האחריות שיש להורים היא אינסופית - חינוך, בריאות, תזונה, מגורים, בטחון ועוד ועוד. אם רק היינו מקבלים ספר הדרכה להורות מושלמת ביציאה מבית היולדות היו נמנעות מאתנו ומהילדים שלנו, הרבה התלבטויות, שאלות, פחדים ובעיות. בריאות הפה והשיניים של ילדנו היא ללא ספק אחת המשימות היותר קשות ומורכבות שיש לנו כהורים וההשפעה של הבחירות שלנו על בריאות הילדים היא ארוכת טווח. העובדה שגם כשכואבות להם השיניים הם לא תמיד יודעים לבטא את זה, כמו גם ההתנגדות שיש לילדים רבים בגילאים שונים לצחצח שיניים ו/או לקבל טיפול מרופא השיניים מובילים לוויכוחים וריבים בהם הורים רבים מוותרים מראש רק כדי לא להגיע לעימותים.

 

הנתונים היבשים מצביעים גם הם על כך שבריאות הפה של ילדי ישראל טעונת שיפור. על פי המספרים המתפרסמים ילדי ישראל ממוקמים בין ילדי מדינות העולם השלישי. רובם של ההורים לא מבקרים באופן סדיר אצל רופא שיניים, ורוב הילדים מתחילים לצחצח לבד שיניים הרבה לפני שסיגלו יכולות מוטוריות לכך. ואין ספק שהאחראים לכך הם ההורים. ד"ר טל רצון, רופא שיניים, מתמחה ברפואת שיניים לילדים ומטפל במרפאות בשרון מסכם עבורכם את 10 הטעויות שכיחות שהורים נוהגים לעשות, כשזה נוגע לבריאות השיניים של ילדיהם.

 

1. שיני חלב - חשוב מאוד לטפל

הורים רבים סבורים כי אין חשיבות לטיפול בשיני חלב אולם כדאי שתדעו ששיני חלב מלוות את הילד עד גיל 10 ולעיתים אפילו עד גיל 13. יש 3 סיבות מרכזיות בגללן מטפלים בשיני חלב: כאב, הדבקה ואסתטיקה.

כשלילד כואב, זה בא לידי ביטוי בכמה דרכים: או שהוא אומר שכואב לו, או שהוא נמנע מלאכול באותה שן או באותו צד. בנוסף, העששת שבפיו עשויה להדביק שיניים נוספות ואם מדובר בילד שיש בפיו גם שיניים קבועות וחלביות אלה לצד אלה, עששת בשן חלבית עשויה לפגוע בשן קבועה.

באופן כללי, פה שיש בו עששת (כלומר, זיהום) הוא פה שעלול להוות בעיה בריאותית כללית. כשרמת החומציות בפה היא כזו שמעודדת עששת, כל השיניים עשויות להיפגע ומצבים כאלה אנחנו רוצים למנוע.

 

2. לא נרדמים עם בקבוק חלב או מיץ, או תוך כדי הנקה

ילדים רבים סובלים מעששת מוקדמת בעקבות אכילה לילית. הסיבה היא שבלילה אין זרימה של רוק שמנקה את השיניים, חם ונעים בפה וזה מצב אופטימלי ליצירת עששת במיוחד בשיניים הקדמיות המוגנות על יד השפה העליונה.

מבחינה תזונתית, אין צורך אמיתי באכילה בלילה, אלא בעיקר בסיבות שמעניקות שקט להורים.

לכן, למרות שכל עוד מדובר בתינוק ללא שיניים, אין מניעה שישן עם בקבוק. אבל כשילד מתרגל לכך יהיה לו קשה הרבה יותר לוותר על ההרגל שעלול להזיק ברגע שיצמחו השיניים. חשוב להגיד, שלא כל ילד שאוכל בלילה יסבול מעששת, ויש אפשרות שבמשפחה יהיה ילד אחד שיסבול מעששת וילד אחר שלא.

 

3. אימא אבא או מטפלת עלולים להדביק את ילדיהם בעששת

עם בקיעת השן הראשונה של הילד מתרחשת התיישבות של חיידקי העששת בפיו. מחקרים מראים כי ילדים של אימהות שסובלות מעששת, יש סיכוי גדול שידבקו בעששת. ההורים יכולים להדביק את הילדים בכמה דרכים: בנשיקות פה לפה, בהכנסת המוצץ לפה או הכפית ממנה אוכל הילד. בנוסף, הורה שמזניח את בריאות הפה שלו, סביר להניח שיזניח את בריאות הפה של ילדו. בטיפולים, בהקניית הרגלים, בהרגלי צחצוח ותזונה.

 

4. ילד עד גיל 6 לא יכול לצחצח את שיניו לבד

האם אתם מאפשרים לילד בן השלוש שלכם להוציא כלים מהמדיח? סביר להניח שלא, אז כמו שאתם מתאימים את הפעילות של הילד ליכולות שלו, כך גם בצחצוח שיניים. לילד עד גיל 6 אין את היכולת המוטורית לצחצח שיניים באופן נכון ויסודי. נכון שכדאי ומומלץ לעודד את הילד לעצמאות, אבל מומלץ לפקח עליו. כמות המשחה, משך הזמן ואופן הצחצוח חשובים ולעיתים קריטיים, גם לילדים בגילאים גדולים יותר.

 

5. חשוב לצחצח שיניים פעמיים ביום

יש פעולות יש פעולות שילדים עושים גם אם הם ממש לא נהנים:  להתקלח, או לחגור חגורת בטיחות. ולמרות הבכי שלהם אתם לא מוותרים. אז למה נותנים אוטונומיה בנוגע לצחצוח שיניים?  הצחצוח לפני השינה הוא החשוב ביותר במהלך היום. ישנן דרכים רבות להפוך את הפעולה השגרתית הזו למשהו חווייתי -  אבל לא כדאי לוותר על הצחצוח.

 

6. רכישת מברשת שיניים מתאימה

הורים רבים קונים מברשות שיניים על פי מבצעים והנחות ולא לפי צרכי הילדים. מברשת השיניים של הילד צריכה להיות מתאימה לילד לגיל שלו ולמבנה הפה. חשוב שכשהילדים קטנים ראש המברשת יהיה קטן כך הוא יכול להגיע למקומות קטנים ולנקות היטב, ורצוי לקנות מברשת בעלת סיבים רכים.

 

7. רמות פלואוריד מותאמת לגיל

לצד המברשת המתאימה חשוב גם להתאים את משחת השיניים. על פי המלצת משרד הבריאות הישראלי עד גיל שנתיים יש צורך לצחצח במשחת שיניים ללא פלואוריד. כאשר אתם קונים משחה, על האריזה מאחור רשומה רמת הפלואוריד הקיימת במשחה. ppmf מציין את כמות הפלואוריד במשחה, לילדים בגילאי 2-6  ההנחיות מדברות על רמה שלא עולה 1000 ppmf. למעשה מגיל 6 ומעלה הריכוזים במשחות לילדים דומים לריכוז במשחות מבוגרים, כך שמדובר בהעדפה של טעם של הילד.

 

8. לא רק ממתקים עושים חורים בשיניים

יש חשיבות גדולה לתזונה ולהרגלי תזונה של הילדים, באספקטים שונים. הורים רבים חושבים כי רק ממתקים גורמים לחורים בשיניים, וזה לא מדויק. חוץ מסוכרים שגורמים להתפתחות עששת, יש גם חשיבות רבה לתדירות האכילה ששומרת על רמת חומציות שעלולה להיות הרסנית בפה. פה שעסוק באכילה פעמים רבות במשך היום לא מאפשר את האיזון והבנייה של השן ובכך נמצא זמן ממושך במצב חומציות שמעודדת יצירת עששת.

לכן חשוב להצמיד את הקינוח לארוחה ולא לתת אותו שעתיים אחרי, אם שותים משקה ממותק לשתות אותו עם הארוחות.

ונקודה חשובה נוספת: גם למזון מלוח או חריף יש השפעה על האיזון בפה של הילדים שלנו ועלול לגרום לעששת.

 

9. ילדים נחבלים בשיניים כל הזמן, חשוב להגיע לרופא שיניים מומחה ברפואת ילדים

ילדים נוטים ליפול ולהיחבל: אם כשהם לומדים ללכת, לרכב על אופניים, או במהלך חוג קרטה. לעיתים הורים מגלים את הפגיעה כאשר השן משנה את הצבע שלה או שהיא מתחילה להתנדנד ואז הם מגיעים לרופא שיניים מומחה לילדים. חשוב להגיע לבדיקה אחרי חבלה אצל רופא מומחה, גם בכדי לוודא שאין נזק שלא נראה לעין וגם בשביל לבצע מעקב במידה ותתפתח דלקת במקום. לילדים שעוסקים בספורט באופן קבוע, ממליצים רופאי השיניים להשתמש במגן שיניים במטרה להגן על השיניים הקבועות.

 

10. חרדה דנטלית מושפעת מחרדת ההורים

ישנה חשיבות גדולה מאוד להכנה שעובר הילד לקראת הביקור אצל רופא השיניים. כאשר הורה שחווה חרדה מסוימת משתמש בביטויים כמו: " אל תדאג, לא יכאב לך", או "אל תפחד", הילד מפתח חרדות למרפאה חושש וחרדתי. לכן, מומלץ להורה חרד להשאיר את התקשורת עם הילד לרופא השיניים.

רופאי שיניים שמתמחים ברפואת ילדים לומדים להתמודד עם מצבים מורכבים ופשוטים כאחד במטרה ליצור בן הילד והרופא תקשורת ומערכת יחסים טובה כמו גם טיפול יעיל וטוב, לאורך זמן.