הסיכון של כל אישה לחלות בסרטן השד במהלך חייה עומד על כ- 12% והסיכון לחלות בסרטן השחלות עומד על כ- 1.5%. מספרים אלו מזנקים בצורה משמעותית אצל אישה שאובחנה כנשאית של מוטציה בגן BRCA1 או בגן BRCA2.
 
עבור אישה שנושאת מוטציה בגן BRCA1, הסיכון לחלות בסרטן שד עומד על  50-84% (פי 7 מהאוכלוסייה הכללית בישראל) וסרטן שחלות 20-50% (פי 30 מהאוכלוסייה הכללית בישראל). נשאית של מוטציה בגן BRCA2 נושאת סיכון לחלות בסרטן השד בהסתברות של 50-70% וסרטן שחלות בהסתברות של 11-59%. בנוסף מוטציה בגן BRCA2  מעלה גם את הסיכון לפתח סוגי סרטן נוספים: סרטן לבלב, סרטן קיבה  וסרטן דרכי מרה. הסיכוי  להוריש את הגן לכל אחד מהילדים, או לקבל את הגן מהורה עומד על כ- 50%. 
 
סרטן שחלות
לצערנו, לא קיים משטר מעקב יעיל לגילוי מוקדם של סרטן השחלות. עובדה זו,  יחד עם הסיכון הגבוה משמעותית לפתח סרטן מסוג זה בקרב נשאיות מוטציה בגן ה- BRCA, מוביל להמלצה לבצע הסרת שחלות (וחצוצרות) סביב גיל 35-40, עם סיום בנית המשפחה. הסרת השחלות מקטינה באופן משמעותי את הסיכון לפתח סרטן שחלות אך לא מעלימה אותו לגמרי, ועדיין קיים סיכון של 1-3% לפתח סרטן ראשוני של הצפק - גם לאחר הסרת השחלות והחצוצרות.
 
מה צריכה לעשות אישה בריאה שהתגלתה כנשאית ? 
משטר מעקב לגילוי מוקדם כמפורט.
כירורג שד- סביב גיל 35-40 לשקול כריתת שדיים ושחזור מיידי. בדיון זה יש לדון באפשרות של ריקון השד עם שימור הפטמה והעטרה- דבר אשר משפר באופן דרמטי את התוצאה האסתטית הסופית אתה האישה צריכה לחיות, אך מעלה במעט את הסיכוי לסרטן שד.
כירורג פלסטי המבצע שחזורי שד באופן קבוע- לבחור אתו את סוג השחזור.
גינקולוג- סביב גיל 40 ועם סיום הקמת המשפחה- לשקול כריתת שחלות.
 
 
מה צריכה לעשות אישה חולת סרטן שהתגלתה כנשאית? 
עליה להיפגש עם מספר גורמים:
אונקולוג וכירורג שד -
לשקול יחד איתם האם לבצע כריתה מונעת של השד הבריא באותו ניתוח שבו ייכרת גם השד החולה. 
לדון באפשרות של ריקון השד עם שימור הפטמה והעטרה- אפשרי גם כשיש כבר סרטן. ההחלטה אם זה ניתן תקבע ע"י האונקולוג/כירורג שד לפי סוג הסרטן, המיקום שלו ועוד.
כירורג פלסטי - המבצע שחזורי שד באופן קבוע- איתו יש לבחור את סוג השחזור (ראי מטה).
גינקולוג- לשקול כריתת שחלות.
חשוב לציין כי מהלך המחלה אצל חולת סרטן שד אינו מושפע מקיום או היעדר המוטציה והטיפול אינו משתנה בעקבות מציאתה.
 
שחזור שד
שחזור שד אינו פוגע בסיכויי ההחלמה. 95% מהנשים שעוברות כריתת שד עקב גידול סרטני יכולות לעבור שחזור שד מידי ו- 100% מהנשים העוברות כריתת שד ללא גידול יכולות לעבור שחזור שד מיידי. חשוב לדעת כי כשמבצעים שחזור מידי רוב העור של השד נשמר והתוצאה האסתטית טובה יותר באופן משמעותי. לכן, ההמלצה היא לבצע שחזור מידי  אם הדבר מתאפשר.
 
קיימים מספר סוגים של ניתוחים לשחזור שד. קיימים הבדלים בין סוגי השחזור השונים בבחינת מהלך הניתוח, משך הניתוח, הסיבוכים והסיכונים האפשריים, התוצאה הסופית ועוד. אין סוג אחד של ניתוח לשחזור שד שהוא טוב יותר מהאחרים ולכל אחד מהשחזורים השונים יש יתרונות וחסרונות. חשוב להתאים לאישה את סוג השחזור לפי מצבה הכללי, מבנה הגוף וכמובן, רצונותיה. התאמה זו מבוצעת במסגרת היעוץ עם הכירורג הפלסטי. במהלך הייעוץ הראשוני יפרשו בפנייך כל אפשרויות השחזור וכן יוסבו יתרונותיה וחסרונותיה של כל שיטה. בשלב זה תבחרי, יחד עם הרופא המנתח שלך, את השיטה המתאימה לך ביותר. 
 
הסרת שדיים דו- צדדית ושחזור מיידי
הדרך היחידה להקטין את הסיכון לפתח סרטן שד היא על ידי הסרת (כריתת) שדיים דו צדדית, עם או בלי שחזור. הסרת שדיים הוא "ניתוח מקטין סיכון" המוריד את הסיכון עד 90% אבל חשוב לציין כי הוא אינו יכול למנוע לחלוטין את המחלה. המשמעות היא שנשאית שעברה כריתת שדיים דו-צדדית הורידה את הסיכון שלה לחלות לאורך החיים בסרטן שד מ 50-80% לסיכון הדומה יותר באוכלוסייה הכללית, כלומר, בין 5-10%. כיוון שגם לאחר כריתת השדיים קיים סיכון לחלות בסרטן שד- חשוב מאד להישאר במעקב.
 ההחלטה האם להסיר את שני השדיים עוד לפני שיש סרטן שד היא אישית מאוד ואחוזי הנשים הנשאיות המבצעות ניתוח זה שונים מאד במדינות שונות בעולם.
 
מה המשמעויות עבור גבר הנושא את המוטציה בגן?
גם גברים יכולים להיות נשאים של מוטציות בגנים של BRCA1 ו BRCA2.  עבור גבר שהתגלה כנשא יש שתי משמעויות: הראשונה היא סיכון של 50% להעברת המוטציה בתורשה לילדים, והשנייה היא סיכון מוגבר לחלות בסוגי סרטן נוספים (לבלב, קיבה, דרכי מרה) לנשאי BRCA2. 
 
 

ד"ר ערן בר מאיר הוא מנתח פלסטי המתמחה בניתוחי שחזור שד בבי"ח אסותא חיפה. הוא סיים התמחות-על של שחזורי שד בתכנית היוקרתית של הרווארד בארה"ב. ד"ר בר-מאיר מתנדב בעמותת ברכה (www.Bracha.org.il), עמותה ישראלית ששמה לה למטרה לעזור לנשאיות של הגן באמצעות תמיכה, מתן מידע ועוד.