עוד לפני ששודר, הפך הראיון של לאנס ארמסטרונג עם אופרה ווינפרי, לאחד הנושאים הכי מדוברים ברשת. ארמסטרונג, לשעבר אחד הספורטאים הכי מהוללים בהיסטוריה, הפך במחי יד לאחד המושמצים, לאחר שהורשע בשימוש בסמים במשך השנים, ו-7 מדליות הזהב בהן זכה בטור דה פראנס נלקחו ממנו בבושת פנים.

 

ביום חמישי אחרון, 17 בחודש (שעון ארה"ב), שודר החלק הראשון של הראיון עם ארמסטרונג (מדובר בביצת זהב, ולכן יש לסחוט אותה עד כמה שאפשר, במקרה הזה, בשני חלקים) מביתו באוסטין טקסס. את כל מה שקרה בראיון אפשר לקרוא כאן וכאן, ארמסטרונג התוודה על כל מעשיו, על התנהגותו הבריונית, על השימוש הנרחב בסמים אסורים והתנצל מפה ועד להודעה חדשה בפני אהוביו, חבריו, מעריציו וכל מי שאי פעם חשב עליו.

 

בחלק הראשון הוא התייחס להתנהגות שלו לאורך השנים, על האנשים שהיו סביבו ועל הטענות נגדו, ובחלק השני לאובדן ההכנסות מהן יסבול ולעתידו כספורטאי.

 

עם זאת ועם כל הכנות, הראיון הסנסציוני היה מחושב מאוד, ארמסטרונג לא ירד לפרטי הפרטים של מעשיו, וקרוב לוודאי שאופרה ווינפרי הונחתה לא לשאול פרטים ספיציפיים מדי. כך יצא שהיא אומרת לו לענות בתשובות "כן" ו"לא" בלבד, שהותירו הרבה סימני שאלה, ורוב הזמן הוא פשוט התנצל וביקש מחילה מהסובבים אותו.

 

הראיון המתוזמן היטב, גרם לנו לחשוב על עוד ראיונות חשובים ו"יוצרי קריירה" בתכנית ארוכת השנים של אופרה ווינפרי. מי היו האנשים שהתוודו על סוד נורא בעברם, מי היו אלו שפילסו את הדרך לאחרים, מי נחשבים עד היום לאירועים מחוללים ומי פשוט ריגשו את אופרה ווינפרי עד דמעות. אלו הטובים ביותר:

 

2005 - טום קרוז

במשך שנים נחשב טום קרוז לכוכב הוליוודי מצליח ביותר, ששמר על חייו הרחק מעין המצלמות. לאורך כל שנות נישואיו לשחקנית ניקול קידמן, ולאחר שאימצו את שני ילדיהם, קונור ואיזבלה, התרחק הכוכב ממצלמות הפפראצי ולא מיהר לנדב שום אינפורמציה על חייו.

 

כל זה השתנה כמובן, ב-23 במאי 2005, כשטום קרוז הגיע לתכנית של אופרה ווינפרי במטרה לקדם את סרטו החדש "מלחמת העולמות". ההופעה המביכה של קרוז, שזכתה מאז למיליוני חיפושים בגוגל תחת הכותרת "טום קרוז קופץ על הספה", שינתה ברגע אחד את כל מה שחשבנו שאנחנו יודעים עד אותו רגע על הכוכב.

 

במשך דקות ארוכות, קרוז לא ניסה אפילו להסתיר את רחשי ליבו, כשקפץ על הספה, אחז באופרה ווינפרי, כרע על ברכיו ולמעשה פצח במפגן אהבה ראוותני לאהובתו החדשה, קייטי הולמס. ווינפרי עצמה היתה המומה לא פחות מהקהל ומקייטי הולמס שחיכתה מאחורי הקלעים ובשלב מסוים הובאה לבמה נבוכה ונכלמת ונאלצה לעמוד בפרץ האהבה שהרעיף עליה קרוז.

 

התכנית של אופרה ווינפרי, שאורכת כשעה, היתה כולה מוקדשת לקרוז והיתה אמורה להוות חלק ממסע קידום המכירות של "מלחמת העולמות", אך שמו של הסרט לא הוזכר במפורש אפילו פעם אחת לאורך כל התכנית ולמעשה כל מה שניתן לזכור מההופעה של קרוז אצל אופרה זה הקפיצה ההיסטרית על הספות.

 

צפו בטום קרוז קופץ על הספות של אופרה ווינפרי:

 

 

אגב, היסטוריונים קולנועיים שניתחו את הקריירה של טום קרוז, שמו לב כי עד לאותו יום הוא נחשב לאחד השחקנים המצליחים ביותר בהוליווד, ומאותו יום חלה התדרדרות ניכרת בהכנסותיו. אולפני פראמונט שהיו איתו בחוזה יותר מ-14 שנה סיימו בשנה שלאחר ההופעה את ההסכמים שלהם איתו וסרטיו לא הצליחו להתרומם לאותם גבהים בקופות כמו הסרטים שקדמו להופעה. יש האומרים שבעקבות הקפיצה על הספות של אופרה, הצופים לא הצליחו לנתק את אישיותו של קרוז מדמויותיו בסרטים, ולכן הפסיקו לייחס להם אמינות כמו בעבר.

 

 

1993 - מייקל ג'קסון

ב-10 בפברואר 1993 השיגה אופרה ווינפרי הישג עיתונאי אמיתי כשהצליחה לשכנע את מייקל ג'קסון להתראיין לראשונה מזה 14 שנה. הראיון ארך 90 דקות וכלל סיור פרטי באחוזה של ג'קסון, נוורלנד, היה נדיר במיוחד לא רק בגלל היותו של מייקל ג'קסון חרד לפרטיותו אלא גם בזכות ההסכם שנערך ביניהם, בו הראיון ישודר ללא עריכה מחוות נוורלנד.

 

הראיון התקיים מספר חודשים לפני שהתחילו לצוץ האשמות בנוגע להתנהגותו הבלתי הולמת של ג'קסון בקרב ילדים, אבל גם ללא חומר הבערה התקשורתי הזה, האומה כולה היתה סקרנית לדעת מיהו ג'קסון באמת.

 

עד לראיון הזה, מייקל ג'קסון היה ידוע בעיקר בהתבטאויות מעטות - מילים בודדות או משפטים קצרים, אך הסביבה החמה של אופרה ווינפרי, והיכולת שלה להשרות אווירה של חברות בטחון במרואייניה, יצקו בו אומץ והוא דיבר באופן שוטף וכן.

 

בראיון טלוויזיוני, שהפך לנצפה ביותר בהיסטוריה, צפו 90 מיליון אמריקאים ועוד 100 מיליון סביב העולם, שאלה אופרה ווינפרי את מייקל ג'קסון את כל השאלות שעניינו את התקשורת סביב דמותו. החל מהשמועות כי הוא ישן בחדר חמצן, דרך צבע עורו המתבהר ועד השאלה שתיזכר לדיראון עולם "האם אתה בתול?"

 

צפו בראיון המלא של אופרה ווינפרי עם מייקל ג'קסון:

 

 

בראיון חשף מייקל ג'קסון את מסכת ההתעללויות שחווה מידיו של אביו, הסביר שצבע העור המתבהר מקורו במחלה ממנה הוא סובל בשם vitiligo שהורסת את הפיגמנטים של העור, ואפילו הודה בניתוחים פלסטיים (לפחות 2). כמו כן, הוא סיפר לה שהוא לעולם לא באמת מרוצה כשהוא מסתכל על דמותו במראה, אמר שהוא אוהב את אביו אך לא מכיר אותו בכלל, וסיפר לאופרה שכשהיה קטן, אולפן ההקלטות היה צמוד לגן שעשועים וכל פעם שראה ילדים משחקים היה מתחיל לבכות. בגלל זה, הוא אמר לאופרה, הוא מקיף את עצמו בילדים ובמתקנים לילדים. הוא חי דרכם את שנות ילדותו שנלקחו ממנו. "דיסנילנד, פארקים, אני אוהב את כל הדברים האלה, כי כשהייתי קטן, זה היה רק עבודה, עבודה, עבודה".

 

1990 - האישה בעלת 92 האישיויות

ב-10 בנובמבר, 1986 חשפה אופרה ווינפרי כי עברה התעללות מינית ואף נאנסה בילדותה, על ידי קרוב משפחה כשהיתה בת 9. מאז ועד היום, ווינפרי פועלת רבות לקידום מודעות לנושא והקדישה מאות תכניות לנושא התעללות מינית.

 

באחת התכניות, אחת הנוראיות שבהן, אופרה ווינפרי אירחה אישה בשם טרודי צ'ייס. צ'ייס עברה התעללות מינית כה קשה בידי אביה החורג, שהחלה בגיל שנתיים, שכתוצאה מהטראומה המתמשכת, פיתחה הפרעת אישיות וכיום מתחזקת 92 זהויות.

 

בתכנית, ששודרה ב-21 במאי 1990, סיפרה צ'ייס את סיפור חייה הנורא, כפי שכתבה אותו בספר When Rabbit Howls, והספר אף הפך לסרט טלוויזיה בשם he Voices Within: The Lives of Truddi Chase בכיכובה של שלי לונג.

 

טרודי צ'ייס סיפרה לאופרה (שהיתה מזועזעת עד עמקי נשמתה) שהפרעת האישיות שומרת עליה שפויה, והיא מתייחסת לריבוי האישיויות  שלה כ"החיילים שלי", כי כל דמות זוכרת משהו קצת אחרת, כי נפש אחת לא יכולה להכיל כ"כ הרבה כאב.

 

צפו בסרטון הטלוויזיה שהופק על חייה של טרודי צ'ייס:

 

 

 

2009 – וויטני יוסטון

בשנת 2009 אופרה ווינפרי פתחה את העונה ה-24 של הטוק שואו שלה, בראיון נדיר עם הזמרת וויטני יוסטון בפרק כפול (80 דקות שחולקו לשני חלקים) ומצופה במיוחד.

 

הראיון היה אמור להיות חלק ממסע יחסי הציבור של האלבום החדש של יוסטון, "I Look To You", לאחר שהזמרת המעוטרת ביותר בעולם המוסיקה נעלמה מהעין הציבורית לאחר ראיון מביך שנתנה, 7 שנים לפני הראיון עם אופרה, למראיינת דיאן סוייר, ונחשב לתחתית השפל בקריירה שלה.

 

סביב הזמרת המפורסמת, שכוכבה זרח בשנות ה-80 וה-90, החלו לצוץ שמועות על סמים, וסוייר ניסתה לעמת אותה עם השמועות בראיון. וויטני המסוממת ענתה לה שהיא עשירה מדי בשביל לעשות קראק, והראיון הפך מאותו רגע והלאה לבדיחה על חשבונה של יוסטון תחת הכותרת "Crack is Wack ".

 

ואז וויטני יוסטון נעלמה. ירדה למחתרת ולא צפה עד שנת 2009. כולם כבר הספידו אותה, היו משוכנעים שהיא תגמור כמו עשרות כוכבים מוכשרים ומתוסבכים אחרים, והיא הפתיעה את כולם כשהציגה בשנת 2009 מול אופרה ווינפרי גירסא בריאה יותר של עצמה, מפוכחת, אמיתית, וכנה לחלוטין.

 

 

אחרי שנים של הכחשות, וויטני יוסטון הודתה קבל עם ומצלמות בשימוש כבד בסמים ובמיוחד בחיבתה לערבב בין מריחואנה וקוקאין. היא סיפרה על רגעי השפל שלה, על אמה שבאה אליה הביתה עם השריף כדי להכריח אותה ללכת לגמילה, על שנים של התעללות נפשית מצד בובי בראון, בעלה לשעבר, וכיצד ניסתה להקטין את עצמה לאורך השנים כדי שהגבר שנשוי לזמרת עם הכי הרבה פרסים בעולם, לא ירגיש פחות גבר. זה, אגב, לא הצליח לה.

 

הראיון המדובר, היה הכרטיס החד כיווני של וויטני יוסטון חזרה לפסגה. וויטני יוסטון החדשה, המפוקסת, הנקייה מסמים. זו שכבר יודעת מה יש לה להפסיד ולא מוכנה ליפול לתהום הזו שוב. למרבה הצער, כולנו יודעים איך הסתיימה הנסיקה חזרה למעלה, אבל הראיון משנת 2009, היה לאחד הנצפים בתקופה ואופרה ווינפרי מתייחסת אליו עד היום בתור "הראיון הטוב ביותר בקריירה שלי".

 

2009 - מקנזי פיליפס

בשנת 2009 התארחה בתכנית של אופרה ווינפרי השחקנית מקנזי פיליפס, בתו של סולן ומקים להקת "האמהות והאבות" (the mamas and the papas) ג'ון פיליפס, שחשפה בתכנית של אופרה ווינפרי סוד ששמרה 31 שנים.

 

פיליפס היתה בתו של מוסיקאי ידוע וסוג של ילדת פלא בעצמה, והגיעה לתכנית של אופרה ווינפרי לקדם את האוטוביוגרפיה שכתבה "High on Arrival" שמגולל את חייה השערורייתיים. בין הדברים שחשפה בראיון היה כי בגיל 10 אביה לימד אותה לראשונה לגלגל סיגרייה עם גראס, ובגיל 11 כבר עשתה קוקאין.

 

בשלב מסוים בתכנית, הקריאה פיליפס לאופרה ולקהל באולפן קטע מספרה החדש, ואז חשפה את הסוד הנורא. היא קראה "התעוררתי בלילה מתוך בלאקאאוט של שכרות וסמים, רק כדי למצוא את עצמי מקיימת יחסי מין עם אבא שלי".

 

לאורך הראיון המצמרר, סיפרה פיליפס לאופרה שיחסיה המיניים עם אביה נמשכו 10 שנים, מאז גיל 18, ולא פעם הביע אביה משאלה, כי הם יוכלו לברוח ביחד ולגדל את ילדיו כשלהם.

מערכת היחסים ביניהם הסתיימה כשמקנזי גילתה כי היא בהריון, ולא ידעה אם האב הוא אביה או בן זוגה דאז. אביה מימן את ההפלה והיא לא הסכימה שייגע בה מאז.

 

בנוסף, היא סיפרה לאופרה שכשאזרה את האומץ, שנים לאחר מכן והתעמתה עם אביה על על האונס שלה, הוא נראה מופתע באמת ובתמים ואמר "האונס" את מתכוונת כשעשינו אהבה?"

 

היא סיפרה לאופרה שהיתה כ"כ מסוממת במשך השנים שלא יכלה לעצור את יחסי המין והיא יודעת היום, שיהיו רבים שלא יאמינו לסיפור שלה, אך היא מוכרחה לספר אותו כיצד לגרום לאנשים נוספים להתוודות.

 

צפו כאן בראיון של מקנזי פיליפס אצל אופרה ווינפרי.

 

לאחר הראיון אצל אופרה, מקנזי פיליפס המשיכה לשלל תכניות אירוח, ביניהן לארי קינג בוני האנט, אך הסוד הגדול והחשיפה הראשונית היו בתכניתה של אופרה ווינפרי. הופעתה בתכנית אף יצרה גל שנקרא "אפקט המקנזי". לפי מומחים, כשמפורסם מתוודה על סוד נוראי בעברו בפריים טיים בטלוויזיה, הוא גורם לגל של אנשים שסבלו מאותה טראומה, להתוודות לראשונה, למרות הכאב הכרוך בחשיפה, על הסוד ששמרו מפני כולם. לראייה, כמות השיחות ל"קו החם" לנפגעי התעללות מינית במשפחה בארה"ב עלה ביותר מ-25 אחוז בתקופה שלאחר הראיון ופעילות האתר שלהם, עלתה ביותר מ-80 אחוז.

 

כמובן שלא כולם האמינו למקנזי פיליפס, ג'ון פיליפס היה נשוי 4 פעמים ואפילו בין נשותיו יש אי הסכמה. אחת מהן, מישל פיליפס אמרה כי מדובר בפעולה מתוזמנת היטב של מקנזי, שמנסה לחזור לכותרות, שהתחילה בתכנית הריאליטי "celebrity rehab" ועכשיו כותבת את הספר, ואילו אשה אחרת, צ'יינה פיליפס אמרה שכשמקנזי סיפרה לה, עוד בשנת 1997, היא האמינה לדבריה, וחשה עצב גדול על הילדה.

2009 - ד"ר טררי טרנט

בשנה האחרונה של הטוק שואו של אופרה ווינפרי, היא הקדישה חלקים נרחבים מהעונה ל"רגעים מיוחדים", סיפורים מרגשים, וכוכבים אהובים במיוחד, שהתארחו בתכנית במשך השנים. כך גילינו, שהראיון האהוב ביותר על אופרה ווינפרי במשך 25 שנות הפעילות שלה, היה עם ד"ר טררי טרנט, דוברת עולמית.

 

בשנת 2009 ראיינה אופרה את ד"ר טררי טרנט, שנולדה בכפר נידח בזימבבוואה, ללא חשמל, ללא שירותים, וללא תקווה. ד"ר טרנט סיפרה לאופרה שמאז שהיתה ילדה קטנה, כל מה שרצתה לעשות זה ללמוד, אבל בכפר שלה, לבנות לא היתה את האופציה הזו. אז היא למדה לקרוא ולכתוב בלי שאף אחד ידע, מהמחברות של אחיה, ועשתה את שיעורי הבית שלו, וכשמורה אחת גילתה את הנעשה, וסיפרה להוריה - במטרה שהם יפתחו את הצעירה השאפתנית, הם בתגובה, חיתנו אותה בגיל 11, וכשהיתה בת 18 כבר היתה אמא לשלושה.

 

היא סיפרה שכששיתפה את בעלה בחלומות שלה, הוא החל לנשוך ולהכות אותה, דבר שגרם לה לסיוטים מהם היא סובלת עד היום, והיא חשבה שבזה נגזר גורלה. אלא, שבשנת 1991 ביקרה מיסיונרית מארגון עולמי בכפר שלה בזימבבוואה ושאלה אותה מה החלום שלה. ד"ר טרנט ענתה לה שהיא רוצה להגיע לאמריקה, ולקבל השכלה.

 

כמו בכל הסיפורים האמריקאיים, היא הצליחה להגשים את החלום שלה, קיבלה השכלה ואפילו הפכה לדוקטור במשך השנים. כשהגיעה לאולפן של אופרה ווינפרי, היא סיפרה לה שהיום, כשכל המטרות שלה הושגו, היא מרגישה שהיא צריכה לתת בחזרה, ולתת את ההזדמנות שהיא קיבלה, לכל הילדות באפריקה שרוצות לרכוש השכלה.

 

ד"ר טררי טרנט לא תיארה לעצמה כמה הסיפור שלה ירגש את המראיינת המפורסמת, שהתרשמה מהכוח והנחישות שלה, ואמרה כי היא מייצגת את כל מה שהיא מאמינה בו, ואף הרימה את הכפפה והודיעה לד"ר טרנט שהיא תעזור לה בהקמת בית ספר לבנות באפריקה, ואף תרמה מיליון וחצי דולר לעניין.

 

צפו בסיפורה של ד"ר טררי טרנט:

 

 

 

ועוד אחד קטן:

אחד הרגעים הבלתי נשכחים והמרגשים ביותר בתכנית של אופרה ווינפרי, היה הפתעה שעשו למראיינת עצמה, בתכנית פתיחת העונה ה-24, בה התארחו חברי להקת הבלאק אייד פיז, מול קהל של יותר מ-20 אלף צופים, שיצרו את הפלאש מוב הכי גדול בעולם, ללא ידיעתה של אופרה ווינפרי, וריגשו אותה עד דמעות.

 

צפו בפלאש מוב:

 

 

לתשומת ליבכם: מישראל אין גישה לצפייה בערוץ OWN שהוא הערוץ של אופרה ווינפרי ובו נמצאים כל הראיונות שלה מאי פעם. לכן, בחלק מהראיונות לא ניתן לצפות במלואם והסרטונים שכן נמצאו, קיימים באיכות פחות טובה מהמקור. עימכם הסליחה (י.ב.כ.).