במהלך ראיון עבודה יש שאלות שנועדו לחשוף בפני המראיין את הקשיים והחולשות שלך, שאלות כמו "תאר לי תכונות שליליות שלך" או "עם מה לדעתך יהיה לך הכי קשה להתמודד בתפקיד?", ויש המוסיפים גם שאלה פתוחה כמו "יש עוד משהו שחשוב שאדע?". אפשר ללמוד להשיב נכון לשאלות האלו, ולא לעשות טעויות שיכשילו את כל הראיון.

 

עוד ב Onlife:

 

ההבדל בין המועמד הכי טוב לבין זה שנבחר

ראיון עבודה הוא, לפני הכול, תהליך סינון בו המראיין מנסה לאתר סימנים לקשיים עתידיים בתפקוד שלך, טוענת סינתיה שפירו, מחברת הספר "מה צריך לעשות כדי לקבל פה עבודה?", וזאת בניגוד לתפיסה הרווחת, שהמראיין מחפש את המועמד הטוב ביותר. המראיין לא פועל כדי לפגוע בך, כמובן, אלא מתוך ראייה מערכתית-כלכלית, לפיה עובד שלא משתלב או שיש לו קשיים תפקודיים, יוצר הוצאות מיותרות לארגון, והמטרה העיקרית בתהליך הקבלה היא לסנן מקרים כאלו.

 

אם כך, מה ההבדל בין המועמד הכי טוב לתפקיד למועמד הנבחר? המועמד הכי טוב הוא זה שיש לו הכי הרבה פוטנציאל, אבל מצד שני, עלולה גם להיות איתו בעיה. המועמד הנבחר הוא זה שמתקבל לעבודה כי הוא מספיק טוב, ולא צפויה להיות איתו בעיה. לפיכך, עבור המרואיין, ראיון עבודה הוא משחק כפול, בו מצד אחד נדרשת אמינות ומצד שני התאמה למסגרת – מועמדים שמתקבלים הם אלו שמשדרים אמינות ותואמים את התרבות הארגונית, כך שצפויות להיות איתם כמה שפחות בעיות.

 

אז איך בכל זאת מתקבלים? 5 עקרונות מנחים לכנות בראיון עבודה:

 

1. כנות מחושבת
ראיון עבודה אינו שיחה עם פסיכולוג או עם חבר/ה. זה לא הזמן להרגיש חופשי ו"לשפוך את הלב", בשום מקרה, ולא משנה כמה המראיין מראה אמפתיה למצבכם ומעודד אתכם לדבר. זה גם לא הזמן לשתף פתאום בספונטניות בקושי מסוים, רק כי המראיין נראה נחמד, או שנראה שיש לו את אותו הקושי ("אני רואה שגם לך יש ילדים, בטח את מבינה כמה קשה להיות אמא עובדת").  

 

הרעיון שכנות ספונטנית היא אמינה יותר הוא נכון, אך בראיון עבודה המחיר בדרך כלל גבוה מהתועלת. עדיף ללמוד לדבר בצורה שתיראה ספונטנית במידה, ולא לבנות על ספונטניות אמיתית. לכן, מומלץ לתכנן מראש באיזה קושי לשתף (אם בכלל), ואז לתכנן איך לעשות זאת כדי להציג את עצמך בצורה הכי טובה.  

 

2. לקיחת אחריות מלאה
ראיון עבודה הוא לא המקום והזמן לבקש הקלות והתחשבות, בין אם בצורה ישירה או מרומזת. להיפך, אם שיתפתם בקושי מסוים - תצטרכו לקחת עליו כמה שיותר אחריות. ככל שהקושי גדול יותר, כך עלול לגבור הצורך לשתף כדי  לקבל הקלות בעבודה, כדי שיבינו אתכם, וכדי להימנע מבעיות עתידיות במקום העבודה – "אמרתי לכם מראש, עכשיו תצטרכו להתחשב בי". אם מדובר במגבלה פיזית/נפשית, החוק היבש אומר שיש לקבל אתכם ולהתחשב בכם, ובחברה אידיאלית אולי יהיו מקומות עבודה כאלו, אבל כרגע זה לרוב לא המצב. בעולם הקבלה לעבודה כל אחד חייב לקחת אחריות על הקשיים שלו, ולמצוא בעצמו את הדרכים להתמודד איתם – אם תנסו לזכות בהטבות ובהתחשבות במהלך ראיון העבודה, כמעט תמיד יקרה רק דבר אחד - לא תתקבלו.

 

מריסה מאייר, מנכ"לית יאהו החדשה, הראתה לנו עד כמה אפשר להרחיק לכת בלקיחת  אחריות על קושי אישי – אפשר רק לדמיין את הטיעונים שלה במהלך ראיון העבודה בו היא מסבירה שאמנם היא בהריון, אך היא מתכננת לחזור אחרי שבוע ואף אחד לא ישים לב. אפשר לטעון בעד או נגד המהלך הזה, אך כשרוצים להתקבל לעבודה, זו הדרך. אם נמשיך את הדוגמה של חזרה מחופשת לידה – כדאי למצוא את התזמון הנכון בראיון לעדכן את המראיין שהדבר לא יגבה מחיר מהעבודה: התינוק במשפחתון, ויש גם בן זוג/סבתא /מטפל שיעזרו במקרה הצורך. לא תמיד קל לקחת אחריות כזו, אך זה מאד יעזור להתקבל לעבודה.

 

החדשות הטובות הן שמקומות עבודה רבים מתחשבים בעובדים הקיימים שלהם, למרות שלא יבחרו להתחשב מראש במרואיין. לכן, לאחר תקופת עבודה, ובעיקר לאחר שהוכחתם את עצמכם כעובדים ראויים - זה יהיה הזמן לבקש התחשבות. עד אז הכול עליכם.

 

אין צורך לשתף בכל הקשיים והבעיות שלכם (צילום: Shutterstock)

 

3. שתפו בקושי קטן שמתאים למסגרת

ככל שאתם מתאימים יותר לתרבות הארגונית של מקום העבודה, ולרוב הקריטריונים שלה - מבחינת גיל, השכלה, מצב משפחתי, בריאות, ניסיון ומראה –  כך יש לכם יותר מרחב להיות כנים לגבי קושי אחר, שממילא מהווה פחות סכנה מבחינת המראיין. לפני שאתם משתפים בקושי מסוים, שאלו את עצמכם האם מדובר בקושי אחד יותר מדי, או שמא זאת תהיה תוספת מרעננת למישהו שהוא מתאים מכל בחינה אחרת.

 

איך שלא יהיה, נסו לבחור קושי שנמצא "בתוך הקופסה" של התרבות הארגונית, שלמראיין יהיה קל לעכל, כמו נטייה לאחר, חוסר סדר, קושי באסרטיביות. לא מומלץ לשתף את המראיין בקשיים שהם "מחוץ לקופסה", כמו נטייה לדיכאון, מחלה, "בדיוק נולדה לי שלישייה" או "אני בתהליכי גירושים". גם כאן חשוב לשים לב שהקושי שאתם חושפים לא נוגע לאיכות החיונית לתפקיד (בראיון לתפקיד ניהולי, למשל, לא כדאי לחשוף את החשש שלך מעימותים).  

 

תמיד כדאי למזער את הקושי ולהציג  אותו כמשהו קל ולא רציני. כפי שציינתי, כנות בראיון עבודה היא לא כנות עם חבר,  אלא כנות חלקית, שנועדה להציג אתכם כאנשים רציניים, אמינים ועם ביקורת עצמית. לשם כך, מספיק להציג קושי "לייט", ואין צורך להעמיס על המראיין את מלוא כובד הבעיה שאולי יש לכם.

 

4. הקושי תמיד בא עם סיפור ההתגברות והלמידה

כל חלק בראיון העבודה נועד כדי להציג עוד זווית על התאמתך לתפקיד, וכך גם החלק של ה"כנות". חשוב לדעת לנצל אותו היטב. הדרך המומלצת היא לתאר את הקושי דרך סיפור של התגברות ולמידה.

 

כך אתם מרוויחים פעמיים – גם הצגתם את עצמכם כמועמדים עם יכולת למידה ומודעות עצמית, וגם הקושי הופך ליתרון מאחר שזו בעיה שכבר התגברתם עליה במידה רבה. לדוגמה, מועמדת מתארת בראיון שבתחילת דרכה המקצועית היא נהגה להירתע ממכירות, אך לאחר מספר שנים של למידה והתמחות בנושא היא הגיעה למצב בו התפקיד האחרון שלה כלל הפקת פרויקט חדשני ומכירתו בהצלחה ללקוחות עסקיים. 

 

5.  אין צורך לנדב מידע

יש מועמדים שחשים צורך לשתף בקשיים, ומגזימים בחשיבות של כנות ואמינות בראיון עבודה. חוכמת רחוב פשוטה היא לא לשתף בקשיים אלא אם כן חייבים, ואני נוטה להסכים אם כך.אם יש לכם קושי נסתר שהמראיין לא יכול לדעת עליו – עדיף לא לנדב את המידע. בשאלות על תכונות שליליות ועל קשיים צפויים בתפקיד, עדיף לשתף בקושי אחר, שהוא פחות מפריע לסיכויים שלכם להתקבל, ולא לחשוף את הקושי האמיתי אך הנסתר. כמובן שתצטרכו לוודא עם עצמכם שתוכלו בפועל לבצע את התפקיד למרות הקושי, גם אם זה ידרוש מאמץ נוסף.

 

אם יש לכם קושי גלוי שהמראיין בהכרח ידע עליו –מומלץ למצוא דרכים למזער את הקושי ולהראות שהוא לא רלוונטי לתפקיד. בשאלות על תכונות שליליות ועל קשיים צפויים בתפקיד, עדיף שלא להוסיף קושי נוסף אלא לנצל את ההזדמנות כדי למזער את הקושי הגלוי.

 

חשוב לזכור שכל הנאמר כאן אמור להיות רק חלק קטן מאד בראיון העבודה. האחריות שלכם, כמרואיינים, היא לדאוג שראיון העבודה יהיה כולו מלא ביתרונות ובתועלות שלכם לתפקיד, ולא בקשיים ובחסרונות. בהצלחה!

 

לאתר של אילת אופר – הכנה לראיון עבודה