ההחלטה של אנג'לינה ג'ולי לעבור כריתת שדיים מלאה התקבלה בעולם בתגובות מעורבות. מחד היו אלה שגינו אותה על כך שפגעה בגופה עוד לפני שהיה כורח רפואי לעשות זאת, ומאידך היו אלה ששיבחו אותה על החלטה אמיצה, שכנראה תציל את חייה. ובין המחד והמאידך היו אלה המשתוממים, שלא הבינו איך אישה כמו ג'ולי, שכנראה תיזכר בהיסטוריה בעיקר בגלל יופייה המהפנט, עושה משהו כדי לפגוע בנכס הכי גדול שלה.

 

מה שהכי משונה בכל השיח הזה על ג'ולי הוא הצביעות שבה מתייחס הטוקבקיסט הממוצע (שהוא הישראלי הממוצע החדש) לכריתת השדיים. הרי בכל יום מבצעות במדינתנו הקטנה נשים בריאות לגמרי ניתוח שבו חותכים להן את העור, ודוחפים להן שתלי סיליקון גדולים.

 

הניתוח הפלסטי לא מעורר משום מה ולו תמיהה אחת. אדרבא, יש אפילו דוגמניות ופליטות ריאליטי שמקבלות בגלל זה עוד קמפיין, ומצולמות לאחר כבוד על ידי הפפראצי בחוף הצוק. למה אף אחד לא זועק כשנשים שמוצאות קמט ליד העין מזריקות לגופן כל מיני חומרים כדי להיראות צעירות יותר? למה אין מחאה קשה נגד נערות צעירות שמרגישות שבלי סיליקון הן בלתי נראות? ולמה אין מחאה נגד ההורים שלהן, שמרשים להן לעבור ניתוח לא הכרחי רק כדי שהחתיך מ-יא' 7 לא יקרא להן שטוחה?

 

החלטה אמיצה? אנג'לינה ג'ולי (צילום: Shutterstock)

 

ג'ולי כבר מתקרבת לגיל 40. הרבה ילדים יש לה – ברוך השם – פרי רחמה שלה ופרי רחמן של נשים אחרות מרחבי העולם. אפשר לנחש שאת הבסטה הזאת היא כבר סגרה, ואם לא – הרי תמיד אפשר לאמץ. אז מה הביג דיל? חוץ מלקשט את החזייה (שאת זה אפשר לעשות גם עם ניתוח שחזור) בשביל מה היא תזדקק לשדיים שלה? ומה הם שווים לעומת התחושה שתוכל לראות את ילדיה מתבגרים?

 

אני לא מזלזלת בכלל באיבר הזה. כל מי שמכיר מחלת סרטן השד קצת מקרוב, יודע שההחלטה על כריתה לא מתקבלת בקלות גם ככה, ואפשר וראוי להתאבל על האובדן הזה. היות שלא חליתי מעולם אני לא יודעת או יכולה לדבר בשם אישה שנדרשת לעבור את הניתוח הזה להצלת חייה, ולא יכולה לבחור בשבילה מה תחושותיה לגביו. מה שאפשר לראות הוא את השיח החברתי והתקשורתי בנושא, שממנו נובעת המסקנה הבאה - להיות יפה זה הרבה יותר לגיטימי מאשר להיות בריאה.

 

הנשים שעשו את השבוע

 

ציפי לבני

אני מודה, במהלך מערכת הבחירות וגם קצת אחריה כבר הספדתי את ציפי לבני, והנחתי את מערכת היחסים המנדטורית בינינו מאחורי. אבל אחרי שלטון של חושך במשרד המשפטים, הפעולות של לבני בשבועות האחרונים מעידים על שרה עם אומץ ואג'נדה נכונה. ההחלטה שלה לתמוך בבקשה של נשות הכותל להתפלל והעמידה שלה מול נפתלי בנט, היא קול של שפיות במדינה שחלקים שלמים ממנה מחזיקים בדעות הדומות לערב הסעודית בכל הקשור לנשים.

 

נינט טייב

עם אלבום חדש מצוין ודימוי מורכב, מיוסר ובעיקר לא עקבי באופן אותנטי - נינט טייב מערערת על כל מה שלימדו אותה שאישה צריכה לרצות. לפני 10 שנים היא חלמה על חמישה ילדים עד גיל 30, עכשיו היא חולמת על חמישה אלבומים, ומרשה לעצמה לפחד בקול רם מזוגיות ואימהות.

 

התהייה השבועית

יותר משהידיעה על מעלליו לכאורה של שרון גל הפתיעה אותי, השתוממתי לקריאת הסכומים האדירים שמקבלים טאלנטים בערוץ 10. אם הייתי יודעת שאלה מדרגות השכר, הייתי נשארת לעבוד בטלוויזיה.