אזהרה: הטור הבא עלול להיות קצת פלצני, אבל הוא נכתב בלי ציניות ובאהבה רבה, כי החלטתי להרשות לעצמי להתלהב קצת. תנו לי, מה אכפת לכם.

אומת הרשת היא יישות רבת פנים. לפעמים היא מצחיקה, לרוב היא חופרת, פה ושם יש לה שימוש אמיתי ומהותי, ורוב הזמן היא בעיקר טופחת לעצמה על השכם וממשיכה להתרגש מהכוח שלה, בתוך איזו תיבת תהודה פנימית לגמרי. ולפעמים, רק לפעמים, היא יודעת לעשות קצת כיף.

 

עוד ב Onlife:

מה אכפת לכם אם אני חושבת שאני דומה לדמי מור?

השבוע נפתח ברחבי פייסבוק שבוע הכפילים, שזה בסך הכל משחק. רק משחק, ככה סתם, בשביל הכיף. הרעיון הוא שלמשך שבוע כולם מחליפים את תמונת הפרופיל שלהם לתמונה של איזה סלב/ית שיש ביניהם דמיון. אם כל החיים אמרו לך "יו, איך את דומה לאלן דג'נרס" – זה הזמן לתת לזה ביטוי. על הדרך, אנשים החליטו גם לתת ביטוי לאלטר אגו שלהם ולשים תמונת פרופיל שתשקף דווקא משהו שיש בהם עמוק בפנים, וחלק סתם החליפו לתמונות שהצחיקו אותם. משחק, בקיצור.

והנה, דווקא במשחק הקטן וחסר המשמעות הזה אפשר היה לזהות את ההבדל המהותי בין אזרחיה הקבועים של אומת הרשת, לבין העוברים והשבים, התיירים. בימים כתיקונים, האזרחים הקבועים מסוגלים להיות האנשים הכי ציניים, סרקסטיים ונבזיים, יותר מכל אדם אחר עלי אדמות, ובמקביל לשמור על איזה פרצוף קצת חמור סבר ונוזף, שמסביר לנו על הכיבוש ועל יאיר לפיד. התיירים, לעומתם, רק עברו כאן בדרך, באו לעשות קצת שטויות, לשים איזה יוטיוב, לאחל "שבוע מבורך לכל אהוביי" ולשחרר כמה "חחחח" לאוויר הרשת.

השבוע, בתוך משחק הכפילים, התפקידים התהפכו. אזרחי אומתרשת באו לשחק קצת, והתיירים נוזפים בהם. הם לא לוקחים חלק בפלצנות הזאת, והם גם ממש לא מבינים למה אנחנו כל כך עפים על עצמנו. לא נעים להם בעיניים, שמישהי מעזה לחשוב שהיא אולי דומה לדמי מור. מציק להם, שמישהו מוצא קווי דמיון בינו לבין ג'ורג' קלוני. מטריד אותם שהם לא מזהים את האנשים ברשת, והם לא מבינים מה הקטע ומה יהיה עם המודעות העצמית שלנו.

 

מפריע להם אם נדמה לי שאני דומה לה. דמי מור (צילום מתוך ויקימדיה)

אף אחד לא צוחק על סטטוס ה"שבוע טוב" שלכם

ודווקא האנשים הכי נבזיים ברשת מצליחים לגלות השבוע אדיבות כלפי החברים שלהם וכלפי עצמם, מסוגלים להיות קצת פחות ציניים מגעילים, ולעשות קצת כיף וצחוקים, ליהנות משבוע שיש בו עניין קצת שונה והפיד נראה קצת אחרת. אולי זה בגלל שמראש האנשים האלה צורכים את הפיד הרבה יותר מהתיירים? אין לדעת. אבל השבוע אומת הרשת יצאה לשחק, ולעשות את זה ברוח טובה.

אף אחד מהאנשים האלה עוד לא לעג לאף אחד השבוע. לא על עצם ההשתתפות במשחק ולא באופן אישי על הבחירה שלו. אף אחד עוד לא כתב לאף אחת "מי את חושבת שאת" ואף אחד לא אמר לאיש "אחי, אתה חי בסרט". כולם פשוט נהנו מהמשחק ואם הבחירה של מישהו לא נראתה להם – הם עזבו אותו בשקט.

רק פה ושם היו חייבים לעבור התיירים שבאו לבאס את המשחק, כל כך מודעים לעצמם ונטולי חשיבות עצמית, הם הרגישו צורך ללעוג לכולנו. אז חברים, אתם לא חייבים לשחק, אבל אתם לא חייבים להתפלצן דווקא עכשיו. אף אחד לא יורד עליכם כשאתם מעלים איזו תמונה פלצנית של עצמכם בתוספת הגיג רוחני בשקל, אף אחד לא מעדכן אתכם שאין לנו שום צורך לעקוב אחרי התפתחות הילד שלכם על בסיס יומי, ואף אחד לא יורד עליכם כשאתם מעלים כל מוצ"ש סטטוס "שבוע טוב" קבוע. כלומר, כולם צוחקים עליכם, אבל בלב, בלב. אז סתמו.