תוספי ויטמינים ומינרלים לילדים בצורת ממתקים כסוכריות למציצה, דובוני גומי, מטבעות שוקולד וכדומה, קיימים עשרות שנים והמגוון רק הולך ומתרחב עם הזמן. הורים רבים קונים את התוספים, בתקווה שיועילו לילדיהם. נשאלת השאלה האם כדאי להשקיע בקניית תוספים אלו, ולמה כדאי לשים לב לפני שקונים אותם.

 

עוד ב-Onlife:

 

האם אכן קיים חסר בוויטמינים ובמינרלים בקרב ילדים ומתבגרים ואם כן מהם?החסר הנפוץ ביותר הוא חסר בברזל. שיעור החסר בארץ גבוה ממדינות מערביות אחרות, ומגוון הסברים הוצעו לכך: שיעורים גבוהים של אנמיה בהיריון המשפיעה על הברזל בהמשך חיי התינוקות, צריכה מעטה של מזונות עשירי ברזל ושל מזונות המגבירים את ספיגת הברזל (כגון ירקות בשילוב בשר) וחוסר מודעות. קבוצה נוספת הנמצאת בסיכון לאנמיה היא מתבגרים, בעקבות תהליך הצמיחה, ותחילת הווסת בנערות.

 

 

קבוצות סיכון נוספות לחסרים תזונתיים, שמומלץ להן לפנות לייעוץ אצל דיאטנית ורופא כוללות ילדים שמרבים לאכול מזון מתועש, ילדים העוסקים בספורט תחרותי, ילדים בררנים שנמנעים מאכילת מגוון רחב של מזונות וילדים על קשת האוטיזם או בעלי צרכים מיוחדים. מחסור בוויטמיןD נפוץ מאוד באוכלוסייה הכללית, אך גם בחלק מהילדים, בפרט בקרב ילדים הלבושים בלבוש ארוך או כאלה שנחשפים מעט לשמש.

 

שיעור הילדים הצמחונים והטבעונים העולה בשנים האחרונות קשור אף הוא לחסרים תזונתיים כגון מחסור בוויטמין בי-12, ברזל, אבץ וסידן. במעבר לצמחונות או טבעונות יש להקפיד וליטול תוספי תזונה משלימים עם תפריט מוקפד ומאוזן על מנת להימנע מחסרים אלו.

 

כך תבחרו תוסף ויטמינים לילדים

נוטלים תוספי מזון? כדאי שתקראו

כמה מותר לצרוך, מה קורה אם מגזימים בכמות או מערבבים עם תרופות רגילות, ומי מפקח על כל הסיפור הזה

לכתבה המלאה

אילו תוספי ויטמינים ומינרלים קיימים על המדף? התוספים הנפוצים ביותר כוללים ויטמין סי, מולטי-ויטמינים, ברזל וסידן. קיימים גם תוספים שמכילים אבץ. ויטמיןD לרוב קיים בצורת טיפות, אך ניתן למצוא אותו במולטי-ויטמינים או עם סידן.

 

מומלץ לשים לב לכמויות הוויטמינים והמינרלים בתוספים בהשוואה לערכי הקצובה היומית המומלצת. ישנם לא מעט תוספים, בפרט מולטי-ויטמינים, שכמות הוויטמינים או המינרלים שהם מכילים קטנה ביחס לכמות המומלצת ואינה עונה על הדרישות. לעיתים, יש ליטול כמה סוכריות ליום על מנת להגיע לכמויות מתאימות.

 

מצד שני, גם כמויות גדולות בהרבה מהמומלץ מסוג מסוים של ויטמין או מינרל עלולות לגרום להצטברותו בגוף ואף לרעילות במינונים גבוהים במיוחד.  מומלץ להתייעץ עם אנשי מקצוע כגון דיאטנית או רופא ילדים לפני נטילה של תוספים למיניהם.

 

האם לתת לילדים ויטמינים בצורת ממתקים?

מתלבטים אם לתת לילדיכם ויטמינים ותוספי מזון בצורת ממתקים? קבלו את היתרונות והחסרונות. מצד אחד, לתוספים מראה וטעם של ממתק, והילד אמור לאכול אותם בשמחה .התוסף יכול לספק תוספת חשובה לילדים בעלי צרכים מיוחדים כמו ילדים העוסקים בספורט, ילדים בררנים במיוחד הנמנעים מאכילת מגוון של מזון, ילדים צמחונים, ילדים רגישים לחלב, ילדים עם אנמיה מחוסר ברזל ועוד.התוסף יכול להרגיע את ההורים, ולהוריד לחץ בזמן שמנסים להקנות הרגלי אכילה של ילדים שאינם אוכלים מספיק ירקות ופירות.

 

מהצד השני, למרות המראה של הסוכרייה, יש לא מעט תוספים שהילדים דווקא לא מתלהבים מטעמם בגלל טעמי הלוואי של הוויטמינים. לא פעם ההורים משקיעים סכום כסף לא מבוטל בקניית תוסף שילדם לא יגע בו.

 

התוספים אינם מחליפים תזונה בריאה

ההורים עלולים לשגות ולחשוב שהתוסף מחליף תזונה בריאה, ויכול לספק לילדיהם את הרכיבים התזונתיים שחסרים בתפריט, מה שכמובן אינו נכון. ישנם רכיבי תזונה רבים שלא קיימים כלל בתוספים או שכמותם קטנה בהרבה מהנדרש. רכיבים שאינם מצויים בתוספים הם נוגדי חימצון, חומרי טבע שונים וסיבים תזונתיים שמקורם מהצומח וניתן למצוא אותם רק בקבוצת הירקות, הפירות, הדגנים המלאים והקטניות.

 

סידן הינו אחד המינרלים שנמצא בכמות מזערית בכל תוספי המולטי-ויטמינים ולצורך השלמתו נדרש תוסף נפרד, דבר שאינו ידוע לרבים.יש הורים השוגים באשליה שתוסף הוויטמינים "יפתח לילד את התיאבון".

 

סוגי תוספים רבים מכילים רק חלק קטן מהוויטמינים והמינרלים, לכן חשוב לבדוק מה בדיוק הרכב התוסף ולהשוות בין סוגי התוספים. יש פער מחירים גדול מאוד בין סוגי התוספים השונים, שאינו מעיד בהכרח על איכות המוצר. כדאי לדעת שקיימת רשימה של הוויטמינים והמינרלים הנחוצים לילדים לפי גיל. מומלץ להשוות את הרכב התוסף לרשימה המלאה ולראות את תכולת הוויטמינים והמינרלים באחוזים מהמומלץ.

 

שימו לב לכמות הויטמינים בתוסף

יש תוספים המכילים ויטמינים בכמויות גדולות, וכדאי להתייעץ עם אנשי מקצוע על בטיחות נטילתם.יש הורים שיגידו שהמסר במתן תוספים בצורת ממתק בעייתי מכיוון שממתק הופך להיות מזוהה עם בריאות.

 

חלק מהתוספים אינם רחוקים מלהיות סוכריות, ומכילים גם צבעי מאכל, סוכרים, חומרים משמרים וכד'. חשוב לבדוק את הרכב התוסף, ורצוי להימנע מתוספים שרשימת המרכיבים שלהם מכילה צבעי מאכל לא-טבעיים. קיימת טענה שילדים היפראקטיביים רגישים במיוחד לצבעי מאכל, חומרים משמרים למיניהם וכד'.

 

 

בשימוש בתוספים בצורת סוכריות עלולה להיות סכנת בטיחות, ילדים אינם מבינים שהסוכריות מכילות חומרים שיש להיזהר בכמותם, ולכן חשוב להקפיד שקופסת התוסף תהיה הרחק מהישג ידם. יש לחזור ולהדגיש בפני הילדים שמותר רק סוכרייה אחת ליום (או לפי המינון שמצוין על האריזה).

 

תוספי תזונה אכן יכולים לספק לילדים השלמה תזונתית של חלק מהוויטמינים והמינרלים החסרים. אבל, יש לשים לב שבשמם כן הם, תוספי תזונה ולא תחליפי מזון ולכן לעולם לא יספקו תחליף לתזונה כוללת מאוזנת.