אם עד היום נשים חיפשו את מי להאשים בגלי החום, העצבים ותופעות גיל המעבר – מלבד האבולוציה – עכשיו מגיע החשוד המיידי והאשם התמידי – הגברים. מחקר חדש שפורסם בסוף השבוע טוען שהחיבה לנשים צעירות הוא הגורם לגיל המעבר אצל נשים.

 

עוד באון לייף

 

עד היום סברו המדענים שגברים תמיד נטו, אבולוציונית, להזדווג עם נשים צעירות,  משום שן פוריות יותר מנשים מבוגרות ויכולות להיכנס להריון בקלות יתרה. מחקר חדש מציע הסבר סותר לגמרי לתיאוריה הזו וטוען שבעצם גברים הם אלה שגרמו, להופעתו של גיל המעבר והפסקת הווסת אצל נשים - משום שתמיד העדיפו על פניהן את הנשים הצעירות.

 

פרופ' רמה סינג, מומחה לגנטיקה אבולוציונית מאוני' מקאסטר בקנדה ביסס את התיאוריה החדשה על פי מודלים סטיסטיים ומתמטיים – ולטענתו, העדפתם של הגברים לנשים צעירות היא זו שהובילה להיווצרות של מוטציות גנטיות שפגעו בפוריות הנשית וגרמו להפסקת הווסת.

 

לדבריו, גיל המעבר הוא דרכה של האבולוציה להכיר בעובדה שנשים מבוגרות כבר לא זקוקות ליכולת להוליד ילדים, משום שגברים אינם מעוניינים יותר להזדווג איתן. בראיון ציין פרופ' סינג שנטייתם המבנית-טבעית של גברים לנשים צעירות, נטייה שהוא מכנה "העדפה-זיווגית" – היא האשמה בהפסקת הווסת והופעת גיל המעבר. הגיל הממוצע של גיל המעבר אצל נשים הוא 52, ותופעות מסוימות שלו עשויות להופיע כבר בגיל 40.

 

ואם נשים היו מעדיפות רק גברים צעירים?

עוד ציין החוקר כי, "אם לאורך דורות רבים היו מספר גברים רבים שלא היו מעדיפים נשים צעירות, ייתכן ונשים היו יכולות להרות וללדת ילדים עד יום מותן". עוד טען החוקר כי אם לאורך הדורות, היו נשים מעדיפות גברים צעירים על פני מבוגרים, בהחלט ייתכן שגברים היו מפתחים  תופעות של גיל מעבר משלהם - בו היו מאבדים את הפוריות.

 

התיאורה של פרופ' סינג כבר זוכה לביקורת ברחבי עולם המדע, ומדענים רבים הזדרזו לציין שהסיבה להופעתו של גיל המעבר היא עדיין תעלומה מדעית. ד"ר סטיבן גולדשטיין, מומחה למיילדות בביה"ס לרפואה בניו יורק אינו מסכים עם התיאוריה מעוררת הסערה: "ישנם יונקים נוספים שחווים את גיל המעבר, למרות שתוחלת החיים שלהם מוגבלת וקרובה לתחילתו של גיל המעבר" הוא אומר.

 

ד"ר גולדשטיין מציין שעד שנת 1850 הגיל הממוצע של הפסקת הווסת היה 46 ותוחלת החיים האנושית הממוצעת היתה גיל 50, גיל שזהה כמעט ליונקים אחרים הדומים לנו, כמו שימפנזות וגורילות. ואילו היום, תוחלת החיים האנושית שונה: מבחינתו, הסבר מדויק יותר לפער בין גיל המעבר וממוצע תוחלת החיים הוא דווקא התפתחויות מדעיות כגון טיהור מים ושימוש באנטיביוטיקה שהובילו להארכת תוחלת החיים של בני האדם. "הפסקתה של היכולת להתרבות ביונקים עילאיים תמיד הגיעה בסמוך לגיל הממוצע של תוחלת החיים – ואילו התפתחות והתקדמות החברה המודרנית הם אלה שהאריכו את חיי הנשים ולא שינו את הגיל בו היא חווה את גיל המעבר", הוא אומר.