דמיינו לכם עולם... שבת בבוקר יום יפה, אמא שותה המון קפה (עם חלב אורז-שקדים), אבא קורא המון עיתון, מתלבשים, מתארגנים ויוצאים לאיזה אגמון - אולי בפארק רעננה, אולי בצפון, להביט בברווזים ובאווזים שוחים בנחת במים השקטים והקרירים. אמא אווזה וגוזליה הקטנים שוחים להם בשורה, אתם יושבים על שפת האגם לצד הילדים ונהנים למראית הנוף הפסטורלי והעופות האציליים הללו, שמשרים בכם תחושת הרמוניה. הנה אווז גדול ויפה במיוחד, פורס כנפיים ודואה, ואת דואה אתו בדמיונך לימי הילדות, ונזכרת בנילס הולגרסון ואווזי הבר, תוהה מדוע היום אין תכניות לילדינו כמו אלו שהיו לנו, וכמה שאהבת את המפקדת אקה.

 

עד כאן הכל הגיוני, ואולי אף עשית את זה בדיוק לפני שבוע או תכננת לעוד שבועיים. כעת הגיע הרגע להציץ לעולם שאין בו אגמים, אין נוף פסטורלי, אין בו אמא אווזה וגוזלים, ואין הרמוניה עם הטבע. למעשה, זהו עולם של אלימות סדיסטית, בצע כסף, אטימות וגרגרנות: פיטום אווזים וברווזים לייצור כבד שומני.

 

 

תזכורת: כך מפטמים אווזים 

למען אלו שאינם בקיאים בתהליך האכזרי - תהליך ההלעטה הכפויה, הפיטום של העופות הללו, כמה מלים: הפיטום מתבצע באמצעות החדרת צינור, בכוח רב, לגרונו של העוף ודחיסת מזון (לרוב דגנים מסוגים שונים, כגון תירס או דוחן) ישירות לקיבתו באמצעות לחץ אוויר גבוה. כמות המזון הולכת וגדלה באופן הדרגתי עם תהליך הפיטום, עד שבסופו, תוך כשלושה עד ארבעה שבועות, היא מגיעה עד לשליש ממשקל האווז. הכמויות העודפות של המזון מביאות לניוון שומני של הכבד, ולהתנפחותו לממדים הגדולים עד פי עשרה מגודלו הטבעי.

 

הפיטום גורם לנזקים משמעותיים (בלשון המעטה!) לבריאותם ולרווחתם של העופות המפוטמים: בנוסף לפגיעה בתפקודו של הכבד, הכבד המוגדל לוחץ על האברים הפנימיים, וגורם לקשיים בנשימה ובהליכה. כמו כן, החדרת הצינור לגרון גורמת לפציעות קשות בוושט. כשליש מהעופות המפוטמים מתים, כתוצאה מהסיבוכים הבריאותיים הכרוכים בפיטום, עוד טרם הגעתם לשחיטה. העופות מנסים לברוח, לנוס על נפשם אך ללא הועיל, הפיטום גורם להם לסבל בל יתואר, לסטרס, ולקשת של רגשות ותחושות, שאנו בני ובנות האדם לעולם לא נדע או נבין. בינינו, עם כל צינור דקיק שמחדירים לנו לוושט, מגיע אשפוז יום והרדמה או טשטוש מלא, רופא, רופא מרדים, אחות ומלווה. 

 

בשנת 99' החלה עמותת אנונימוס במאבק להפסקת הפיטום בישראל. היה זה מאבק ארוך ומייגע, בעיקר לאווזים ולברווזים - רק כעבור 7 שנים, בעקבות פסיקת בית המשפט, נסגרו המפטמות בארץ. לא היה זה סוף הסיפור עדיין:  היו מפטמות אחדות שהמשיכו בפיטום, בניגוד לחוק, ורק לאחר שנתיים נסגרו כל המפטמות כולן.

עצומת הצילומים 

פיטום האווזים והברווזים בישראל נפסק, אך האפשרות למכור בישראל כבד מפוטם המיובא ממדינות אחרות, מעודדת הקמת מפטמות אווזים בהונגריה ויבוא לישראל של תוצרי ההתעללות שנאסרה כאן. בנוסף, המשך הסחר בכבדים של עופות שעברו התעללות מעודד מפטמים-לשעבר בישראל למצוא דרכים לעקוף את האיסור - ולחדש את הפיטום הכפוי בארץ. 

לאחרונה הגיש ח"כ הרב דב ליפמן ("יש עתיד") הצעת חוק לאיסור על סחר בכבד אווז מפוטם, שתמנע מצב אבסורדי זה, המנוגד להיגיון שהוביל לסגירת ענף הפיטום בארץ. להגשת הצעת החוק הצטרפו 22 חברי כנסת מכל קצות הקשת הפוליטית. 

 

כטבעונית, ברורה לי מאליה התמיכה בהצעת החוק, אך במקרה הזה יסכימו אתי גם הרוב הגורף של אוכלי הבשר. כבני אנוש, ברורה לנו מאליה הסלידה מהתעללות סדיסטית בבעלי חיים,.כולנו צריכים לשאול את עצמנו את השאלה הבאה: האם הרחקת האכזריות ממחוזותינו, לשדות זרים הרחק מעבר לים, כשתוצר ההתעללות והיעדר המוסר (בלשון המעטה) חוזר אלינו לצלחת מעל תאנים צלויות וקונפי בצל - הופך ללגיטימי, כי עכשיו לא אלה ידינו שדוחפות בכוח צינור בלחץ אוויר לגרונו ולוושטו של האווז או הברווז, אלא חברינו ההונגרים? הגם שמדובר במוצר שאינו ראוי למאכל אדם! זהו כבד עם שיעורי כולסטרול מרקיעי שחקים, מלא בשומן רווי, ולמעשה אפשר לכנותו "סותם עורקים" או "התקף לב בפוטנציה". איך שלא נהפוך את זה, מדובר ב"תוצר" מחליא, תרתי משמע.

 

סביר להניח שנתקלתם לאחרונה מעל דפי הפייסבוק, בתמונות של אנשים יפים המצטלמים עם ברווזונים. התמונות הללו הן חלק מקמפיין פייסבוק ואינסטגרם הקורא לתמיכה בהצעת החוק. אתם מוזמנים להצטרף לתמיכה על-ידי מעשה סמלי של צילום עצמיכם עם ברווזון, ותיוג עמוד הקמפיין בפייסבוק או האשטג stopforcefeeding# באינסטגרם. לבסוף, ירכיבו התמונות קולאז' של עצומת צילומים מרשימה.

 

כולי תקווה שנבחרי הציבור במדינת ישראל יטו אוזן ולא יתעלמו מהצווחות של האווזים והברווזים המעונים, שאם כולנו נהיה ממש בשקט... רק אנחנו והמצפון... נוכל לשמוע אותם חזק וצורם, על אף היותם - אי שם הרחק מעבר לים.

 

עמוד הקמפיין פיטום אווזים, לא בצלחת שלי