מושתלת הרחם הראשונה בעולם צפויה לקבל בימים הקרובים תשובה: האם היא בהריון? העולם כולו מחכה יחד איתה לתשובה, שאולי תהווה את תחילתו של אתגר מסובך: לשאת עובר 9 חודשים וללדת תינוק בריא. האישה הצעירה עשויה לקבל השבוע תשובה חיובית שיכולה לשנות את חייהן של עשרות אלפים אחרות.

 

דריה סרט, תורכיה בת 22 שנולדה ללא רחם כבר עשתה היסטוריה בעבר כאשר הוכתרה כמושתלת הרחם הראשונה בעולם.

 

עוד ב-Onlife:

 

באוגוסט 2011 הושתל בגופה רחם מתורמת מתה. אחרי שנה וחצי, הגדירו הרופאים את ההשתלה כמוצלחת וצעדו צעד נוסף קדימה, ביצוע טיפול הפרייה. הרופאים החדירו לרחמה החדש ביצית שלה, המופרת בזרע של בעלה."בדיקת דם פשוטה תגלה לנו האם הביצית נקלטה והאם יש לנו הריון", אומר פרופסור עומר אוזקן, הרופא שביצע את ההפרייה , מאוניברסיטת אקדיניז  (Akdeniz University  ) מאנטליה , תורכיה.

 

 

תקווה לאלפי נשים בעולם

תשובה חיובית תהווה פריצת דרך, ותפיח תקווה אצל אלפי נשים ברחבי העולם שמבקשות לשאת את עוברן ובגלל בעיות רפואיות אין באפשרותן.  סרט אמרה בעבר כי "אם היה לי מטה קסמים, הייתי רוצה להיות עכשיו בהריון. אני רק רוצה להחזיק את התינוק שלי בזרועותיי ולהיות אמא."יכול להיות שבימים הקרובים היא תגלה שלמטה הקסמים שלה קוראים: פלאי הרפואה המודרנית.

 

חושבים שהביטוח שלכם מכסה אתם במקרה של השתלות איברים? כדאי שתקראו את האותיות הקטנות. ברוב הביטוחים תקבלו פיצוי רק לאחר ההשתלה. ב-AIG מדיקל תקבלו פיצוי מהרגע בו תיכנסו לרשימת ההשתלה, בלי קשר לתהליך אותו תעברו.

 

"היכולת להשתיל רחם שיוכל להשיג הריון מדהימה", אומר ד"ר חגי קנטי, מומחה במיילדות וגיניקולוגיה, מנהל חדרי הלידה בביה"ח מאיר בכפ"ס, "ואם היכולת תשתפר ניתן יהיה להתפרע בדמיון באפשרויות נחוצות שונות ולא רק להשתיל רחם למי שנולדה ללא, כי אם אולי גם להחליף רחם שאינו מצליח להחזיק הריון אם בהפלות או בלידות מוקדמות, ברחם טוב יותר, או להחליף רחם שניזוק אחרי קיסריים על מנת להמנע מסיבוכים בלידות הבאות. אולי גם להמנע מחלק מהסיבות המצריכות פונדקאות, ועוד כיד הדמיון הטובה".

 

גם אם ההריון נקלט – הדרך רצופה קשיים

"כל הריון שמסתיים בלידת תינוק בריא הוא סיבה לשמחה", אומר ד"ר בנימין הלוי , גניקולוג ומומחה למיילדות וגניקולוגיה ממרכז הארץ."אולם חשוב לזכור שגם אם ההריון של גברת סרט באמת נקלט, הדרך לתינוק עדיין רצופה קשיים ומכשולים,לא מעט הריונות לא מצליחים להגיע לסיום, מסיבות שונות ומגוונות."

 

"אם תיקלט הביצית המופרית ברחמה, זאת תהיה סיבה לשמוח אבל זה עוד לא הסוף.ובכל מקרה, עד כמה שאני יודע, בישראל עדיין לא בוצע הליך כזה".

 

הליך השתלת רחם נחשב כאחד ההליכים המסובכים ביותר שיש, שלמרות מחקר של יותר מעשור לא הוכתר כהצלחה אצל נשים.באוניברסיטת גוטנברג בשוודיה עוסקים במחקר בנושא שנים רבות, הם הצליחו לבצע הליך מוצלח ולקבל הריונות אצל בעלי חיים קטנים כגון עכברים וגדולים כמו בבונים.

 

לאחוז מהנשים בעולם אין רחם

בשנה שעברה בוצעה השתלת רחם אצל צעירה שוודית, את הרחם תרמה לה אמה."ייקח עוד לפחות שנה", אמר ד"ר גדיס גרודזינקס, הרופא שביצע את ההליך הרפואי בשוודיה, "עד שנדע אפשר לבצע הפרייה ברחם המושתל. אחוז אחד מכלל האוכלוסיה הנשית בעולם, הוא מוסיף חסר רחם מסיבות של לידה או כתוצאה ממחלה שדרשה הוצאת הרחם. הצלחה בהשתלות הרחם תיתן לנשים אפשרות לשאת את ילדיהן בעצמן. אם הצלחנו לבצע את התהליך אצל חיות, אין סיבה שלא נצליח אצל בני אדם".

 

לצד השמחה של התקדמות הרפואה, וההזדמנות שניתנת לנשים שמבקשות להרות, מעלה השתלת הרחם שאלות אתיות לא פשוטות: עד כמה ראוי להתערב בכדי להביא תינוק לעולם? ובנוסף, האם הסיכון שלוקחת על עצמה הבחורה המושתלת נכון, שכן אין מדובר בפרוצדורה רפואית להצלת חיים.שאלות אלה עדיין נשארות פתוחות.