איומים ברצח ובאונס ושלל נאצות כלפי אישה הם משהו שלמרבה הצער התרגלנו לראות כשגרה בסעודיה או במקום כמו כיכר תחריר, אבל קצת יותר מפתיע כשהם מופנים כלפי עיתונאית בריטית, ובעיקר כשהזירה בה זה קרה, הרשת החברתית טוויטר, לא עושה דבר בנידון.

 

מה עשתה קרוליין קריאדו-פרז, עיתונאית עצמאית ופעילה פמיניסטית בריטית, כדי לזכות בכל הקסם הזה? ובכן, היא העזה להציע להדפיס על שטרות של 10 לירות שטרלינג את דמותה של ג'יין אוסטין, סופרת אנגליה שהרבה לעסוק בחייהן של נשים בחברה, במשפחה ובתוך מערכת הנישואין בתקופתה. קריאדו-פרז ניהלה קמפיין מוצלח למדי להנצחת דמותה של אוסטין, והבנק המרכזי הודיע שהוא מאמץ את ההצעה להנצחת דמויות של נשים בכלל ושל אוסטין בפרט על השטרות החדשים שיונפקו בשנת 2017.

 

עוד ב Onlife:

 

התגובות העוינות לא איחרו לבוא, כמובן, וטוויטר געש: קריאדו-פרז זכתה למטר של עשרות ציוצים שכללו גידופים ואיומים באונס, התעללות ורצח, בתוך פחות מיממה. הניסיונות שלה להתמודד עם האיומים האישיים הפנו אותה למלא טופס תלונה ברשת טוויטר, ותו לא.

 

מי שנחלצה לעזרתה הייתה הפוליטיקאית איווט קופר, שפנתה לרשת החברתית טוויטר בטענה שהציוצים נגד קרוליין קריאדו-פרז הם "מחפירים, מזעזעים ולא מקובלים", ואף ניסחה עצומה הקוראת לטוויטר להוסיף אפשרות לדיווח בזמן אמת על הטרדות ואיומים אלימים. ההצעה של קופר זכתה לתמיכה נרחבת בקרב חברי פרלמנט בריטים, וגם בקרב לא מעט סלבס הסובלים גם הם, יש להניח, מנאצות ואיומים ברשתות החברתיות השונות. 

 

איומים באונס וברצח. קרוליין קריאדו-פרז (צילום: יח"צ)

 

טוני וונג, מנכ"ל טוויטר בריטניה, מיהר להגיב לעצומה של קופר וטען שהרשת מתייחסת ברצינות לכל מקרה של איומים או התעללות, ושהוא קורא למשתמשים לדווח על כל מקרה שאינו תואם את חוקי טוויטר. אולם התגובה של וונג רק הסעירה את קופר יותר משום שלדבריה, על אף האיומים המפורשים - נותרו תגובותיהם של קברניטי הרשת החברתית חלשות ובלתי משמעותיות. "התגובה של טוויטר מניעה את קריאדו-פרז לפנות לעזרת המשטרה, במקום לאפשר למשתמשים לדווח על התנהגות בלתי הולמת ברשת באופן מיידי, פשוט ומהיר", טוענת קופר. "ברור שבמקרה כזה צריך לפנות למשטרה שתפתח בחקירה אולם גם על כתפי הרשת החברתית מוטלת אחריות, במיוחד במקרים בהם מדובר באיומים להתנהגות פושעת. התגובה של טוויטר לחלוטין לא מקובלת, ולא מדובר רק בקרוליין אלא במקרים רבים של אלימות מילולית שמופנית כלפי נשים ונערות ברשת החברתית".

 

למעלה מ- 20,000 אנשים כבר חתמו על העצומה לאפשר למשתמשים בטוויטר לדווח מיד על התנהגות אלימה. קריאדו-פרז ציינה בתבונה כי "גרמנו לבנק המרכזי של אנגליה לשנות את דעתו, ודאי נוכל לעשות אותו דבר לרשת טוויטר". מארגני העצומה הכריזו על ה- 4 באוגוסט כיום חרם על טוויטר במטרה להגביר את המודעות לאלימות בציוצים.

 

בעקבות התלונה שהגישה קריאדו-פרז במשטרה על איומים נעצר ביום ראשון האחרון במנצ'סטר בריטי בן 21 בחשד ששלח לפעילה הפמיניסטית כ-50 איומים אלימים.