תארו לכם שבמקום "לרדת בגדול", תכנית שמנסה להפוך שמנים לרזים, הייתה תכנית "לשכב עם בחורה" שמנסה להפוך הומואים לסטרייטים. נשמע מופרך. הרי אנחנו כבר כ"כ מתקדמים ביחס להומואים, רק לגבי השמנים נשארנו מפגרים. הפרסומת החדשה של יס מוכיחה כמה. הפרסומת כבר זכתה למכתב תלונה חריף של רן מלמד מעמותת "ידיד" להנהלת יס, אבל היא דווקא עושה שירות חשוב. היא מציבה בפנינו מראה מדויקת לגבי היחס הפרימיטיבי שיש לחברה כלפי שמנים.

 

עוד ב-Onlife:

 

בפרסומת מככבת השחקנית ג'וליה דרייפוס ששיחקה את איליין בסדרה סיינפלד, והיא טועה לחשוב שאחת העובדות בחברה שלה נמצאת בהריון מתקדם, משום שהיא אישה שמנה. הבטן הגדולה מבלבלת אותה וכך יוצא שהיא מלטפת את הבטן הבולטת ואומרת בשמחה "מזל טוב". נורא מצחיק.

 

 

מאוחר יותר היא מנסה לתקן את המבוכה ומכנסת את עובדי החברה כדי לבשר שהיא טעתה, העובדת אינה בהריון, והרי זה הגיוני משום שאין לה אפילו דייטים ואין לה חיי מין (בגלל שהיא שמנה). שוב, נורא מצחיק.

 

על שמנים אפשר לצחוק

החברה שלנו למדה לקבל הומואים ולסביות, ולדעת שאסור לצחוק עליהם, לקבל נכים או אנשים עם מוגבלויות פיזיות, ולדעת שזה לא יפה לצחוק עליהם, ואפילו מחלות נפש מקבלות ייצוג רומנטי בספרות ובקולנוע. עם שמנים זה אחרת. על שמנים אפשר לצחוק, כי שמנים זה מגעיל. לשמנים יש תכניות שמנסות "להמיר" אותם לרזים.

 

עצות הבריאות הגרועות בהיסטוריה: צפו בפרסומות

לפני 50 שנה המליצו לנו על סיגריות כדי לשמור על הגזרה ובשנות ה-40 מכרו לנו תולעים. איך הזהירו בשנות ה-30 את הגברים ממחלות מין?

לכתבה המלאה

בעיניים של החברה אם אתה שמן, אתה מוקצה ודוחה, ובעיקר אתה חלש אופי, אחרת בוודאי היית רזה. הכול שאלה של כוח רצון, לא? אתה שמן כי אכלת סיר פסטה שלם. אף אחד לא שואל למה הגוף שלך מרגיש שהוא צריך סיר פסטה שלם. אתה אוכל סיר שלם, לא בגלל שהגוף שלך עובד אחרת, והמדע לא מצא לזה פתרון, אלא בגלל שאתה חזיר. אנשים לא מבינים את המוגבלות הפיזית, את הקלקול של הגוף, את היעדר השליטה. משווקים לנו שזה עניין של כוח רצון.

 

על כל אחד שהצליח לרזות – יש אלפים שנכשלו

זה משווק כמו החלום האמריקאי הקלאסי בו השמיים הם הגבול, כי הנה, היה ילד אחד נורא עני שעבד קשה והפך עשיר בזכות השיטה האמריקאית שמאפשרת את זה. אף אחד לא מספר על כל הילדים העניים שגדלו להיות מבוגרים עניים. דבר דומה קורה ביחס לשמנים. על כל אדם שנאבק מאבק מר לרדת במשקל והצליח, יש אלפים שנכשלו, בגלל עניין פיזיולוגי לחלוטין, ובגלל שהמדע מצא גלולת קסם לזקפה, אבל לא מצא גלולת קסם לתיאבון חולני.

 

רוב השמנים שיצליחו לרזות יעלו בחזרה את הקילוגרמים האבודים. גם את זה לא מספרים. זה יקלקל את תאוריית כוח הרצון ויהרוס תעשייה שלמה שחיה מהחלום שמוכרים לשמנים "איך להיות רזים". יש אינספור דיאטנים, קואצ'רים, סדנאות, אבקות פלא וצמחי מרפא, וכולם עושים כסף רק מהמוטו הכוזב שלהיות שמן זאת בחירה. אף אחד לא מספר על האנשים שהלכו הכי רחוק, חתכו בבשר החי וקיצרו את קיבתם, ואפילו הם העלו בחזרה במשקל. זה יהרוס את תעשיית השקר שמגלגלת מיליארדים.

 

תנו לשמנים להיות שמנים

להגיד לשמן "נו תאכל פחות", זה כמו להגיד לנכה "נו קום מהכיסא, תעשה מאמץ, תאמין שאתה יכול". נכון שאין מוצא אחר כרגע מלבד המלחמה המתמדת לאכול פחות. אין גלולת קסם. אבל בעצם, יש מוצא! הגיע הזמן לתת לשמנים להיות שמנים. די עם הכתבות המאיימות שמבשרות לנו על העורקים שנסתמים וגוררים התקפי לב, או אלצהיימר או סרטן. די להפחיד, די לאמלל, די להדיר.

 

אפשר להיות שמן ויפה. אפשר להיות שמן ומכוער. אפשר להיות שמן ואנטיפת, לא חייבים להיות נחמדים ולהצחיק. אפשר להיות שמנה ושפנפנה שאוהבת מין ואפשר להיות שמנה ופריג'ידית. אפשר להיות שמן ולחיות.