אמש נחתם ההסכם הקואליציוני הראשון של ממשלת בנימין נתניהו. ציפי לבני, עם 6 חברי כנסת, יצאה כשידה על העליונה וקיבלה בונוס עבור היותה המצטרפת הראשונה: תיק המשפטים, התיק הרביעי בחשיבותו, ואת אחריות הובלת המו"מ המדיני. לפני הבחירות אמר נתניהו שלבני "לא תיגע במו"מ עם הפלסטינים".

 

עוד ב-Onlife:

 

לבני מצידה הבטיחה שלא תשב בממשלת נתניהו כעלה תאנה, שהיא היחידה שמחויבת לגוש המרכז שמאל, ושמו"מ מדיני זה לא רק סיסמא, זו חובה. עמיר פרץ, המיועד להיות שר, אמר במסיבת עיתונאים נרגשת לפני חודשיים שהוא פורש ממפלגת העבודה בגלל ששלי יחימוביץ מסרבת להודיע שלא תצטרף לממשלת נתניהו. מסתבר שכשמקבלים פחות מנדטים מהמצופה הרבה יותר קל לעשות ויתורים ולהיכנס לממשלה.

 

 

ציפי לבני: כלי במשחק בין נתניהו ללפיד

בשביל מה נתניהו צריך את לבני ו-6 המנדטים שלה? כל עוד הברית בין נפתלי בנט ויאיר לפיד איתנה, נתניהו עדיין חייב להכניס גם אותם לממשלה. הסיעה של לבני לא מקדמת אותו לעבר הרוב המספיק לו להכריז על ממשלה. הסיבה שהכניסה של לבני חשובה לנתניהו היא בדיוק בשביל ללחוץ על בנט או לפיד לעשות ויתורים ולהיכנס לממשלה לפני שיהיה מאוחר מידי. כל המהלך נועד להפחית מיכולת המיקוח שלהם.

 

משרד המשפטים הוא כנראה המשרד שלפיד הכי היה רוצה בהסכם קואליציוני לעצמו. אם לא המשפטים הוא עדיין יכול לדרוש את משרד החוץ, אבל גם כאן הוצאו מהמשרד כל סמכויות המו"מ. השלל האפשרי לחלוקה מצטמצם וזה המסר שנתניהו רוצה להעביר לשני הטירונים הפוליטיים שמשחקים את עצמם קשים להשגה.

 

 

הפלת האחריות על ציפי לבני: הקלה לנתניהו

הפרס הגדול ביותר שקיבל נתניהו בהסכם עם לבני הוא דווקא אותם סעיפים בהסכם הקואליציוני שמעבירים ללבני את כל סמכויות המשא ומתן עם הפלסטינים. למעשה ראש הממשלה קיבל מלבני פטור מלא מאחריות לניהול, תיחזוק, וכשלון המו"מ, שהוא יודע שברק אובמה יתחיל להניע בעוד חודש עם הגעתו לארץ.

 

לאובמה יכול נתניהו למכור שהוא מינה שרה מתונה ושמאלית לענייני המו"מ, וכלפי ציבור תומכיו וחברי הליכוד יהיה נתניהו פטור מאחריות לניהולו של מו"מ זה. מבחינת נתניהו במקרה הטוב לבני לא תצליח להגיע להבנות ותהיה זו שמודיעה ששוב "אין פרטנר". במקרה הרע, לבני תגיש לממשלה הצעת הסכם, שנתניהו לא חתום עליו ולא מחויב לו. והוא יוכל לקבל החלטה באותו מועד, אם יגיע, באשר לעמדתו בהתאם להלכי הרוח.

 

 

חתימה עם ש"ס: עוד איתות ליאיר לפיד

בינתיים, לפי השמועות, צפויה ש"ס להיות הבאה בתור שחותמת על הסכם. חתימה כזו תהיה סימן ברור לכך שנתניהו מעוניין להשאיר את לפיד בחוץ אם הלה לא יוותר על הקווים האדומים שהציב. כדי להגדיל את הלחץ על לפיד מקיים נתניהו גם מו"מ חצי חשאי עם שלי יחימוביץ והעבודה. ביום שישי האחרון נפגשה יחימוביץ לשיחה נוספת, שלישית במספר, עם בנימין נתניהו. בתקשורת פורסם שמתוכננות פגישות נוספות.

 

בהודעת הדוברות של העבודה אחרי הפגישה האחרונה נאמר שוב כי: "הפערים הגדולים בהשקפת העולם נותרו כשהיו ואין שנוי בעמדתה של מפלגת העבודה". כלומר בעוד שהם מודיעים שאין שינוי בעמדת המפלגה, בפועל הם מודים שמתקיים מו"מ, ופוטנציאלית יכולים להתרחש שינויים שיצדיקו כניסה לממשלה.

 

קרע אמיתי בין לפיד, בנט ונתניהו

גם נתניהו וגם יחימוביץ משחקים במשחק מלוכלך שנועד להלחיץ את לפיד ותו לא. לשניהם יש אינטרס שלפיד יכנס לממשלה מוחלש וימתן את שאיפותיו. אבל לפעמים לדינאמיקה של משא ומתן יכולות להיות תוצאות מפתיעות. הטיפוס ההדדי על עצים יכול להוביל לקרע אמיתי בין נתניהו לבין בנט-לפיד. בסיטואציה כזו יכול נתניהו להציע ליחימוביץ את תיק האוצר ושליטה עקרונית בענייני הכלכלה של מדינת ישראל.

 

בואו נניח שזה יקרה: האם הצעה כזו היא הצעה מספיקה מוסרית ופוליטית בשביל לחזור מההתחייבות של יחימוביץ לבוחרים לא לשבת בקואליציה של נתניהו? לשיטתה של יחימוביץ התשובה צריכה להיות "כן". יחימוביץ חוזרת ואומרת שהדבר המרכזי שמעניין אותה הוא המדיניות הכלכלית של ישראל. על זה היא נבחרה ליושבת ראש העבודה, על זה היא רצה בבחירות, ואת זה היא הדגישה בכל פלטפורמה.

 

 

יחימוביץ' לא באמת תנהל את הכלכלה

אם נתניהו מציע לה לנהל את המדיניות הכלכלית, לשיטתה לא רק שמוטב לה להסכים – היא חייבת להסכים. אז תעמוד במבחן הגדול ביותר: הזדמנות לשנות בצורה רדיקאלית את המדיניות הכלכלית בישראל.

 

הבעיה היא שסביר שגם אם תקבל יחימוביץ את תיק האוצר מנתניהו, הוא לא יעשה זאת בלי להיות בטוח שלא יהיה כל שינוי במדיניות הכלכלית של ישראל. צחוק הגורל יהיה שיחימוביץ תהיה זו שחתומה על תקציב הגזירות של נתניהו. היא בטח תמתן את הפגיעות בהסתדרות ועם עיני יטענו שהתקציב מהפכני לטובת העובדים. אך בפועל יגלגלו את הפגיעות למעמדות הנמוכים שאינם מאוגדים בארגון העובדים.

 

אם יחימוביץ תחזור בה מהבטחתה ותכנס לממשלת נתניהו אזי תהיה לנו ממשלה מעניינת שבה שתי נשים שמאליות לוקחות על עצמן את כל האחריות מראש הממשלה הימני: אחת את האחריות המדינית והשנייה את הכלכלית. שתיהן תשרתנה בפועל את המדיניות של הרוב הימני בממשלה, אך תספוגנה את כל חיצי הביקורת. בפועל יש להניח הממשלה תהיה ממשלת נתניהו וליברמן ולא לבני ויחימוביץ. 

 

 

יחימוביץ עדיין לא חתמה על הסכם מביש עם נתניהו, ועדיין לדעתי רוב הסיכויים שגם לא תחתום. אולם המו"מ שמנהלת יחימוביץ עם נתניהו הוא מיותר ולא ראוי, לפחות אם היא רצינית בהצהרותיה לציבור.