הבוקר שלי נפתח מוקדם מאוד בטור מבאס במיוחד שכתב שלמה גרדמן, יו"ר פורום מנכ"לי ההייטק בישראל, והתפרסם בדה מרקר. הכותרת הייתה – הנשים מונעות את הקידום של עצמן, וגרדמן, במילים מלומדות, הסביר לנו שמח האישה לא קטן ממוחו של הגבר, איזה כיף. העובדה שפחות נשים עובדות בהייטק "אינה נעוצה בחוסר רצון המעסיקים להעסיק נשים או באפליה מגדרית, אלא בעיקר בנשים עצמן".

 

עוד ב Onlife:

 

נו נו. ב- 2013 עדיין יושבים גברים מסוקסים בעמדות כח ומסבירים לנו, הנשים, שאנחנו אשמות. עובדה, רק 5% מנרשמי הקורס למנהלי מערכות מידע של ג'ון ברייס הן נשים. היש הוכחה טובה מזו?

 

הידעת מר גרדמן, כאמור יו"ר פורום מנכלי ההייטק בישראל, שעל פי נתוני הלמ"ס, כל איש הייטק שלישי הוא היום אישה? מה תגיד על זה, מר גרדמן? אנחנו, עם המח השווה, תופסות כבר 33% מהתעשיה שלך. תסכים איתי שזה לא כל כך מעט. 

 

עכשיו בוא ואספר לך למה זה לא מגיע עדיין ל- 50% , או יותר. בגללך, מר גרדמן, ממש בגללך ובגללך הקולגות שלך, שנעים להם לגרד אחד לשני את הגב, ולהתנער מאחריות.

 

נשים לא טיפשות, ממש לא
נשים לא טיפשות מר גרדמן, ממש לא, בעצמך ציטטת מחקרים מלומדים במיוחד, הן רק יודעות מגיל צעיר מאוד מה יקרה אם ילכו לעבוד אצלך. נשות הייטק משלמות מחיר יקר מאוד כדי לשרת בוסים כמוך, כי בניגוד לחברה אחת בישראל שהיא באמת וומן פרנדלי וקוראים לה אינטל, אתה וחבריך ב"תעשיה" לא חושבים עליה דקה.

אשת הייטק ישראלית תלד בממוצע שלושה ילדים (שוב, נתוני למ"ס), ותעבוד כמו חמור כדי לתת להם את הטוב ביותר, וגם להגשים קצת את עצמה. במשך שנים תמצא את עצמה במירוץ מטורף, מג'נגלת בין הלקוחות בחו"ל לשעות העבודה לתוך הלילה, ליסורי המצפון על הילד שמרגיש מוזנח כי היא אף פעם לא לוקחת אותו מהגן. אשת הייטק הישראלית היא עבד לך ולשכמותך שלא נותנים לה שום הנחה – לא לה, ולא לבעלה איש הייטק, שחוזר הבית כל יום בשמונה בערב וממשיך לשיות ועידה כאילו כך נוצרו סדרי עולם.


מירוץ מטורף שנמשך שנים (צילום אילוסטרציה)

למה הן לא רוצות לעבוד בשבילך מר גרדמן? שים לב מה קרה לאחרונה. אפילו את האפשרות הקטנה לעבוד מהבית, חברות טכנולוגיה יו נואו, אתה לא נותן להן, ובמקומות שפעם לקחו את זה (גם גברים שרוצים להיות הורים מדי פעם), הגיעו חברות נאורות כמו קומברס שאצו-רצו להודיע לעובדיהן שיתכבדו ויגיעו בבקשה כל בוקר למשרד.

צא ולמד מה גורם לנשים להחליט לא לבוא אליך
אתה אשם מר גרדמן. רק אתה. האם אתה, מר גרדמן, בתפקידך הרם, יצאת פעם בקמפיין שמעודד את שני בני הזוג לקיים הורות משותפת ולצאת פעמיים בשבוע (לא רק האמא, כי ככה זה מקובל) מוקדם הביתה? באמת מוקדם, נגיד בארבע?

האם אתה, בתפקידך הכה חשוב, ניסית לשנות סדרי עולם ככה שנשים ירצו לחזור לעבודה באופן מדורג אחרי חופשת לידה, בלי שכל החברה מצפה מהן לנהל את הפרויקט הכי חשוב בעולם תוך כדי קבלת האפידורל?

האם ניסית להבין פעם מה באמת גורם לנשים להחליט לעבוד, או לנשור, מההייטק? האם אתה מבין עכשיו שהסופרוומן מתה מעייפות כבר, וגברים כמוך לא מבינים בכלל מה באמת קורה סביבם?    

אל תספר לי שנשים אשמות, מר גרדמן. הן ממש לא אשמות שהן לא רוצות להכניס את עצמן לכלא שנקרא הייטק, שלא רואה אותן ממטר כי הוא רואה רק את שורת הרווח, וגם יזרוק אותן לכלבים ברגע שהיא תרד מעט.

טול קורה מבין עיניך מר גרדמן, צא ולמד מה גורם לנשים להחליט לא לבוא אליך, ואז נוכל לבדוק שוב למי יש מח יותר קטן.