יש תופעות שלא נעים לדבר עליהן אבל קשה מאוד להתעלם. אחת מהן היא הליטוזיס, או בשמה העברי "באשת פה", זוהי תופעה מוכרת ונפוצה ממנה סובלים יותר מ50% מהאוכלוסייה. על מנת לטפל במצב זה חשוב להבין ממה הוא נובע, משום שהליטוזיס יכולה להיות תופעה חולפת או מתמדת  . 

 

ראשית, נבחין בין סוגי ההליטוזיס  : 

 

הליטוזיס כרוני  : זהו מצב שבו האדם סובל באופן תמידי מריח רע מהפה, שלא עובר עם אמצעי מיסוך שונים כמו שטיפות פה וצחצוח שיניים. במקרה כזה עלינו לשלול מעורבות מחלה מערכתית (סוכרת למשל), בעיות במערכת העיכול, מחלות בסינוסים ובשקדים ואפילו דיאטה חריפה ולא מאוזנת.
רצוי מאוד לעבור גם בדיקה מקיפה אצל רופא השיניים, שכן בשיניים עששתיות עם חורים עמוקים ישנה כמות גדולה מאוד של ריקבון וחיידקים פעילים, דבר אשר יגרום לריח רע. 

כמו כן, בהזנחה ממושכת עלולים להיווצר אבצסים והפרשת מוגלה, שגם הם גורם לא מבוטל לריח הרע. בעיה אחרת היא דחיסת מזון בין השיניים לתוך החניכיים, שבלתי אפשרי לסלקו ע"י מברשת רגילה. המזון התקוע גורם לחורים חדשים וכן לדלקת חניכיים מקומית קשה.

גם תותבות קבועות או נשלפות שצוברות לכלוך וריח רע, יגרמו לריח רע מהפה ולכן יש לבדוק גם אותן ולהקפיד על ניקיונן.

 

הליטוזיס חולף: המצב הכי מוכר של התופעה, לדוגמא כשהפה יבש ויש טעם רע אחרי שינה, אחרי אוכל מסוים או כאשר הפרשת הרוק הינה דלילה או מעטה ואין שטיפה של החיידקים וניטרול שלהם. ממצב זה סובלים אחוז נכבד מהאוכלוסייה, ביניהם גם ילדים צעירים ובני נוער.

ממה נגרם הליטוזיס?

ריחות פה נוצרים בעיקר בעקבות פירוק חלבונים לחומצות אמינו נפרדות, כאשר חלק מחומצות האמינו עוברות פירוק נוסף ויוצרות תוצר לוואי של התהליך שהוא מימן גופריתי (H2S  ). תרכובות הגופרית הנדיפות התגלו כבעלות קשר חזק למידת חומרת ההליטוזיס.

למעשה, 90% מהמקרים נובעים מחלל הפה עצמו, כאשר חלקה האחורי של הלשון הוא המיקום הנפוץ ביותר מאחר וקשה יותר לנקות שם באופן יום יומי.

ניתן לזהות התעצמות של ההליטוזיס במיוחד לאחר צום, שתייה מעטה, דיבור ממושך ועישון. זאת מאחר והרוק לא שוטף את החיידקים שממשיכים לעבוד ותוך מספר שעות נמצא עצמנו עם טעם לא נעים בפה, וריח בהתאם.

 

מי סובל מזה?

כפי שהוזכר, ריח רע מהפה היא תופעה שסובל ממנה אחוז משמעותי ונכבד מהאוכלוסייה, כאשר ישנם קהלי יעד 'פגיעים' יותר, דוגמת מעשנים, וישנם קהלי יעד 'נעלמים' דוגמת ילדים ובני נוער. למה הכוונה? נדמה כי ברור ומובן מאליו שאדם שמעשן יסבול לאחר מכן מריח לא נעים מהפה, אך המחשבה כי גם ילדים צעירים ובני נוער יכולים לסבול מכך, לא נמצאת תמיד במודעות ההורים או בקרב בני הנוער עצמם, ולכן התופעה איננה מקבלת התייחסות מיוחדת.

 

במקרה של ילדים צעירים, השלכות התופעה עלולות להיות חמורות יותר, שכן הריח הרע מהפה עלול לגרום לדחייה חברתית ואף למצוקה נפשית של ממש. לפיכך חשוב מאוד לשים לב גם להרגלי התזונה של ילדכם ולריח הנשימה שלהם, כדי לעצור את התופעה בזמן ולטפל בה בצורה המתאימה.

 

איך אפשר להתמודד?

אנשים הסובלים מריח רע מהפה, מוציאים כסף רב על מרענני נשימה, חומרי מיסוך ושטיפות למיניהן. ילדים ובני נוער ירבו להשתמש במסטיקים וסוכריות מציצה שונות כדי להעביר טעמים לא נעימים בחלל הפה.

 

למעשה, הקושי הגדול הכרוך בנושא, הוא חוסר יכולתו של אדם לחוש בריח הפה שלו עצמו. קיימת  מבוכה רבה סביב הנושא, ורתיעה של הסביבה מליידע אדם קרוב כאשר הוא סובל מהבעיה, מה שעלול להוביל למצב מביך אף יותר שכולם מודעים לריח הרע מהפה ? מלבד האדם הסובל בעצמו.

כיום ניתן למצוא על המדף פתרונות רבים לבעיה, החל מסוכריות מנטה, תרסיסי פה, מסטיקים שונים ועד לעיסת פולי קפה, לעיסת עלי פטרוזיליה, שימוש בתכשירים טבעיים או שתיית תה קמומיל. מרבית התכשירים הללו אכן מייצרים מיסוך של הריח הרע, אך בדרך כלל פועלים למשך זמן קצר (5-10 דקות) ומחייבים שימוש אין סופי ללא מתן פתרון אמיתי.

 

מה גם שכאשר מדובר בילדים ובני נוער, מרבית הפתרונות נתפסים בעיניהם כ"תרופה" שאין הם מעוניינים לקחת, או שהם מנתבים זאת לכיוון שלילי אחר ולועסים מסטיקים בטעמים מלאים בסוכר, ממתקים אחרים וכד'. אחד התכשירים החדשים בשוק הישראלי שבא לתת מענה על טווח הזמן בו המוצר משפיע, הוא סוכריות לייק .(Like) סוכרייה בטעם מנטה מרענן שמכילה חומרים טבעיים בלבד, שנראית ככל סוכרייה אחרת על מקל. החידוש הייחודי שלה הוא במיקרוקפסולות של אבץ המשתחררות מתוכה, יוצרות משטח מחוספס שמגרד את הלשון ומרחיק בכך את החיידקים ממנה. מחקרים אף הראו כי 60% מריח הפה הרע מופחת, ומשאיר את הטעם הטוב והנשימה הרעננה למשך 4 שעות. 

פתרונות דוגמת סוכרייה זו ואחרים, מאפשרים התמודדות טובה עם ההליטוזיס הן בפן הבריאותי והן בפן האישי-חברתי, שכן המוצר נראה כסוכרייה רגילה על מקל.

התופעה נעלמת לחלוטין?

סביר להניח כי מרביתנו נמשיך לסבול מהליטוזיס כל עוד נמשיך לאכול, לדבר, לקום משינה, ולמעשה כל עוד נמשיך לחיות את חיינו כבני אדם בשגרה הסטנדרטית.
אין דרך להעלים את התופעה לגמרי מאחר והיא חלק מפעילות הגוף והתהליכים המתרחשים בו, אך ניתן להקל, לסייע ולהיפטר מהריח הרע למשך כמה שעות בצורה נוחה, יעילה ונעימה.

טיפול נכון בהליטוזיס יכול לחסוך אי נעימויות רבות בסביבת הגן וביה"ס עבור ילדים, בסביבת עבודה של מבוגרים ולאורך חיי היום יום באופן כללי.

 

 בעלת הבלוג הינה רופאת שיניים במרפאת מכבי-דנט בת ים ומנהלת את פורטל "יולדת".