למאבק העולמי במגפת ההשמנה אין גלולת קסם. קמפיינים, מסעות הסברה חובקי עולם, דיאטות חדשות לצד ישנות, תכשירים, תרסיסים, אזהרות של ארגוני בריאות ומכוני כושר לא מצליחים לצמצם את מימדי ההשמנה העולמיים שרק עולים. על פי המרכז למניעת ובקרת מחלות בארצות הברית- CDC, כשליש מאוכלוסיית ארצות הברית סובלת מהשמנת יתר שמסכנת את בריאותם.

 

עוד באון לייף:

הגן שמונע ממך לרזות

המגישה הכי אמיצה בטלוויזיה 

האם אתם שמנים בהכחשה? 

 

מחלות מסכנות חיים כגון: מחלות לב וכלי דם, שבץ וסוכרת - כולם קשורים קשר אמיץ בעודף משקל. האם לחץ חברתי מסייע לאנשים לרדת במשקל? המיתוס כי חיזוקים מהסביבה, הפניית תשומת לב לסוג האוכל, תמונות וקמפיינים של ידוענים חטובים ושרירים מתבררת כשגויה לגמרי.

 

מחקר חדש מצא כי לאנשים אשר סבלו ממקרים של אפליה על רקע משקלם, סיכוי פי 2.5 לעלות ממשקל המוגדר כעודף משקל לכזה המוגדר כהשמנת יתר. כמו כן, אלה שכבר סבלו מהשמנת יתר בתחילת המחקר וחוו אפליה על רקע משקלם יש סיכוי לעלות פי 3 במשקל.

 

המחקר עקב אחרי 6175 משתתפים בעלי משקל תקין, משקל עודף וכאלה הסובלים מהשמנת יתר, בין השנים 2006-2010. המשתתפים התבקשו להישקל בפרקי זמן קבועים מראש ולענות על שאלונים פסיכולוגיים בהם נדרשו לפרט ולספר על סיטואציות שונות שחוו בהקשר למשקל גופם.

 

צילום: shutterstock

 

מהשקילות וניתוח השאלונים עלה כי המשתתפים שהיו בעלי משקל עודף מלכתחילה וחוו אפליה על רקע משקלם היו בעלי סיכוי גבוה יותר לעלות במשקל במהלך השקילות ההשוואתיות של המחקר. "במקום להניע אנשים לרדת במשקל, אפליה למעשה מגבירה את הסיכון להשמנת יתר", סיפרה מחברת המחקר הפסיכולוגית אנג'לינה סוטין, מהמחלקה הרפואית באוניברסיטת פלורידה בארה"ב.

 

"אנשים רבים מאמינים כי על ידי תחושה של בושה וחוסר שייכות יצליחו להכריח מישהו שהם מכירים לרדת במשקלו", היא מוסיפה, "אבל למעשה מה שקורה הוא בדיוק ההיפך. התחושות הקשות שחווים אותם אנשים שסובלים מעודף משקל, שמושפלים ומובכים מגדילות את הסיכויים להחמרה באחוזי המשקל העודף".

 

אפליה מוכרת וידועה

אפליה על רקע משקל נחשבת לאחת האפליות המוכרות והשכיחות ביותר בעולם המערבי. "אנשים שסובלים מעודף משקל נתפסים כעצלנים, בעלי אופי חלש, חסרי יכולת בכלל וכוח רצון בפרט על ידי הסובבים אותם", מספרת שלומית אבן חן, פסיכולוגית שמטפלת בבוגרים ובני נוער.

 

"מדובר באפליה נפוצה מוכרת ונחקרת על ידי הקהילה המחקרית והמדעית. אנשים שסובלים מעודף משקל מספרים על מקרים של אלימות פיזית ומילולית, אי קבלה לעבודה או אי קידום במקום העבודה, השפלות, הצקות ולגלוג מכמעט כל מי שסובב אותם. היה לי מטופל שסיפר ברעד על השפלה שעבר דווקא בקופת החולים, אצל הרופא הפרטי שלו".

 

"בארצות הברית, שם התופעה רחבה ונחקרת המספרים חד משמעיים", מוסיפה אבן חן, "מדובר על שיעור של 66% מהאוכלוסיה שסבלה מאפליה על רקע משקל בשנת 2012 - נתונים גבוהים מאוד שגורמים לכך שהאפליה על רקע משקל משתווה לשיעור האפליה על רקע גזענות".

 

מחקר אחר מצא כי לאפליה על רקע משקל יש גם השפעה כלכלית ופסיכולוגית. על פי אבן-חן "מדובר במצב לחוץ, מלחיץ ובעל השפעה על כל אספקטים של החיים גם של אותו אדם שסובל מהשמנת יתר, לא מפתיע אותי שמצבים אלה לא גורמים לירידה במשקל, כי אם ההיפך. מה שחדש  בפרסום הזה היא העובדה שהתחושה הופכת למבוססת על נתונים ומחקר. "

 

צילום: shutterstock

בישראל המספרים רק עולים

נתונים עדכניים שהוצגו לפני כחודשיים בכנסת בדיון שעסק בהצבת מכונות למכירת חטיפים בשטחי בתי הספר ברחבי הארץ חשף תמונה עגומה לפיה 64% מאוכלוסיית ישראל מצויה בעודף משקל.

 

נתון זה מתפרסם לצד פרסום נתוני OECD על ידי משרד הבריאות המציבים את ישראל בין 10 המדינות השכיחות מבחינת נתונים של אוכלוסייה הסובלת מעודף משקל. על פי נתוני הדו"ח של הארגון, 16% מתושבי ישראל הבוגרים סובלים מעודף משקל, משמעותית פחות מהנתונים המדאיגים בארה"ב שם מדובר על 28.1% אבל יותר מאשר באיטליה 10.3% וצרפת 12.9%.

 

ארגון הOECD מפרסם מידי שנה נתונים השוואתים בין מדינות העולם החברות בו בתחומים של בריאות וחברה ומזהיר מפני הגידול בתופעת ההשמנה וההשפעה הצפויה על מערכות הבריאות במדינות השונות.

 

"היום בו ימציאו גלולת קסמים אשר תגרום לכולנו לשמור על משקל אידאלי ומאוזן מבלי שנצטרך להיות אקטיבים בבחירות התזונה שלנו והפעילות הספורטיבית עדיין רחוק", אומרת טלי מנור , דיאטנית שמטפלת בבני נוער ומבוגרים שסובלים מהשמנת יתר. "עד אז חשוב לעודד את המשפחה, ילדים והורים לעסוק בפעילות גופנית בהתאם לגיל ולהעדפה אישית, לבחור בקפידה את המזון אותו אנו מכניסים הביתה, למקרר, לארונות ויותר מזה לגוף האישי שלנו. ולהיות אקטיבים בבחירות היומיומיות של כולנו.

תשומת לב חיובית ותומכת היא אולי כן הפתרון, מנסיון אני יודעת שהיא מביאה תוצאות חיוביות."