נשים סובלות פי שלוש ממיגרנות לעומת גברים, ואם לא די בנתון הלא מעודד הזה, הרי שחלק מהמיגרנות נגרמות על רקע הורמונלי. ד"ר בני שכטר, גינקולוג בכיר במרכז הרפואי מאיר, מטפל מיני ומומחה לטיפול בכאב מסביר שמיגרנה תלוית מחזור נחלקת לשני סוגים: כזו המופיעה לפני המחזור החודשי, (בשלב ה-(PMS ואילו הסוג השני מגיע במהלך המחזור החודשי. שתיהן עשויות להופיע בדרגות חומרה שונות עד כדי השבתה מפעילות יום-יומית, חרדה ודכאון. המיגרנות הללו קשורות בשינויים ההורמונליים בגוף האישה ואין שום סיבה לסבול בשקט.

 

המיגרנות עלולות להופיע בעוצמות שונות ולפרקי זמן שונים. יש נשים שיחוו מיגרנה מדי חודש, לפני או תוך כדי המחזור, ואילו אחרות יחוו את כאב הראש התעוקתי רק פעם בכמה חודשים. גם כאב הראש עצמו, שמתאפיין ברגישות לרעש ולאור, מלווה לעתים רבות בבחילות בעוצמות שונות.

 

עוד באון לייף:

הכאבים שלא כדאי להתעלם מהם

האם מי שיש לו מיגרנה לא יכול להיות נשיא ארה"ב?

כואב לכם הראש?

 

הסיבות

"מגיל ההתבגרות  ועד גיל הפוריות מתקיימת מחזוריות קבועה בתפקוד השחלות. ההורמונים מעודדים הפרשת אסטרוגן ופרוגסטרון בשחלות ובשלב של גדילת רירית הרחם והכנתה לקליטת הביצית המופרית, ישנה ירידה דרסטית ברמות האסטרוגן והפרוגסטרון. בשלב הזה של צניחת ההורמונים יש קרקע להופעת המיגרנה", מסביר ד"ר שכטר.

 

הפתרון

ד"ר שכטר מסביר שלצד הטיפול התרופתי בכאב עצמו, קיים טיפול הורמונלי והוא די פשוט – שימוש רציף בגלולות ייעודיות במשך 28 יום ללא הפסקה כדי להימנע ממצב של צניחה הורמונלית המהווה מצע להתפתחות מיגרנה. "אם הכאבים מופיעים רק בזמן המחזור, כדאי להימנע מטיפול תרופתי מיותר ולטפל בהיבט ההורמונלי, למשל: ליטול גלולות מהדור החדש, דוגמת אלו המומלצות בהנקה. בכל מקרה, כשמופיע משהו חדש כדאי לפנות לבירור. במקרה של מיגרנות כדאי קודם לפנות לבדיקת נוירולוג", הוא מסביר.

 

עקרון הרצף

בדומה לטיפול שמציע ד"ר שכטר, מחקר חדש, שערכה חברת התרופות הבינלאומית Bayerושהתפרסם בכתב העת Contraception, מגלה כי דווקא הגלולות הוותיקות, אלו המכילות אסטרוגן ופרוגסטרון, משפיעות לרעה על הופעת מיגרנות תלויות מחזור. החברה ערכה ניסוי בקרב נשים הסובלות ממיגרנות בעזרת גלולה מסוג קלייר (Qlair), המכילה הורמון בשם אסטרדיול ולראט ואינה מכילה שילוב של אסטרוגן ופרוגסטרון. נטילת הגלולה אינה כוללת הפסקה בת שבוע, כמקובל בגלולות אחרות, ונראה שברצף הנטילה טמון הפתרון, לצד ההרכב ההורמונלי של הגלולה שאותה נוטלים.

 

האלטרנטיבה

הרפואה האלטרנטיבית מציעה כיוונים אחרים לטיפול במיגרנות תלויות מחזור. אסינה ארדר, מומחית ברפואה סינית ויפנית, בעלת מרפאת Tevamed בתל אביב, מסבירה את הופעת המיגרנות בראי הרפואה הסינית ומציעה פתרונות שאינם תרופתיים או הורמונליים. "בעיני הסינים, המחזור הנשי נתפס כגאות ושפל ובשיאו - כשהרחם מתמלא - הדם יוצא החוצה", אומרת אסינה, "הסינים הבחינו שנשים סובלות מכאבי ראש לפני המחזור, כחלק מתופעות הקדם וסתיות כמו עצבנות וכעס צבור וכשהמחזור מופיע והדם משתחרר – נעלם גם הכעס וגם כאב הראש".

 

מה הפתרון למיגרנה שלפני המחזור ברפואה הסינית?

"כשמבינים שכאב הראש מופיע עד תחילת המחזור ברור שיש תקיעו?ת בסירקולציה של הדם. ברפואה הסינית, הרחם והכבד נחשבים לאיברים דומים וקרובים ובדומה לרחם שמתנקה פעם בחודש, כך משמש גם הכבד כפילטר של הגוף האנושי. לכן הטיפול ייעשה בדיקור שמטרתו להזרים דם באופן מבוקר לכבד ושחרור התקיעו?ת. אני משלבת גם טיפול בצמחים שעוסקים בסירקולציה ובתזונה נטולת הורמונים (בלי מוצרי חלב, ביצים וכדומה)", מסבירה אסינה.

 

מה עושים כשהמיגרנה מופיעה בזמן המחזור?

"האבחון הוא לפי העיתוי ולפי אופי הכאב: כאב דוקר ברקות ובצדי הראש, מלווה בהבזקי אור ובתחושת חום בגוף, מעידה על מיגרנה קדם וסתית, ואילו כאב עמום מעיד על מיגרנה מהסוג השני, המופיעה עם הופעת המחזור", אומרת אסינה, "הסוג השני של המיגרנות מאפיינות נשים הסובלות לפי הסינים בחוסר דם. אלו נשים הסובלות מחולשה, לחץ דם נמוך, חיוורון, עייפות וחוסר דם. אין להן דם 'לבזבז'. המחזור המגיע מאלץ אותן לוותר על הדם שלהן והגוף מגיב במיגרנה. הפתרון הוא להחזיר להן דם ולגרום לגוף לייצר עוד דם. אני מטפלת בחיזוק האלמנטים המרכיבים את הדם, דהיינו תזונה הכוללת פירות יער, ירקות ופירות אדומים וכתומים, דיקור הממוקד לחיזוק מערכת הדם ולחימום הרחם ובעזרת החום נוצרת אנרגיה המייצרת דם".

 

תרופות נגד מיגרנות צריך ליטול כל הזמן, מה לגבי טיפול אלטרנטיבי?

"מניסיוני כמטפלת מזה 14 שנה לוקח כשלושה חודשים, שהם שלושה מחזורים, לאזן את גוף האישה. תזונה מתאימה וצמחים מסוימים יש ליטול באופן תדיר כדי לייצר רצף", אומרת אסינה לסיכום.