אני אמא לתאומים פגים. כשהם נולדו, זה היה אושר ענק. כל כך רציתי להניק אותם, אבל לא יכולתי. הם שכבו שם בפגייה, מחוברים לצינורות, אחת מהם היתה מחוברת לזונדה.

 

נתנו להם לאכול מה שהצלחתי לשאוב אחרי הניתוח (איזה ניתוח? קיסרי?),וסימילק, כי זה מה שנותנים לתינוקות לאכול בבית החולים בו ילדתי. כשהילדים שלי השתחררו מבית החולים, המשכתי לתת להם סימילאק, כי זה מה שהכרתי, וחבל כבר לא היה לי.

 

אתם יודעים כמה עולה קופסה של תחליף חלב? 80 שקל. תכפילו את זה בשני תינוקות. לעבודה חזרתי אחרי שהארכתי מעט את חופשת הלידה. גם שתדעו, על פי החוק, חופשת לידה בישראל היא 14 שבועות, ולתאומים ? 17. בגיל הזה תינוק אמור לינוק כל כמה שעות, הוא צריך את אמא שלו. אבל זה החוק וצריך להתפרנס. לכן חזרתי לעבודה.

 

כל מי שהוא הורה יודע שתינוקות חולים המון בשנה הראשונה. אני גם פוטרתי בגלל שהייתי צריכה להיות איתם יותר מהרגיל. בנוסף לעובדה שהפכנו למשפחה של ארבעה, הפכנו גם למשפחה עם מפרנס אחד. כמובן שמצאנו את עצמנו רצים אחרי כל מבצע אפשרי, עברנו להשתמש במטרנה (שהיא זולה יותר), אבל עדיין מאוד קשה להסתדר.

 

ועכשיו הגיע משרד הבריאות והחליט שהוא לא מאפשר יותר לחברות המזון לתינוקות לתת דוגמיות, או לקדם מכירות ומבצעים. בקיצור  לא לתת לי לבחור אם אני רוצה לתת לתינוקות שלי תמ"ל. על החלום שלי לקנות בית בשנים הקרובות כבר ויתרתי, המע"מ עלה וכל הוצאה שלי נשקלת.

 

אני מבינה שמשרד הבריאות רוצה לעודד הנקה, אבל אל תעשה את זה על חשבון הבחירות שלי. לא כולנו יכולות לבחור או רוצות לבחור בהנקה. חלקנו אימהות שלא יכולות, וחלקנו גם הורים חד מיניים שבאמת לא יכולים.

 

אנו נתנו בכם אמון, בחרנו אתכם לכנסת, אנחנו יודעות לעשות בחירות מושכלות מגיל 18 ומה שעשיתם הוא חדירה ודריסה בזכויות הבסיסיות שלנו, בתקציב שלנו וחופש הפרט שלנו. זכותנו לבחור במבצע הטוב ביותר או במוצר הטוב ביותר ולקנות על פי היכולת שלנו. אני לא לקוחה מטומטמת, אלא לקוחה עם ראש על הכתפיים ? אני יודעת לבדוק מה מתאים לי ומה אני רוצה, וזה חופש הבחירה שלי.

 

במקום להפנות משאבים לירידה על חיי האזרחים בתחום האישי הזה, אולי כדאי שתשקיעו מאמצים בסבסוד מחירי התמ"ל. יש לצו החדש שלכם השלכה על חלק לא מבוטל של נשים שאינן מניקות, מרצון או לא מרצון, ומדובר בגזירה כלכלית שרובנו באמת לא מסוגלים לעמוד בה (כבר שמעתי שמתחילים לשים זמזמים על קופסאות תמ"ל כי אנשים הגיעו למצב שהם צריכים לגנוב, כי כבר אין לנו כסף לחיות פה בכבוד).

 

תמ"ל הוא מוצר בסיסי, כמו לחם או סוכר ? זה האוכל של התינוקות שלנו ? ומה שעשיתם הוא תעודת עניות והצבעת אי אמון בנו, ההורים.במקום לשלוח אותנו לעבוד אחרי 18 שבועות, ולקבל משכורת שאינה מספיקה ? האריכו את חופשת הלידה שלנו, השקיעו ביועצות הנקה בבתי החולים ובחינוך למודעות. מצאו פתרונות שיתנו מענה לכל אישה ? וצאו לי מהציצי.