הן מחויבות, מסורות ולעתים נלחמות בפציעות ובאכזבות, אך התכונה המאפיינת אותן, ובמיוחד את החמש האלה, היא ללא ספק ההתמדה. הן לא ייתנו לרוחות, מחלות ושום גורם חיצוני אחר להפריע להן בדרכן אל המטרה – להצטיין בענף שבו הן משחקות. קבלו את 5 הנשים הבולטות בספורט הישראלי.

 

עוד ב Onlife:

 

 

לי קורזיץ, גולשת גלים

לי קורזיץ (צילום: יח"צ)

 

השייטת האולימפית לי קורזיץ היא סמל לאהבה לים ולענף כולו. היא זכתה באליפות העולם בראשונה כשהייתה בת 19, ומאז קטפה את התואר פעמיים נוספות.

 

בתחילת דרכה הייתה זו סבתה שתמכה בה ומימנה עבורה נסיעות לתחרויות, אבל לקראת אולימפיאדת לונדון הצטיידה קורזיץ, 29, בנותנת חסות מבוססת יותר - אלקטרה מוצרי צריכה. "הוועד האולימפי קישר בינינו. זה החמיא לי, מפני שאני עוסקת בספורט אינדיווידואלי שלא לרבים אכפת ממנו", אמרה. מנכ"ל אלקטרה מוצרי צריכה, יקי ודמני, אמר לפני האולימפיאדה ל - TheMarker כי "הסיפור של קורזיץ משך את תשומת לבנו: מהרגע הקשה שהיה לה לאחר שלא העפילה לאולימפיאדת בייג'ין ועד לרגע שבו חזרה להתחרות והגיעה לאליפות העולם".

 

לי קורזיץ נולדה במושב חופית למיכל (מיקי) ולששון, שחיינית וגולש גלים. כשהייתה בת 7 עברה משפחתה למכמורת. קורזיץ החלה לעסוק בגלישת גלים כשהיתה בת 8, אז הצטרפה למועדון השיט המקומי המכשיר את ילדי עמק חפר בגלישה ובשיט. לאחר כשנתיים עזבה את המועדון והחלה להתאמן בג'ודו עד לזכייתה באליפות ישראל לגילאי עד 14, שלאחריה פרשה מהענף. קורזיץ חזרה למועדון השיט והחלה לגלוש באופן תחרותי בדגם גלשנים התואם את גילה.בשנת 2002 החלה באימונים אינטנסיביים עם הגולש גל פרידמן שתמך בה מקצועית, ובתקופה זו הגיעה לתחרויות בינלאומיות והישגיה השתפרו מתחרות לתחרות.

 

בגיל 19 השתתפה לי קורזיץ באליפות העולם בגלישת רוח מדגם מיסטרל, זכתה במקום הראשון והפכה לגולשת הצעירה ביותר שזכתה באליפות העולם. לאחר הזכייה התברגה בסגל האולימפי. באולימפיאדת אתונה ב- 2004 הגיעה קורזיץ למקום ה- 13, אבל ארבע שנים אחר כך לא צלחה את תחרויות המבחן שנועדו לקבוע את הרכב הסגל למשחקים האולימפיים בבייג'ינג, והודיעה על רצונה לפרוש מפעילות אולימפית. באפריל 2009 במהלך צילומים בהוואי נפצעה קורזיץ סמוך לעמוד השדרה כשגולש ישראלי פגע בה עם הגלשן, ושברה שתי צלעות. לאחר שיקום חזרה לגלוש. ביולי 2010, באליפות העולם בפולין, נפצעה שוב, כשגולשת צרפתייה התנגשה בה.

 

ביוני 2011 זכתה לי קורזיץ במקום השלישי בגביע העולם בוויימות', האתר שאירח את התחרויות באולימפיאדת לונדון. בדצמבר 2011 זכתה במדליית זהב באליפות העולם באוסטרליה והפכה לספורטאית הישראלית הראשונה שזכתה בשתי אליפויות עולם. באולימפיאדת לונדון סיימה קורזיץ במקום השישי ובמארס 2013 זכתה בפעם הרביעית והשלישית ברציפות במדליית הזהב באליפות העולם שנערכה בברזיל. "כשהרוחות חזקות היא הכי טובה", אומר עיתונאי הספורט רמי היפש. "למרות המחלה והפציעות, היא תמיד חוזרת לים".

 

אליס שלזינגר, ג'ודוקא

אליס שלזינגר (צילום מתוך ויקימדיה)

 

אליס שלזינגר היא ג'ודוקא אולימפית עטורת פרסים, שלדברי עיתונאי ספורט המילה המאפיינת אותה היא עקשנות. שלזינגר נמצאת כרגע במאבק מול איגוד הג'ודו, מה שעלול אולי לעלות לישראל בספורטאית מנצחת שתעבור להתמודד בתחום אחר, או עבור מדינה אחרת.

 

אליס שלזינגר נולדה וגדלה בהרצליה למשפחה בת שישה ילדים. היא החלה להתאמן בג'ודו בגיל 7 וכשהייתה בת 14 עברה לפנימיית המחוננים של מכון וינגייט. ב- 2005 השתתפה במכביה וזכתה במדליית זהב. את הקריטריון לבייג'ינג השיגה ברגע האחרון, לאחר שנה לא קלה של כישלונות ומחלת הנשיקה. באליפות אירופה היא הצליחה להשיג את מדליית הארד שהבטיחה את מקומה באולימפיאדה, אך בבייג'ינג היא הפסידה בקרב הראשון והודחה.

 

בפברואר 2012 השיגה אליס שלזינגר את הקריטריון לאולימפיאדת לונדון לאחר שזכתה בארד בפריז. באולימפיאדה עצמה ניצחה את הקרב הראשון, העפילה לרבע הגמר והפסידה. במארס 2013 זכתה שלזינגר במדליית ארד בתחרות גראנד פרי סמסון בטורקיה, לאחר שהפסידה בחצי הגמר לג'רבי. ואולם באוניברסיאדה (אירוע ספורטיבי בינלאומי המאורגן על ידי הפדרציה הבינלאומית לספורט אוניברסיטאי) זכתה שלזינגר בשתי מדליות זהב – בהיאבקות חגורות ובסמבו.

 

"אליס שלזינגר עכשיו נמצאת בתקופה של מלחמה מול איגוד הג'ודו", מספר רמי היפש. "בן זוגה היה מאמן נבחרת הנשים והם הפכו לזוג, אלא שבאיגוד החליטו שהיא חייבת להתאמן עם מאמן הנבחרת שני הרשקו. שלזינגר לא ויתרה והחליטה להילחם באוניברסיאדה ברוסיה בשני מקצועות מוזרים, וזכתה בשניהם. היא מנסה להוכיח שהיא יכולה להתחרות בענפים אחרים ולא צריכה אותם, על אף שירדן ג'רבי, יריבתה הגדולה, מתקדמת בינתיים בג'ודו. במקרה הגרוע היא תעבור להתחרות עבור גיאורגיה".

 

נטע ריבקין, מתעמלת אמנותית

נטע ריבקין (צילום מתוך ויקימדיה)

 

נטע ריבקין היא מתעמלת אמנותית, אמנם רק בת 22, אבל אולימפיאדת לונדון לא הייתה הראשונה שבה השתתפה. התמיכה הכספית בריבקין הופיעה בדמותה של זוכת המדליה האולימפית הישראלית הראשונה, יעל ארד, ג'ודוקא בעברה וכיום יו"ר דירקטוריון מוגובי, עולם משחקים וירטואלי לגילי 6-13. "החיבור הזה נתן לי חופש כלכלי גדול יותר, על אף שהייתי מתקיימת גם עם המלגה של הוועד", אמרה ריבקין בראיון ל - TheMarker. "מוגובי מסייעים לי מבחינה כספית, ואני משתפת פעולה באירועים ובכתיבה על התחרויות בבלוגים. אני מסבירה לילדים עד כמה ספורט תורם להתפתחות, אפילו אם הם לא ייהפכו לספורטאים מקצועיים".

 

החיבור בין מוגובי לריבקין נוצר בעקבות סדרת ההישגים של השנים האחרונות בספורט הישראלי, שיצרה בחברה רצון להשקיע בתחום. "דיברנו על כך שחשוב לנו להנחיל לילדים ערכים ולחדד את המסרים של ספורט ובריאות וכושר גופני", אומרת יעל ארד. "אמנם אין לנו כסף מיותר, אבל חשבנו שיהיה נכון לאמץ ספורטאי. רצינו ללכת על מישהו פחות מפורסם, כדי שנוכל לתת לו את הדחיפה והכוח מתוך הקהילה שלנו".

 

באופן מפתיע, ארד החליטה שלא לפנות לענף הג'ודו המוכר לה. "להם כבר יש ספונסרים, ואני משתדלת לחבר את הדברים הכי נכונים, בהתאם לצרכי החברה. נטע ריבקין מתאימה כי היא ספורטאית איכותית, וגם צנועה. מלבד ההיבט הכלכלי, לתמיכה יש היבט מנטלי. בתחילת הקשר נתנו לה סכום חד פעמי שיעזור לה לקנות מכונית. הבנתי שהיא בוגרת מספיק להתמודד עם הכסף".

 

נטע ריבקין נולדה וגדלה בפתח תקוה. היא החלה להתאמן בגיל 5 וכיום היא מתאמנת בקבוצת מכבי תל אביב, בהדרכתה של אלה סמופלוב. ב- 2007 הפתיעה כשסיימה במקום ה- 13 באליפות אירופה. באותה שנה, כשהייתה בת 16 בלבד, זכתה במקום ה- 20 באליפות העולם ביוון.

 

בעקבות הישגיה החליט הוועד האולימפי לצרף את נטע ריבקין למשלחת הישראלית באולימפיאדת בייג'ינג. היא הייתה הצעירה ביותר במשלחת והשיגה את המקום ה- 14. במארס 2010 זכתה ריבקין במדליית ארד בתרגיל הכדור בגביע העולם שנערך בפורטוגל. חודש לאחר מכן זכתה בארד בתרגיל בחישוק בסבב גביע העולם בצרפת.

 

באליפות אירופה בהתעמלות אמנותית במאי 2011 זכתה נטע ריבקין במדליית כסף בתרגיל האלות והפכה לספורטאית הישראלית הראשונה שזכתה במדליה בתחרות זו. באולימפיאדת לונדון קבעה שוב שיא לספורטאית ישראלית כשעלתה לגמר הקרב רב וסיימה במקום השביעי.

 

אולגה לנסקי, אצנית

אולגה לנסקי (צילום מתוך ויקימדיה)

 

עד היום, האצנית אולגה לנסקי היתה האישה שהגיעה הכי קרוב למחיקת ההישג של אסתר רוט שחמורוב מספר השיאים הישראלי. "היא הכי מתקרבת אליה בריצת 100 מטר", אומר רמי היפש, "היא רק בת 20 ומתמידה אז יש סיכוי גדול שתצליח לשבור את השיא". תוצאת השיא שלה ב-100 מטר היא 11.55 שניות – 10 מאיות השנייה יותר מרוט שחמורוב.

 

את השיא של אסתר רוט שחמורוב ב-200 מטר, לעומת זאת, לנסקי כבר הצליחה לשבור: בתחרות שנערכה באפריל 2013 שברה לנסקי את השיא הישראלי בן 39 השנים בריצת 200 מטר של רוט שחמורוב והעמידה אותו על 23.6 שניות – כשהיא רחוקה רק 30 מאיות השנייה מהקריטריון לאליפות העולם בריצת 200 מטר.

 

התוצאה העלתה את אולגה לנסקי למקום השלישי בכל הזמנים לבוגרות, כשמעליה נמצאות רק רוט שחמורוב ולא אחרת מאשר אמה של אולגה, אירנה לנסקי, שעד פרישתה לאחרונה, נחשבה לאחת האצניות הגדולות בארץ. "אני בכושר טוב," סיכמה אולגה בתום התחרות, "אמרתי לעצמי בשבוע שעבר שאם אני לא עושה שיא אישי בתחרות הזו אני יורה לעצמי בראש". באתר הספורט ONE אמרו עליה כי "מה שבטוח הוא שאולגה לנסקי נראית כמי שתעמוד במרכזה של האתלטיקה הישראלית בשנים הקרובות".

 

אולגה לנסקי נולדה באוקראינה לשני הורים ספורטאים ועלתה לישראל בגיל 6. בגיל 12 החלה אולגה להתאמן עם אמה אירנה ובסופו של דבר התמקדה בריצות הקצרות. ועדיין, אולגה תמיד הוזכרה כ"בת של" ומסביבה עסקו בעיקר בהשוואות בינה לבין אמה. רק לאחר שאירנה פרשה בגיל 42 הייתה יכולה אולגה לפרוש כנפיים ולפתח זהות משל עצמה כאצנית מובילה עם תוצאות מרשימות ביותר.

 

שי דורון, כדורסלנית

שי דורון (צילום: נועם גלאי)

 

על אף שהכדורסלנית שי דורון לא הצליחה במיוחד ב - WNBA, קשה להתעלם מעצם ההתברגות  שם. "העובדה שהיא הצליחה להגיע כל כך רחוק הופכת אותה לספורטאית ישראלית בולטת", אומר רמי היפש. "פרט לכך, היא הייתה שחקנית מכללות די טובה והגיעה לפיינל פור. והיא גם תמיד חוזרת לרמלה. שנים שהיא משחקת בישראל". עם זאת, כיום היא משחקת בקבוצת טרסוס הטורקית, לאחר שעזבה את אליצור רמלה בסוף 2012 בעקבות הבעיות הכלכליות הקשות בהן מצויה היתה הקבוצה.

 

שי דורון, שהייתה קפטן הקבוצה, היוותה חלק עצום מהעונה הענקית של רמלה לפני כשנתיים, אז הובילה אותה לזכייה ביורוקאפ ובדבאל הישראלי. את העונה האחרונה שלה פתחה דורון בקבוצה, אך באמצע העונה עזבה בעקבות חוזה גדול ליאקטרינבורג הרוסית. בקיץ 2012 היא שבה לארץ וחתמה לעונה נוספת ברמלה, אך בשל העובדה שהקבוצה לא פתחה את העונה ונקלעה לקשיים כלכליים, השתחררה דורון ועברה לטורקיה.

 

שי דורון, בעלת אזרחות אמריקאית, הגיעה לארה"ב כבר בתיכון. בשנים 2004-2007 שיחקה במדי נבחרת הכדורסל של אוניברסיטת מרילנד. בעונתה הראשונה בקבוצה נבחרה לאחת מחמש השחקניות הטובות בליגת המכללות ובעונה השנייה נכנסה לדירוג חמש השחקניות החדשות הטובות בליגה בכלל. בעונת 2005-2006 הובילה את מרילנד לזכייה בטורניר אליפות המכללות בכדורסל, וב- 2007 היא נבחרה בדראפט לליגת ה - WNBA, כשקבוצת ניו יורק ליברטי בחרה בה במקום ה- 16, אך דורון לא נחלה שם הצלחה גדולה.

 

בסיום העונה שי דורון שבה לארץ, והמשיכה בקריירה מלאת הישגים. לאחר עונה מוצלחת באליצור רמלה חתמה בבשיקטש הטורקית ועם תחילת הפגרה חזרה לישראל, הפעם למכבי רמת חן. לאחר ששיחקה בקבוצת טרגובישטה, אלופת רומניה, חזרה שוב לאליצור רמלה וזכתה בשלושה תארים: אליפות המדינה, גביע המדינה וזכייתה ההיסטורית של הקבוצה ביורוקאפ. שי דורון הובילה את נבחרת העתודה של ישראל לזכייה באליפות אירופה דרג ב' שנערכה בליטא ב- 2005, היא היתה מלכת הסלים בטורניר ואף נבחרה לשחקנית המצטיינת בו. בנוסף למשחקיה במדי נבחרת ישראל, שי דורון גם שיחקה בנבחרת ארצות הברית למכביה ה- 17.