כולם משתעשעים לעתים ברעיונות משונים, ואולי אפילו פרקטיים והכרחיים, לסטארט-אפ, מוצר שיקל על חייכן ויסייע לכן לגרוף ממון. יש כאלה שעברו את שלב החלומות, והחליטו להפיח רוח חיים ברעיון, אבל הקמת סטארט-אפ היא לא דבר פשוט. היא מצריכה תעוזה, מרדף אחרי משקיעים ואמונה מוחלטת שהמוצר יצליח. בחרנו 5 נשים שלקחו את הצעד וקפצו למים העמוקים וכאלה שמסייעות לאחרים להגשים חלומות.

 

עוד ב Onlife:

 

דפנה ניסנבאום, מנכ"לית ומייסדת TIPA

 

דפנה ניסנבאום (מימין) ושותפתה טל נוימן (צילום: יח"צ)

 

ב-2010 הקימה דפנה ניסנבאום, יחד עם שותפתה טל נוימן, את הסטארט-אפ שמייצר אריזות מתכלות למוצרי צריכה. את הרעיון הגו השתיים מעולם הפירות: הן רצו לייצר אריזה שבדומה לקליפת פרי אפשר יהיה להשליכה לאשפה האורגנית, כדי לייצר קומפוסט. בהשקעה של 500 אלף דולר שגויסו מאנג'לים הן פיתחו תערובת של חומרים ביולוגיים מתכלים, בהם גם חומרים מהצומח, כמו תירס ונגזרות של נפט ושמנים.

 

האריזה שפיתחו מסוגלת לשמר נוזלים לתקופה של עד שישה חודשים. כעת החברה מנסה לפתח חומר שישמש גם לבקבוקים, שיהיו בשימוש בחברות משקאות שיבקשו להשתמש בתחליפים ידידותיים לסביבה. ב-2012 זכתה החברה בתחרות קלינטק של כלכליסט מבין 12 חברות ירוקות. בחברה עשרה עובדים.

 

לפני שייסדה אתTipa הייתה ניסנבאום מנכ"לית מרכז קיסריה לשוק ההון ולניהול סיכונים. לפני כן שימשה בתפקידים ניהוליים בחברתSPL  העולמית, ועבדה כמנהלת פרויקטים בחברת וולטי לאגר בבוסטון. היא בעלת תואר שני בשיווק וביזמות, ותואר ראשון בכלכלה ובהנדסת תוכנה. בעברה שירתה בצבא ביחידת ממר"מ.

 

יעל קרוב, מנכ"לית ומדענית ראשית של חברת ג'ינג'ר

 

יעל קרוב (צילום: יח"צ)

 

בתכנית "איך להצליח בשישה שיעורים" הדגימה יעל קרוב איך היי-טקיסטית מצליחה מנהלת את יומה בצורה מיטבית. את כל הפעולות היא עשתה בריצה: לקיחת הילדה לגן, שתיית קפה במשרד וכדומה. כך גם השלימה את הצורך בכושר גופני. היא לא הולכת לסופרמרקט ולא קונה בגדים, קניינית מביאה לה בגדים למשרד ומהם היא בוחרת. הבגדים שלה מגיעים כסט על קולב כדי לחסוך את הבהייה בארון כדי להחליט מה ללבוש.

 

היומן שלה עמוס מהבוקר ועד שעות הליל וכל פעולה מעוגנת בו – גם זמן איכות עם הבעל והילדות.קרוב גדלה בבית דתי בבני ברק. כשראתה את הנשים החרדיות ואיך הן חיות, החליטה להצליח בכל מחיר. האווירה סביבה הייתה גזענית, אבל זה רק דירבן אותה ללמוד ולהצליח. בגיל 20 התחתנה עם בחור דתי ונרשמה ללימודים בבר אילן ועשתה תואר שני במתמטיקה ובמחשבים. רק בחברת ההיי-טק הראשונה שבה עבדה התוודעה קרוב לחילונים. באותו זמן התגרשה וחזרה בשאלה.

 

קרוב היא אחת הנשים הבולטות בזירת הסטארט-אפ בישראל, כשמאחוריה שני סטארט-אפים שנמכרו. את הנוכחי, ג'ינג'ר, היא פיתחה עם בעלה אבנר זנגביל ב-2007: תוכנה שעוזרת לאנשים שלא מדברים אנגלית כשפת אם, אך רוצים לתקשר באנגלית דרך המחשב. הפיתוח מאפשר תיקון אוטומטי ומלמד את המשתמש לשפר את השפה ע"י ניתוח הטעויות. לפני כשנה השלימה גיוס של 15 מיליון דולר ממשקיעים פרטיים. באוגוסט גייסה החברה 5.4 מיליון דולר מהמיליארדר לי קה שינג.

 

הילה אוביל-ברנר, מייסדת שותפה של  KeyDownload

2011 הייתה אמורה להיות השנה הגדולה של הילה אוביל-ברנר ובעלה לירן ברנר שייסדו את חברת Whitesmoke, שמתמקד בעריכה ובהגהה של טקסטים באנגלית. הם יצאו להנפקה בנאסד"ק במטרה לגייס מהציבור 23 מיליארד דולר, אבל המהלך הזה לא צלח. במשך זמן רב נחשבה החברה לסיפור הצלחה ישראלי, אלא שבמקום לנוח על זרי הדפנה התרוצצו אוביל ברנר ובעלה בניסיון למצוא רוכשת פוטנציאלית.

 

הם פיטרו 30 איש, מחצית מהעובדים, ועזבו את החברה ב- 2012. בסך הכול הושקעו כ- 12 מיליון דולר, והחברה הצהירה על שווי של כ-21 מיליון דולר.  החברה הוקמה ב-2002 ועוסקת בפיתוח ומכירת תוכנות כתיבה באנגלית, וכן בתחום השיווק והפרסום באינטרנט. תוכנות הכתיבה נועדו לסייע למשתמשים בכתיבת מסמכים תקינים באנגלית, והן מציעות תיקון של התחביר, הדקדוק והאיות, כמו גם העשרת אוצר המלים.

 

אוביל-ברנר, עו"ד במקצועה, הבינה שהיא מעדיפה את עולם הסטארט-אפים, והכישלון לא הרתיע אותה. לפני כחצי שנה הקימה עם בעלה את KeyDownload, שעוסק בהורדות, עם נגיעות במדיה החברתית. בנוסף היא מריצה פרויקט בשם יזמיות, המאגד נשים מובילות בעולם הסטארט-אפ, עם כאלה המעוניינות להפוך לכאלה. כשנשאלה בראיון לניוזגיק אילו לקחים הפיקה מההנפקה השיבה כי יש להיות עם אצבע על הדופק כל הזמן.

 

מלווינה גולדפלד

 

מלווינה גולדפלד (צילום: יח"צ)

 

על פי רוב נשים לא בולטות בתחום ההשקעות, אבל יש כמה שמשתלבות בקרנות ומשקיעות בסטארט-אפים מבטיחים. אחת מהן היא מלווינה גולדפלד: רק בת 30, וכבר סגנית נשיא בסניף הישראלי של באטרי, מקרנות ההשקעה הטכנולוגיות הנחשבות בעמק הסיליקון. ב-2011 סיימה מסלול אקדמי מבטיח, שהחל באוניברסיטת פרינסטון והסתיים בתואר שני באוניברסיטת סטנפורד. בדרך הספיקה לייעץ לכמה חברות ענק במקינזי.

                             

בראיון ל"גלובס" ב- 2012 ציינה גולדפלד כי רוב העבודה היא בחיפוש ובהערכה, והרוב המוחלט של התהליכים האלה מסתיים בהשקעה. "החברה שהכי רלוונטית במקרה שלי היא ספורטוריטי(Sportority) -   סטארט-אפ אינטרנטי בתחום הספורט. הם מפתחים את הפלטפורמות הגדולות בעולם לניהול קהילות של מעריצי ספורט ומשרתים מיליוני משתמשים ברחבי העולם באמצעות אתרי אינטרנט, אפליקציות טלפון ועוד אמצעים".

 

"אני עובדת איתם צמוד מאז שהשקענו בהם, בעיקר בכל מה שקשור בבניית אסטרטגיה, יצירת קשרים בחו"ל וגיוס כוח אדם איכותי". היא ציינה כי על אף שהתחום בעולם אמנם הולך יותר לכיוון של אפליקציות קלות, המומחיות והיתרון שלנו בארץ הם דווקא בפן הטכנולוגי ובתשתיות. "יש חברות שנכנסנו להשקעה בהן וביצעו אקזיט בסכומים מרשימים עוד לפני שהיה מוצר, בגלל היתרון והייחוד שיש לישראל בזירה הבינלאומית".

 

כשנשאלה לגבי היותה אישה בעולם של גברים, סיפרה כי אחד המקרים היותר מצחיקים שקרו לה היה צוות יזמים שהיה בטוח שהיא הפקידה. "הם יצרו קשר עם אחד השותפים, שביקש שאפגש אתם. כשהם הגיעו הם שאלו מי הבחור שהם פוגשים, וכשאמרתי שזו אני הם היו מאוד מבולבלים והודו שחשבו שאני המזכירה של מישהו. ניצלתי את הרגע כדי להביך אותם קצת בעניין הזה, ומשם המשכנו כרגיל".

 

עינת מצר

 

עינת מצר (צילום: יח"צ)

 

עינת מצר, 34, היא מנהלת השקעות בג'מיני, ומקימת  ארגון יזמיות. היא החלה את דרכה כמהנדסת תוכנה ולאחר לימודי מדעי מחשב וכלכלה באוניברסיטה העברית עבדה בכמה סטארט-אפים. לאחר שניהלה את הפן הטכנולוגי של המכירות בחוף המערבי של ארה"ב מטעם לברת שונרא, הובילה בעמק הסיליקון את ניהול המוצר והפיתוח העסקי של מיזם אינטרנט שהקימה בתחום החינוך המקוון. עד שג'מיני החזירה אותה ארצה.

 

ג'מיני קיימת מ- 1993 ונחשבת לאחת מקרנות ההון סיכון המובילות בישראל להשקעות בשלבים מוקדמים. הקרן מנהלת הון של יותר מ-700 מיליון דולר החמש קרנות. ג'מיני מתמחה בהשקעות בטכנולוגיה ישראלית בתחומי התקשורת והטכנולוגיות האלחוטיות, תוגנה, אינטרנט, מוצרי צריכה אלקטרוניים ומוליכים למחצה. הקרן משקיעה כבר בשלבים מוקדמים ביותר של הפיתוח, במטרה לסייע ליזמים להקים חברות משמעותיות.

 

ב- 2010 נבחרה ע"י  TheMarker לאחד הצעירים המבטיחים ביותר בהיי-טק. בנימוקי ההחלטה נכתב כי "תעשיית ההון סיכון מתאפיינת בדומיננטיות גברית, אבל מצר מנסה להפוך את הנשיות לכוח באמצעות פרויקט יזמיות שכבר עכשיו נחשב להצלחה. מקורות בתעשייה מעידים שהניסיון שצברה כשעבדה בסטארט-אפים מסייע לה לעזור לחברות צעירות, ובטוחים שהיא תמשיך להוות חלק דומיננטי בהיי-טק הישראלי".

 

  • סייעה בבחירת הנשים: ליאת אהרונסון, ראש תוכנית זל ליזמות במרכז הבינתחומי בהרצליה

 

 

________________________________________________________

עוד לא הצטרפת לפורום נשים ועסקים של Onlife? היכנסי לפורום ופתחי אתר עסקי משלך בחינם