השבוע פרסם מגזין פורבס ישראל את רשימת חמישים הנשים החזקות ביותר בארץ. במקום הראשון דורגה אשת ראש הממשלה, שרה נתניהו, ובכך השאירה מאחור נשות עסקים כמו רקפת רוסק עמינח, שרי אריסון או עפרה שטראוס, וגם את הפוליטיקאיות דוגמת שלי יחימוביץ', ציפי לבני או זהבה גלאון.

 

עוד ב Onlife:

 

 

נשים יכולות להגיע למוקדי כוח רק באמצעות גבר

יש משהו מטריד בבחירה הזאת, אי אפשר להכחיש, ולא בגלל שרה נתניהו עצמה, על כל הביקורת שמושמעת עליה דרך קבע. להיפך, דווקא ההסבר שמספקים עורכי המגזין הוא מאד מעניין ומאיר בצורה הגיונית את עצם הבחירה. אכן, מדובר באישה שהשפעתה על מהלך חיינו היא מכרעת, יותר ממה שאנחנו מוכנים באמת להודות, ויותר ממה שאנחנו בעצם יודעים. אבל דווקא זה החלק המצער.

 

עורכי פורבס מסיימים את ההסבר על השפעתה העמוקה של שרה נתניהו באגדה אורבנית על הילרי קלינטון, שמבהירה בדיוק את הבעיה - לא בבחירה בנתניהו, כי אם בעצם העובדה שהיא כנראה באמת האישה הכי חזקה בישראל. מסופר על קלינטון כי בעת שעצרה לתדלק עם בעלה, הנשיא לשעבר ביל קלינטון, הם פגשו במתדלק, שהיה בן זוגה של הילרי בתקופת התיכון. "נו, הילרי, אם היית נשארת איתו היית יכולה להיות היום אישתו של מתדלק", חייך הנשיא לשעבר לאישתו כשנסעו משם. "דרלינג", השיבה הילרי, "אם הייתי נשארת איתו, הוא היה נשיא ארצות הברית".

 

"אם הייתי נשארת איתו, הוא היה נשיא ארה"ב". הילרי קלינטון (צילום מתוך ויקימדיה)

 

הילרי קלינטון הפכה, בסופו של דבר, לאחת הנשים החזקות בעולם בזכות עצמה, גם אם, למרבה הצער, היא כבר לא תהיה האישה הראשונה במשרד הסגלגל. אבל העובדה היא שלקלינטון, לא בשונה מהגברת מישל אובמה, למשל, היה חלק חשוב מאד בבחירתו של בעלה לנשיאות ארה"ב. ולמרות הפופולריות הגדולה שלהן, ולמרות שמדובר בנשים חזקות, אינטליגנטיות, משכילות ושאפתניות - הן מגיעות לעמדות הכוח בתור "האישה של". עדיין האישה הכי חזקה בישראל היא אישה שהתחתנה עם הגבר הכי חזק בישראל או, לחילופין, האישה שבזכותה הגבר שאיתה צבר כוח. בשביל להגיע לעמדת כוח את עדיין צריכה לעמוד מאחורי או לצד גבר חזק, והדלת הראשית אל מוקדי הכוח עדיין חצי סגורה.

 

אין בעשיריה הראשונה אף מנהיגה

המשך הדירוג, מהמקום השני ועד העשירי, מוקדש כולו לכלכלה ועסקים. חלק מהנשים האלה בנו את עצמן, חלק ירשו הון, חלק ירשו חברות והפכו אותן לתאגידי ענק. אבל אחרי אשת ראש הממשלה - הכסף שולט בדירוג. השלישיה הראשונה היא המתבקשת: רקפת רוסק-עמינח, שרי אריסון, עפרה שטראוס. רק אחריהן מגיעה קרנית פלוג, המשנה לנגיד בנק ישראל, או מיכל עבאדי בויאנג'ו, החשבת הכללית במשרד האוצר. הרשימה חוזרת לפוליטיקה רק במקום ה- 11, עם ציפי לבני, ויו"ר האופוזיציה שלי יחימוביץ', התברגה רק במקום ה- 13. עיתונאיות דוגמת אילנה דיין או אורלי וילנאי, למשל, מדורגות כבר במקום 22 ומטה, כשבמקום ה- 45 אפשר למצוא גם את בר רפאלי.

 

אי אפשר להכחיש שלנשות עסקים יש השפעה על המדינה, וכסף מדבר. אבל רק לשם השוואה, את המקומות הראשונים בדירוג העולמי תופסות פוליטיקאיות ומנהיגות. לא נשות העסקים, ולא "הנשים של". במקום הראשון נמצאת קנצלרית גרמניה אנגלה מרקל, האישה שרוב כלכלת אירופה תלויה בה. אחרי מדורגת הילרי קלינטון, שרת החוץ של ארה"ב בממשל אובמה הראשון, ואחריה דילמה רוסף, נשיאת ברזיל.

 

אז זה נחמד ונעים שיש רשימה של נשים משפיעות, וזה נפלא שיש הרבה נשים מצליחות בעולם העסקים. אבל מתוך הרשימה הזאת עולה בעיקר תחושה שבכל הנוגע למוקדי הכוח האמיתיים - הכניסה לנשים עדיין לא חופשית.

 

חמש הנשים החזקות בישראל על פי מגזין פורבס:

 

1. שרה נתניהו, 55, אשת ראש הממשלה

שרה נתניהו (צילום מתוך ויקימדיה)

 

"אנחנו נמנעים במכוון מסיפורים רכילותיים מסמרי שיער, מעניינים וחשובים כשלעצמם, ומתמקדים בניסיון להבין את המנגנון - איך באמת עובדת ההשפעה של אשת ראש הממשלה", כותבים עורכי המגזין. "אחד הדימויים המעניינים ששמענו בנוגע לכוחה של נתניהו לקוח דווקא מעולם האסטרו?פיזיקה: אחד מהמקורבים לשעבר המשיל אותה לחור שחור, אישיות בעלת כוח אנרגטי ממוקד כל כך בתוך המערכת, שמסוגלת לשנות ולחולל סדרי מציאות חדשים בחלל הפוליטי בישראל בעוצמה אדירה - גם אם לא תמיד ניתן לראות או לזהות את מקור הכוח המניע".

 

2. רקפת רוסק עמינח, 47, מנכ"לית בנק לאומי

רקפת רוסק עמינח (צילום: יח"צ)

 

"כשרקפת רוסק עמינח מונתה להיות חברת הנהלה בבנק לאומי, היא הייתה החברה הכי צעירה שנבחרה לתפקיד. לפני כשנה היא חזרה שוב על ההישג כשהתמנתה לתפקיד המנכ"לית הצעירה ביותר בתולדות הבנק. סתם צירוף מקרים? כל מי שמכיר אותה אישית ומקצועית יוכל להעיד שממש לא", נכתב בפורבס ומוסיפים כי "טביעות האצבעות שלה הורגשו היטב במערכת הפיננסית של ישראל והן יורגשו אף יותר בתקופה הקרובה".

 

3. שרי אריסון, 55, בעלת קבוצת אריסון

שרי אריסון (צילום מתוך ויקימדיה)

 

את שרי אריסון פוגשים כתבי פורבס באירוע פתיחת "יום המעשים הטובים", פרויקט חברתי שיזמה לפני שבע שנים, והראיון איתה מתרכז בו. "גם בלי החליפה העסקית והמשרד המהודר, האווירה בשטח ברורה: אריסון עדיין המנהלת", הם כותבים. "לא חסרה ביקורת על כך שאת יום המעשים הטובים מובילה אשת העסקים ששולטת בבנק הפועלים. אריסון לא מתרגשת מהציניות ומהדיבורים על מסחור המעשה הטוב של האדם. "כשאני מדברת על מעשים טובים זה הרבה יותר עמוק", היא מבטלת את המבקרים".

 

4. עפרה שטראוס, 52, יו"ר קבוצת שטראוס

עפרה שטראוס (צילום: מתוך אתר יסמין)

 

"עפרה שטראוס, יו"ר שטראוס גרופ, ממוקמת בצמרת נשות העסקים החזקות בישראל ומדורגת גבוה גם ברשימות נשות העסקים החזקות בעולם" נכתב בנימוק הבחירה. "היא שולטת באימפריית המזון שייסדה משפחתה, שתחת הנהגתה הפכה מחברה ישראלית גדולה עם פעילות בחו"ל לחברה בינלאומית שפעילותה ענפה".

 

5. ד"ר קרנית פלוג, 58, המשנה לבנק ישראל

ד"ר קרנית פלוג (צילום: נתי שוחט, יח"צ)

 

"נכון להיום נחשבת ד"ר קרנית פלוג, המשנה לנגיד, לאישה הבכירה בבנק ישראל, ובאו