבדל בינה לבין תקיפה מינית, ולמה בחר בית המשפט להתעלם מהעובדה ש"מטרת המין" הושגה. אם לדייק, השופט ציין כי "עושים יותר מדי מהמפגש הזה", ובחר לסכם כי למעשה "זהו מקרה של בן עשרים שקיים יחסי מין עם בת 13".

 

אין לי שום מושג מה עומד מאחורי החלטת השופט, כמו שאני לא מצליחה להבין את פשר גזר הדין הזה. להיות רשום ברשימת עברייני המין נראה לי רק מתבקש, והאיסור על יצירת קשר עם קטינות בפייסבוק תמוהה מאד, בעיקר כי לא ברור איך בדיוק אפשר לאכוף את זה ביעילות. ובאשר לעונש המאסר, קשה שלא להתפלא. כלומר, גם אם הוחלט שמי שאנס ילדה בת 13 צריך לשבת בכלא רק שבועיים, אני חושבת שזאת הפעם הראשונה שאני שומעת על פריסה נוחה ונעימה כזאת – לשבת בכלא רק בסוף השבוע.

 

ילדה בת 13 היא רק ילדה

אין ספק שבין המקרה הזה לבין מקרה חד משמעי ואכזרי כמו האונס הקבוצתי בהודו, למשל, קיים פער. וזה בסדר, הדבר נכון לגבי הרבה עבירות אלימות. קל מאד להזדעזע ממקרה קיצוני כזה, אבל קיומם של מקרי אונס אלימים יותר לא מפחית מהעובדה כי מדובר באונס לכל דבר (מה גם שהמקרים שקל להזדעזע מהם הם מיעוט). גם אם יש מי שיטענו כי אני מתנשאת על הילדה, ואומרת לה שהיא לא יודעת מה היא רוצה. ראשית, משום שהחוק עצמו מגדיר זאת כך. ושנית, משום שיש לחוק סיבה. ילדה בת 13 אכן לא יודעת מה היא רוצה, או לפחות לא מבינה עד הסוף את ההשלכות של ההחלטות שלה. וזה בסדר, היא רק ילדה, ובשביל זה יש מבוגרים שאחראים עליה.

 

כפי שילדה בת 13 לא מחליטה לבד מתי היא הולכת ללימודים ומה היא תלמד שם, ולאיש זה לא נראה מוזר או מתנשא, כך היא לא אמורה להחליט שעכשיו זה בסדר לקיים יחסי מין עם זר בן 20. גבר בן 20, לעומת זאת, אמור לשאת באחריות הזאת. ואנחנו גם אמורים לזכור שלמרות מה שהתרגלנו לראות, ילדה בת 13 היא באמת רק ילדה. אם היא הייתה בת 11 זה היה מזעזע אותנו יותר?