השרב האחרון והטמפרטורות הגבוהות הם רק סימפטום אחד של מזג האוויר הישראלי, שרוב חודשי השנה מתבטא בניסיון שלנו להגן על עצמנו מפני קרינת השמש הישראלית החזקה.

 

קמפיינים אינטנסיביים ומסע הסברה רחב היקף חושף אותנו שוב ושוב לקשר שבין חשיפה לשמש וסרטן העור. אולם רבים אינם מודעים לסכנות הנוספות שיש בחשיפה לשמש (וזאת מבלי להמעיט בחשיבות הקשר בין סרטני העור השונים וקרינת UVA ו-UVB). העיניים שלנו, השיער, הציפורנים, המערכת החיסונית ומינוני הויטמין D בגוף - כל אלה מצויים בסכנה ממשית.

 

עיניים - סכנות משמעותיות בטווח הקצר והארוך

יותר מ-22 מיליון אמריקאים חולים בקטרקט, מחלת עיניים הגורמת לערפול מתקדם והצהבה של עדשת העין, מטשטוש ועד איבוד הראייה. העלויות הרפואיות של טיפול בקטרקט מוערכות בארצות הברית בקרוב ל-7 מילארד דולר בשנה (זאת על פי נתונים של משרד הבריאות האמריקאי).

 

לפחות 10% ממקרי הקטרקט מיוחסים לחשיפה ישירה לקרינת UV. מה עוד שקטרקט היא הסיבה השכיחה ביותר לעיוורון בעולם.

 

בדומה לישראלים, גם האמריקאים מודעים הרבה פחות לחיבור שבין קרינת השמש והנזק האפשרי לעין האנושית. הסוכנות להגנת הסביבה בארה"ב מפרסמת במטרה לעלות את המודעות לסכנה מידע לגבי סיכונים שיש מחשיפת העיניים לקרינת השמש. קרינת UV בין אם מאור השמש הטבעית או באופן מלאכותי עשויה לגרום נזק לעין, קרינת השמש משפיעה על שטח הרקמות והמבנים הפנימיים כמו הקרנית ועדשת העין.

 

חשיפה ארוכת טווח יכולה לגרום לקטרקט, סרטן העפעפיים, צמיחה חריגה בתוך העין, גידולים שפירים שפוגעים בראייה ולשם הסרתם נדרש ניתוח, עיוורון שלג, סרטן הלחמית, מלנומה תוך עינית ועוד.

 

אולם, גם בטווח הקצר קיימת סכנה והיא שריפת המשטח הקדמי של העין ממש בדומה לכווית שמש. גם העמותה לסרטן עור האמריקאית, מקדישה פרק נרחב בפירסומה לסכנה שבין חשיפה לשמש ופגיעה בעיניים, ומדגישה את סימני האזהרה המוקדמים:

 

1. גוש או בליטה מדממים בתדירות גבוהה או שאינם נרפאים / נעלמים.

2. דלקת מתמשכת בעין או בעפעף שאינם מגיבים לטיפול תרופתי.

3. נגעים או פיגמנטים בעלי גבולות או צמיחה לא סדירים.

4. אובדן לא מוסבר של ריסים.

 

אם את/ה סובל/ת מאחד או יותר מהתופעות הנ"ל, ממליצה העמותה להתייעץ עם רופא עיניים או מומחה לסרטן עור בהקדם.

 

 

 

ציפורניים - מאי צמיחה ועד זיהום בדם

הציפורניים שלנו עשויות מחלבון שנקרא קראטין שחשוב לשמור אותו מוגן מחשיפה לקרני השמש. מומחים מאוניברסיטת הווארד מצביעים על הקשר שבין חשיפה לקרינת השמש ודלקת בציפורניים, זיהום פטרייתי, צמיחה מועטת וכאבים.

 

קרני השמש גורמות להתייבשות בסיס הציפורן - שורשי הציפורן רגישים להתייבשות בדיוק כמו חלקים אחרים של העור, יובש זה עלול להשפיע על הצמיחה של הציפורניים ועל קפלי העור שמסביב לציפורן - נזק עשוי להתרחש גם לרכסים האנכיים בציפורניים, ההופכים שכיחים יותר ויותר ככל שאנו מתבגרים.

 

ציפורניים פגועות ויבשות עשויות להוות כר להתפתחות זיהומים פטרייתיים וחיידקיים. עור סדוק עלול לגרום לזיהום זה לחדור למחזור הדם.

 

המלצות להתגוננות: קרם הגנה לידיים, בשילוב קרם לחות למניעת יובש והתייעצות עם רופא במידה ומבחינים בדלקת, התקשות, כאב או שינויים בצורה ובתחושה. 

 

שיער - מוות כתוצאה מחשיפה

חשיפה של השיער והקרקפת שלנו לקרינת השמש עשויה להיות בלתי הפיכה. סיבי השיער, בדומה לציפורניים, הם למעשה חלבון שרגיש לחום, לחות ולקרני UV. השיער, ללא הגנה ראויה עשוי לנשור ולהיפגע בצורה אותה יהיה קשה מאוד לרפא.

 

מומחי השיער ממליצים להימנע משימוש במייבשי שיער בקיץ, שמעצימים את סכנת הנשירה ומטיפולי שיער בהם יש שימוש בחומרים העשויים לפגוע בשורש השערה, כמו סלסול.

 

המלצות להתגוננות: כובע, המנעות מהשמש, איסוף שיער ארוך, שמוש במוצרים שמוסיפים לחות לשורשי השיער ולשערה בכלל עשויים למנוע את הפגיעה.

 

 

 

פגיעה במערכת החיסונית

ארגון הבריאות העולמי בחר להשתמש בכוחו כדי להעביר את המסר שבסכנה לחשיפה לשמש, בפרסום שהוציא הארגון, הוא מונה את הסכנות שיש באור השמש. בין השאר, הוא מפנה את תשומת הלב להשפעה שיש לשמש על המערכת החיסונית של גופנו.

 

"קרינת השמש פוגעת בתאי מערכת החיסון שבעור וב-DNA", נכתב בפרסומי הארגון, "וכתוצאה מכך יכולת ההגנה של הגוף שלנו בפני זיהומים ותגובות אלרגיות נחלשת וכך גם היכולת לבנות תאי דם לבנים".

 

"רוב הניסויים עד כה התרכזו בקרינת UVB והשפעתו על המערכת החיסונית, אולם לאחרונה הולך וגדל העניין בהשפעות שיש לקרני UVA על המערכת החיסונית. קרינת השמש נספגת במולקולות המומוקמות על העור מה שמוביל לשינויים בפעילות התאים והמערכות הגוף השונות המהוות מפתח מרכזי בהגנה מפני מחלות. כל שינוי באיזון עשוי להפחות את יכולות של הגוף להגן על עצמו."

 

 

מינוני ויטמין D בגוף - כל המוסיף, גורע

אחת הסיבות לחשיפה לשמש היא ויטמין D, שהוא בעל השפעות מיטבות ומועילות על הגוף. אולם, חשוב לדעת שעודף ויטמין D עשוי לגרום לבחילות, הקאות, חוסר תאבון, עצירות, בעיות בקצב הלב ואפילו נזק לכליות.

 

ארגון הבריאות העולמי והמכון האמריקאי לבריאות, מחלקת תוספי מזון, כל אחד בנפרד, מזהירים מפני חשיפה מוגברת לשמש ועודף בויטמין D.

 

לפי ההמלצות:

הגבול העליון הבטוח לויטמין D הוא 1,000 עד 1,500 יחב"ל / יום לתינוקות, 2,500 עד 3,000 יחב"ל / יום לילדים עד גיל שמונה, ו-4,000 יחב"ל / יום לילדים מגיל 9 שנים ומעלה.

 

"קרני השמש מספקות לנו חום ואור ומשפרות את ההרגשה הכללית שלנו", נכתב בפרסום של ארגון הבריאות העולמי, "ואין ספק שמעט אור שמש היא טובה בשבילך. אבל 5 עד 15 דקות של חשיפה לשמש מקרית של ידיים ופנים, פעמיים עד שלוש פעמים בשבוע בחודשי הקיץ, היא די והותר כדי לשמור על רמות ויטמין D גבוהות בגוף. באזורים הקרובים יותר לקו המשווה, שם רמות קרינה גבוהות יותר, גם תקופות קצרות יותר של חשיפה מספיקות."

 

בנוסף חשוב לזכור שכיום מוצרי המזון שלנו מעושרים באופן מלאכותי בויטמין D, מוצרי חלב, קמח, דגנים ועוד, כך שעבור רוב האנשים החוסר אינו סביר.

 

סייג: ישנן מחלות בהן נדרשת לשם טיפול חשיפה לשמש, כמו למשל פסוריאזיס, צהבת, רככת ואקזמות שונות, אולם אז מתבצע הטיפול תחת השגחה על מנת להבטיח כי היתרונות עולים על הסכנות.

 

 

שילוב מסוכן: תרופות וחשיפה לשמש

תרופות מסוימות ומצבים רפואיים שונים עשויים להפוך את העור לרגיש יותר לקרינת השמש. לסוגים שונים של תרופות יש התוויה ביחס לרגישות בחשיפה עם קרינת השמש, רשימה חלקית של התרופות כוללת תרופות אנטיביוטיות, תרופות שונות למחלת הסרטן, תרופות לטיפול בדיכאון, תרופות פסיכיאטריות, אנטיהיסטמינים, תרופות לאיזון לחץ דם, הורמונים, סטרואידים, גלולות למניעת הריון, משככי כאבים, תוספי תזונה, וזאת רק רשימה חלקית.

 

מה עלול לקרות? המומחים במיו קלינק מפרסמים מספר אזהרות, בין השאר הם מודים שיש אנשים רגישים יותר ופחות, ושיש סיכוי שקיים אלמנט תורשתי.

 

השילוב עשוי לגרום לכויות שמש במהירות גבוהה יותר, לאלרגיה, לפגיעה מהירה יותר של חלקי הגוף השונים לנזקים האפשריים של קרינת השמש. כלומר, כל הנזקים האפשריים שמפורטים כאן זאת יקבלו דרבון משמעותי בשילוב עם אנטיביוטיקה או משככי כאבים או/ו גלולות, הורמונים ועוד.